Menü

Az orvosi tüdőfű gyógyhatásai

Az orvosi tüdőfű, melyet sokan pettyegetett tüdőfűként, vagy tudományos nevén Pulmonaria officinalisként ismernek, már elnevezésében is utal arra, milyen jellegű problémákra nyújt megoldást. Maga a növény lágyszárú, nagyjából 15-35 cm magasra nő és évelő. Tavasszal, általában márciustól májusig virágzik, virága pedig először piros, később bíbor színű, de az idő elteltével végül bekékül. A gyógytea elkészítéséhez levelét használjuk fel, mivel ebben találhatók a hatóanyagok.

Főként a légzőszervi megbetegedések azok, ahol gyógyhatása érvényesül. Egészen pontosan a légúti megbetegedésekkel járó tüneteket enyhíti, ilyen például az, hogy oldja a hurutot és segít megtisztítani a tüdőt a lerakódott slejmtől, valamint gyulladáscsökkentő hatású is, így nyugtatja a tüdő és a torok gyulladás által érintett területeit is.

Hatóanyagait tekintve tartalmaz allantoint, szaponint, falvonoidokat, nyálkaanyagot, kovasavat és cseranyagokat is, utóbbiakat nagyobb mennyiségben, akár 10 százalékban is. Gyógyhatásai mellett fontos tudni róla, hogy vizelethajtó hatással is rendelkezik, így érdemes sok folyadékot fogyasztani mellette.

Az orvosi tüdőfű náthára, megfázásra és influenzára is nagyszerű orvosság. A növény leveleiből készült forrázat segít kitisztítani légutakat, valamint csillapítja a betegségekkel gyakran együtt járó lázat és köhögést is. Ezek is nagyrészt gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetők. Ismert emellett szíverősítő hatása is, valamint sokszor alkalmazzák hasmenés, vesekő és egyéb hólyagpanaszok enyhítésére is. Régen a TBC, vagyis a tuberkolózis kezelésére használták, de asztma ellen is hatásosnak tartják.

Gyakran kombinálják kakukkfűvel és édesgyökérrel, egyrészt hatékonyságának növelése érdekében, másrészt mert ezt a kombinációt kifejezetten ajánlják dohányosok számára, ugyanis segít megtisztítani a tüdőt a lerakódott kátránytól.

Ha csak orvosi tüdőfűből szeretnék gyógyteát készíteni, akkor mindössze 2 teáskanálnyi szárított tüdőfűlevelet kell felhasználnunk. Öntsük le 2-3 deciliter forró vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le és fogyaszthatjuk is. Édesíthetjük mézzel vagy agave sziruppal is, azonban a citromot elhagyhatjuk, hiszen a levelekben található cseranyagoktól már eleve savas hatású a főzet. Naponta legfeljebb 3 adag fogyasztása javasolt.

Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.