Munkakeresés az újévben egy jó önéletrajzzal
- Dátum: 2023.01.02., 22:07
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- áttekinthetőség, motivációs rész, munkakeresés, munkáltató, munkavállaló, önéletrajz, pozíció, szaktudás, tapasztalat, végzettség
Újév, új élet, van, aki ilyenkor tényleg új életet kezd, más munkahely után néz, de nem mindegy, hogy ezt hogyan teszi. Íme, pár jó tanács az önéletrajzzal kapcsolatban.
Első körben nézzük meg, hogy mi az, amihez értünk. A munkáltatók többsége kéri, hogy szakképesítéssel jelentkezzünk egy meghirdetett állásra, hiszen így tartják a munkavállalót kompetensnek a munka elvégzésére. Bizonyos területeken elengedhetetlen a szaktudás, gondoljunk arra, hogy egy programozó ne álljon neki műteni, mert nem fog menni neki valószínűleg, és ugyanígy igaz ez fordítva is.
Keressünk olyan állást, ami a mi tudásunkhoz passzol, különben mindkét fél számára kínos szituációkat okozhatunk.
Második körben pedig írjunk egy pontos, minket, tudásunkat, tapasztalatainkat jó fényben feltüntető önéletrajzot, ami arra hivatott, hogy elintézzen nekünk egy személyes állásinterjút. Nagyon sok mintát lehet már az internetes oldalakon találni, de nem mindegyik felel meg a normáknak.
Felülre írjuk fel nevünket, adatainkat, elérhetőségeinket. Lehetőség szerint ne olyan e-mail címet adjunk meg, ami komolytalan.
Következő részben adjuk meg végzettségeinket, egészen az általános iskolával kezdve, szépen sorban. Mindent írjunk be, amit elvégeztünk, legyen az gimnáziumi érettségi, egyetemi mesterképzés, vagy felnőttképzési tanfolyam. Utána jöhetnek a munkahelyek, ugyanilyen séma szerint, vagyis időrendi sorrendben. Minden munkahelyi tapasztalat hasznos lehet, de vigyázzunk a megfogalmazással, mert visszatetsző lehet, ha negatívan kommunikálunk egy korábbi munkáltatóról. Persze nem kell hazudni, de illendően kell fogalmazni. Törekedjünk a tömör, rövid mondatokra és arra, hogy kiemeljük, mennyi tudást és tapasztalatot szereztünk.
Az egyéb képességekkel folytassuk, mint például nyelvvizsgák, jogosítványok, Office és egyéb programok használatában való jártasság.
Végül pedig jöhet a motivációs rész, ahol leírhatjuk, hogy mennyire türelmes, kedves, tapasztalt dolgozók vagyunk, hogy mennyire vagyunk empatikusak, jó a megoldó képességünk és egyedül vagy csapatban tudunk inkább jobban dolgozni. Itt azért meg kell jegyeznem, hogy sem a humor, sem a frappáns megfogalmazás nem bűn, én például azzal érveltem a türelmem és kitartásom mellett, hogy három fiúgyermek anyukája vagyok. Ugye, hogy ugye?!
Mindig kell képet csatolni, hiszen a leendő munkáltatónak muszáj arcához kötnie az olvasottakat. Ennél figyeljünk arra, hogy a képen rendezetten, tisztán és csinosan nézzünk ki, hiszen ez ad egy utolsó összképet rólunk. Ne válasszunk rikító hátteret, igyekezzünk hivatalosan fogalmazni, és olyan szavakat belerejteni, amik kapcsolhatóak a megpályázott pozícióban majd használni fogunk.
Mindez egy komolyan vehető munkavállaló képét fogja mutatni, amivel könnyebben tudunk munkát találni. Fontos a gyors áttekinthetőség és a helyesírás ellenőrzése is a leadás előtt.
Ne féljünk lépni, ha új irányt akarunk adni az életünknek, de gondosan készítsünk önéletrajzot ehhez, amivel ki tudjuk emelni értékeinket, tudásunkat, meg tudjuk mutatni egyéniségünket és munkabírásunkat.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!