Menü

Bővebben a micellás vízről

Biológusként mindig érdekelnek azok a témák, amikor valamiféle szakszóval igyekeznek eladni egy hétköznapi használatba bocsátott terméket. Sokan talán utána sem néznek, mi mit jelent, egyszerűen csak jól hangzik, megveszik, és bevetik. Most a micellás víz kapcsán szeretnék egy kis segítséget nyújtani – ha valaki esetleg eddig nem volt tisztában vele, mik is azok a micellák, és hogyan működik a micellás víz.

Mik is azok a micellák?

A micellák gömb alakú molekulák, amelyekben különféle molekulák víztaszító részei állnak össze. Ezek kapcsolódnak hozzá a bőrön található sminkhez, szennyeződésekhez, és távolítják el azokat hatékonyan, miközben hidratáló hatással is bírnak, ezáltal jó alternatívái lehetnek más, esetleg a bőrrel durvábban bánó arctisztítóknak.

Miből áll a micellás víz?

A micellás víz tisztított vizet, folyékony vivőanyagot, például glicerint és felületaktív anyagot tartalmaz. A glicerin kapcsolódik a bőrhöz, és nedvesíti azt, a felületaktív anyagok pedig a szennyeződéseket távolítják el. A micellák jelenléte miatt kiválóan alkalmazható sminkeltávolítóként, arctisztítóként, illetve hidratálásra is.

Hogyan működik?

A micellás víz kulcsa a felületaktív anyagokban rejlik. Ezeknek a molekuláknak két vége van: leegyszerűsítve az egyik vég a vizet, a másik az olajat vonzza. E tulajdonságuk miatt ezek az anyagok általánosan előfordulnak a szappanokban, illetve az arctisztítókban. A különbség csak annyi, hogy a micellás vízben gömb alakot vesznek fel: a vizet vonzó végek a gömb külső felszíne felé, az olajat vonzó végek pedig a gömb alakú molekula belseje felé állnak. Ennek következtében a micellák folyadékban úszni képesek, és a fentebb leírt tulajdonságuk révén a smink, illetve zsír csapdázására képesek. A bőrrel érintkezve a gömb alak kinyílik, megköti a szennyeződéseket vagy a sminket, és újra bezárul.

Néhány ilyen felületaktív anyag nagyon durva, illetve szárító hatással bírhat, a micellás vízben azonban olyan nem ionikus formák fordulnak elő, amelyek gyengédebbek a bőrhöz, így más arctisztítókkal ellentétben nem szükséges azokat lemosni sem.

A micellás víz rendkívül nagy előnye, hogy érzékeny bőrűek is nyugodtan használhatják, ezáltal minden bőrtípusra ajánlott.

Használata minden nap megengedett. Sokan reggel használják arctisztítóként, míg mások inkább este alkalmazzák sminkeltávolításhoz.

Hátrányok és mellékhatások

A micellás víz arctisztítóként remekül működik, de ha valaki minden nap vastagon sminkel, mindezt vízálló sminkkel teszi, annak eltávolítására viszont csak a micellás vizet alkalmazza, előfordulhat, hogy azt nem találja annyira hatékonynak.

A micellás vízben jelenlévő felületaktív anyagokból valamennyi marad a bőr felszínén. Ez a legtöbb ember számára nem okoz problémát, de ha valaki csak ezzel mossa az arcát, vizet egyáltalán nem használ, ezek az anyagok felhalmozódhatnak.

Egy új bőrápolási termék bevezetésekor mindig fennáll a lehetőség, hogy az irritációt vagy allergiás reakciót vált ki, ezért először érdemes egy aprócska bőrfelületen tesztet végezni, mielőtt igazán bevetnénk az adott produktumot. Hiszen mint minden más, a micellás víz is okozhat pirosságot vagy gyulladást, száradásos tüneteket, viszketést vagy bőrkiütéseket. Ha ezek valamelyikét tapasztaljuk, az érintett felületet minél hamarabb tiszta vízzel le kell mosni.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?