Menü

Melyik laboreredmény jelzi, hogy baj van a hasnyálmiriggyel?

A hasnyálmirigy megfelelő működéséhez szükséges enzimek mennyisége vérképből vagy székletmintából mutatható ki.

A hasnyálmirigy a szervezet egyik legfontosabb mirigye, emésztőenzimeket és hormonokat, köztük inzulint termel. Nem csoda, hogy zavara testszerte komoly problémákat okozhat, melyek különböző tünetekkel jelentkeznek.

Puffadásérzetet, gyakori hasmenést, teltségérzetet és egyéb emésztési problémákat generálhat a hasnyálmirigy működési zavara, melynek kivizsgálása típustól függően vérkép és székletminta alapján történik. Ilyenkor bizonyos enzimek mennyiségét nézik meg a szakorvosok, amiknek segítségével feltárhatják a probléma gyökerét.

Az amiláz

Az amiláz többek között a cellulóz és a keményítő lebontását segíti elő. Ezen enzim emelkedett szintje legtöbbször a hasnyálmirigy gyulladására utal, ekkor akár megtízszereződhet a mennyisége. Bizonyos esetekben különböző rosszindulatú rákos daganatot, fekélyt, mumpszot vagy bélelzáródást is jelezhet.

Ha a normálértékeknél alacsonyabb a vér amilázszintje, az veseproblémára, a hasnyálmirigy valamilyen károsodására, vagy várandósság esetén terhességi mérgezésre adhat gyanút. Az ideális laborérték: 70-200 U/l.

A lipáz

Szintén a vérképből mutatható ki a lipázszint, mely enzim a zsírokat bontja le. Magas szintje hátterében hasnyálmirigy-daganat, veseelégtelenség vagy akut hasnyálmirigy-gyulladás is állhat, ilyenkor a normál lipázérték akár az ötszörösére is emelkedhet. Gyulladás gyanúja esetén mind a lipáz, mind az amiláz szintjét megvizsgálják. Normálértéke: 20-240 U/l.

A tripszin

A tripszin a fehérjék emésztését végzi a vékonybélben, kisebb részekre, úgynevezett peptidekre bontja le azokat. A hasnyálmirigy megfelelő működése esetén magában a mirigyben és a székletben is kimutatható ez az enzim. Normál tartománya vérvizsgálat esetében 140 és 400 µg/l között mozog, székletnél ez a szám 16-61 E/min.

Vizsgálatával nemcsak a hasnyálmirigy működése deríthető fel, hanem a cisztás fibrózis is kiszűrhető vele. Az alacsony szintje pontosan erre utal, de a hasnyálmirigy elégtelen működése vagy gyulladása is lehet az ok. A háttér felderítéséhez további vizsgálatok szükségesek.

A pancreas elasztáz 1 enzim

A székletmintából kimutatható pancreas specifikus elasztáz, vagyis a fehérjebontó elasztáz 1 enzim vizsgálata szintén a hasnyálmirigy működési zavarainak feltérképezésére szolgál. A normálértéke 12-32 µg/l, már egy kicsivel magasabb szintje is problémára utal, ráadásul túl magas koncentrációban akár egészséges szöveteket, a szervezet fehérjéit is elkezdheti lebontani.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.