Az érzékeny fog védelmére
- Dátum: 2023.01.08., 16:23
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- fájdalom, fogcsikorgatás, fogkefe, fogmosás, fogorvos, fogszuvasodás, higiénia, védelem
Ha valamilyen külső inger hatására hirtelen nyilalló fájdalmat érzünk a fogunkban, és ez rendszeresen fellép hideg, meleg étel, ital, levegő hatására, nem szabad félvállról venni e kellemetlen érzést. Az a fájdalom ugyanis utalhat fognyaki érzékenységre, amely súlyos problémákat okozhat, ha kezelés nélkül marad.
Az erőteljes súrolás, valamint a savas anyagok fogyasztása koptatja a leginkább fogzománcot, amely károsíthatja az ínyt is. Ha a zománcréteg erodálódik, vagy a fogíny visszahúzódik, ezáltal a fog érzékenyebb, puhább rétege, a dentin felszínre kerülhet. A dentin közvetlen kapcsolatban áll a fog belső idegközpontjával, ezért felszínre kerülésével az ideg védelem nélkül marad, és érzékennyé válik.
Ha a fogorvos úgy látja, hogy a fogzománc ép, és a dentin-csatornák nem szuvasodás miatt nyitottak, akkor jó megoldás lehet a speciális fogkrém vagy szájöblítő használata, amely a jelenséget tünetileg kezeli. A fogérzékenység megszüntetésére kiválóan alkalmas az érzékeny fog soft-lézerrel való kezelése. A fluorid is periférikusan csökkentheti az érzékenységet.
A cél azonban mindenképpen a megelőzés, vagy ha már kialakult az érzékenység, akkor az ok megszüntetése. Ennek érdekében először is el kell sajátítani a megfelelő fogmosási technikát. Az erős sörtéjű fogkefét le kell cserélni közepes vagy puha sörtéjűre, a vízszintes súroló technika helyett pedig körkörös mozdulatokat kell végezni. A fogmosás önmagában nem elég, fontos még a fogközök helyes tisztítása is fogköztisztító kefével vagy fogselyemmel.
1. A fejét tartsuk a fogak külső felszínével és az ínnyel kb. 45°-os szögben, enyhén érintsük a fogkefét a felülethez.
2. lépés:végezzünk gyengéd, körkörös, söprögető mozdulatot az ínytől a fog irányába.
3. lépés:figyeljünk, hogy ne nyomjuk túl erőteljesen a fogkefét, foganként legalább 3-szor ismételjünk.
4. lépés: a külső felszíneket követően hasonlóképpen járjunk el a belső felszíneken, alul és felül is.
Fordítsunk külön figyelmet a front fogak belső felszínére, ami a nyálcsatorna kivezető nyílásai miatt elsődleges fogkő felrakódási helynek számít.
Itt a fogkefét függőlegesen tartva tudunk a leghatékonyabban takarítani.
5. lépés:végezetül az összes rágófelszínt is alaposan tisztítsunk meg.
Félévente látogassunk el Irányított Biofilm Terápiás fogtisztításra, mely az érzékeny fog egy kíméletesebb, modern kezelése.
A fogmosást étkezés után, 20-30 perccel későbbre időzítsük. Azonnali fogmosás helyett öblögessünk tiszta vízzel, majd szájvízzel.
Használjunk védő – remineralizáló fogkrémet, mely akár azonnal is enyhíti a panaszainkat. 1-2 havonta váltogassuk a fogkrémeket.
Fogmosáshoz puha sörtéjű fogkefét válasszunk a fognyak és az íny védelméért. 3 havonta cseréljük le a fogkefét, mert a sörték torzulnak és elkopnak, s a tisztítás nem lesz hatékony.
Fogcsikorgatás tüneteire kérjünk éjszakai harapásemelőt a fogorvosunktól.
Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.
Mi a seborrhoea?
A seborrhoea nem más, mint a bőr fokozott faggyútermeléssel járó betegsége. A faggyúmirigyek fokozott mennyiségű és megváltozott minőségű faggyút termelnek. A kísérő körülményektől függően többféle kórformában jelentkezhet.
Így lehet csökkenteni a demencia kockázatát
A demencia kialakulása nagyon is valós veszélyt jelent bárkire nézve. Néhány életmódbeli változtatással viszont sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatát.