Menü

Mindössze néhány perc, avagy a szűrővizsgálatok fontossága

Manapság a média is egyre nagyobb gondot fordít arra, hogy felhívja a figyelmünket a rendszeres szűrővizsgálatokra, mégis kevesen veszik igazán komolyan ennek fontosságát, pedig mindössze néhány percünkbe telik egy vizsgálat, mellyel számos betegség megelőzhető. (lenne).

A magyar népesség egészségi állapota egyre rosszabb. A halálozási arányszámokkal Magyarország „dobogós helyen” áll, pedig ez ellen könnyen tehetünk, tehetnénk. Egy góckutatás, egy pár perces szűrővizsgálat életet menthet.

Bevallom bennem is megfordult már, hogy az egészségügyi dolgozók, az orvosom esetleg furán néz rám, tünet és panasz nélkül vizsgálatot kérni, nem szeretném, ha bárki is hipochondernek tartana, azonban ezt félre tudom tenni, ha arra gondolok, hogy van három gyermekem és miattuk is elvégeztetem például a nőgyógyászati szűrővizsgálatot, melyet érdemes évente megcsináltatni. Ezzel nemcsak a méhnyakrák szűrhető ki, hanem sok egyéb rendellenesség.

A bőrgyógyászati vizsgálatok gyakorisága a bőrtípustól is függ. Ha valakinek sok anyajegye vagy nagyon világos bőre van, érdemes többször is ellátogatnia az orvoshoz, pláne, ha előnyben részesítjük a szoláriumot, napozást.

A szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése is fontos feladatunk, melyet háziorvosunkkal kell megbeszélni, ugyanis vérvételre és egyes szakrendelésekre is ő adhat beutalót.

Egy labor, egy fogászati ellenőrzés, egy urológia alap szinte, mégis oly nehezen vesszük rá magunkat, pedig nem lehet időigényesnek, vagy macerásnak, fájdalmasnak nevezni, talán 10-15 perces vizsgálatokról beszélünk. Vagy annyi se.

Akinek a családjában vannak szemproblémák, évenként érdemes szemészeti szűrővizsgálaton részt vennie.

Alap ma már a tüdőszűrés, illetve a terhesség alatti szűrővizsgálatok sora. Minden a mi érdekünket és egészségünket szolgálja.

Minden 45-65 év közötti asszony kétévente egyszer személyes meghívást kap a mammográfiás szűrővizsgálatra. Rendkívül fontos.

A magam részéről javasolnám a pajzsmirigy vizsgálatokat, melynek betegségei – ha már labort csináltatunk – a vérből könnyen kimutatható.

Itt az új esztendő, ideje új, egészséges szokásokat bevezetni. Bármennyire is kellemetlennek vagy kínosnak érezzük a szűrővizsgálatokat, az a pár perc kellemetlenség és magunkért tesszük. Ne hanyagoljuk el! A betegségmegelőzésre a szűrővizsgálat a legbiztonságosabb stratégia, s felelős magatartásunkkal a gyerekeinknek is példát mutathatunk.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.