Menü

Az érzékeny fog védelmére

Ha valamilyen külső inger hatására hirtelen nyilalló fájdalmat érzünk a fogunkban, és ez rendszeresen fellép hideg, meleg étel, ital, levegő hatására, nem szabad félvállról venni e kellemetlen érzést. Az a fájdalom ugyanis utalhat fognyaki érzékenységre, amely súlyos problémákat okozhat, ha kezelés nélkül marad.

Az erőteljes súrolás, valamint a savas anyagok fogyasztása koptatja a leginkább fogzománcot, amely károsíthatja az ínyt is. Ha a zománcréteg erodálódik, vagy a fogíny visszahúzódik, ezáltal a fog érzékenyebb, puhább rétege, a dentin felszínre kerülhet. A dentin közvetlen kapcsolatban áll a fog belső idegközpontjával, ezért felszínre kerülésével az ideg védelem nélkül marad, és érzékennyé válik.

Ha a fogorvos úgy látja, hogy a fogzománc ép, és a dentin-csatornák nem szuvasodás miatt nyitottak, akkor jó megoldás lehet a speciális fogkrém vagy szájöblítő használata, amely a jelenséget tünetileg kezeli. A fogérzékenység megszüntetésére kiválóan alkalmas az érzékeny fog soft-lézerrel való kezelése. A fluorid is periférikusan csökkentheti az érzékenységet.

A cél azonban mindenképpen a megelőzés, vagy ha már kialakult az érzékenység, akkor az ok megszüntetése. Ennek érdekében először is el kell sajátítani a megfelelő fogmosási technikát. Az erős sörtéjű fogkefét le kell cserélni közepes vagy puha sörtéjűre, a vízszintes súroló technika helyett pedig körkörös mozdulatokat kell végezni. A fogmosás önmagában nem elég, fontos még a fogközök helyes tisztítása is fogköztisztító kefével vagy fogselyemmel.

1. A fejét tartsuk a fogak külső felszínével és az ínnyel kb. 45°-os szögben, enyhén érintsük a fogkefét a felülethez.

2. lépés:végezzünk gyengéd, körkörös, söprögető mozdulatot az ínytől a fog irányába.

3. lépés:figyeljünk, hogy ne nyomjuk túl erőteljesen a fogkefét, foganként legalább 3-szor ismételjünk.

4. lépés: a külső felszíneket követően hasonlóképpen járjunk el a belső felszíneken, alul és felül is.

Fordítsunk külön figyelmet a front fogak belső felszínére, ami a nyálcsatorna kivezető nyílásai miatt elsődleges fogkő felrakódási helynek számít.

Itt a fogkefét függőlegesen tartva tudunk a leghatékonyabban takarítani.

5. lépés:végezetül az összes rágófelszínt is alaposan tisztítsunk meg.

Félévente látogassunk el Irányított Biofilm Terápiás fogtisztításra, mely az érzékeny fog egy kíméletesebb, modern kezelése.

A fogmosást étkezés után, 20-30 perccel későbbre időzítsük. Azonnali fogmosás helyett öblögessünk tiszta vízzel, majd szájvízzel.

Használjunk védő – remineralizáló fogkrémet, mely akár azonnal is enyhíti a panaszainkat. 1-2 havonta váltogassuk a fogkrémeket.

Fogmosáshoz puha sörtéjű fogkefét válasszunk a fognyak és az íny védelméért. 3 havonta cseréljük le a fogkefét, mert a sörték torzulnak és elkopnak, s a tisztítás nem lesz hatékony.

Fogcsikorgatás tüneteire kérjünk éjszakai harapásemelőt a fogorvosunktól.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.