Menü

Melyik laboreredmény jelzi, hogy baj van a hasnyálmiriggyel?

A hasnyálmirigy megfelelő működéséhez szükséges enzimek mennyisége vérképből vagy székletmintából mutatható ki.

A hasnyálmirigy a szervezet egyik legfontosabb mirigye, emésztőenzimeket és hormonokat, köztük inzulint termel. Nem csoda, hogy zavara testszerte komoly problémákat okozhat, melyek különböző tünetekkel jelentkeznek.

Puffadásérzetet, gyakori hasmenést, teltségérzetet és egyéb emésztési problémákat generálhat a hasnyálmirigy működési zavara, melynek kivizsgálása típustól függően vérkép és székletminta alapján történik. Ilyenkor bizonyos enzimek mennyiségét nézik meg a szakorvosok, amiknek segítségével feltárhatják a probléma gyökerét.

Az amiláz

Az amiláz többek között a cellulóz és a keményítő lebontását segíti elő. Ezen enzim emelkedett szintje legtöbbször a hasnyálmirigy gyulladására utal, ekkor akár megtízszereződhet a mennyisége. Bizonyos esetekben különböző rosszindulatú rákos daganatot, fekélyt, mumpszot vagy bélelzáródást is jelezhet.

Ha a normálértékeknél alacsonyabb a vér amilázszintje, az veseproblémára, a hasnyálmirigy valamilyen károsodására, vagy várandósság esetén terhességi mérgezésre adhat gyanút. Az ideális laborérték: 70-200 U/l.

A lipáz

Szintén a vérképből mutatható ki a lipázszint, mely enzim a zsírokat bontja le. Magas szintje hátterében hasnyálmirigy-daganat, veseelégtelenség vagy akut hasnyálmirigy-gyulladás is állhat, ilyenkor a normál lipázérték akár az ötszörösére is emelkedhet. Gyulladás gyanúja esetén mind a lipáz, mind az amiláz szintjét megvizsgálják. Normálértéke: 20-240 U/l.

A tripszin

A tripszin a fehérjék emésztését végzi a vékonybélben, kisebb részekre, úgynevezett peptidekre bontja le azokat. A hasnyálmirigy megfelelő működése esetén magában a mirigyben és a székletben is kimutatható ez az enzim. Normál tartománya vérvizsgálat esetében 140 és 400 µg/l között mozog, székletnél ez a szám 16-61 E/min.

Vizsgálatával nemcsak a hasnyálmirigy működése deríthető fel, hanem a cisztás fibrózis is kiszűrhető vele. Az alacsony szintje pontosan erre utal, de a hasnyálmirigy elégtelen működése vagy gyulladása is lehet az ok. A háttér felderítéséhez további vizsgálatok szükségesek.

A pancreas elasztáz 1 enzim

A székletmintából kimutatható pancreas specifikus elasztáz, vagyis a fehérjebontó elasztáz 1 enzim vizsgálata szintén a hasnyálmirigy működési zavarainak feltérképezésére szolgál. A normálértéke 12-32 µg/l, már egy kicsivel magasabb szintje is problémára utal, ráadásul túl magas koncentrációban akár egészséges szöveteket, a szervezet fehérjéit is elkezdheti lebontani.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.