Menü

Praktikák horkolás ellen

Nem tehetünk róla, hiszen nem vesszük észre, mivel alvás közben történik, mégis kellemetlen, mi az? Nos a horkolás, mely gyakori jelenség, a népesség 10-20 százaléka horkol.

Miért horkolunk? A probléma a légutak összeeséséből adódó hangjelenség, amely egyénenként eltérő. Magát a horkolót nem zavarja a dolog, mivel nem érzékeli, hálótársa azonban annál inkább panaszkodhat. A jelenség nem betegség, de a légzéskimaradás további betegségekhez vezethet, amit alvási apnoének hívunk és már született cikk róla a hajraegeszseg.hu hasábjain. (https://hajraegeszseg.hu/cikk/2021-06-11/mi-az-alvasi-apnoe)

A problémát okozhatja kisgyermekkorban megnagyobbodott orrmandula vagy későbbi életkorban az orrsövényferdülés. Akin súlyfelesleg van, nagyobb eséllyel szenvedhet ebben a betegségben, de a dohányzás is hajlamosító tényező, ahogy az alkoholfogyasztás is rizikófaktor, a tüneteket pedig a reflux is súlyosbíthatja.

A horkolás kezelése a fenti problémák kezelésével orvosolható, műtéti úton is lehetséges megszüntetni a kellemetlenséget, de előbb érdemes kipróbálni az életmódváltást.

Egy fül-orr-gégész szakorvos szerint magunk is tehetünk a horkolás csökkentése érdekében, ha egészséges életmódra váltunk, abbahagyjuk a dohányzást, mérsékeljük az alkoholfogyasztást, melyet semmiképp sem este fogyasszuk el.

A horkolás a gyerekeket is érintheti. Ha nem náthás időszakban történik, akkor jelezhet allergiát, orrmelléküreg-gyulladást, vagy arcüreggyulladást, de lehet az ok megnagyobbodott mandula, illetve orrmandula is, valamint orrpolip, vagy orrsövényferdülés.

Léteznek házi praktikák is horkolás ellen. Ha valakinél egyértelműen pozíció függően jelentkezik horkolás, akkor érdemes lehet speciális pizsamát beszerezni, van, aki pedig teniszlabdákat varr a hátára, elkerülje a háton fekvést.

Az étkezésünkkel is segíthetjük magunk és családunk nyugodt éjszakáját, például érdemes elkerülni a tejtermékek fogyasztását, mely után egyeseknél orrdugulás léphet fel. A zsíros, fűszeres, nehéz ételek nyomják a rekeszizmot, amitől ismét felléphet a probléma.

Léteznek horkolás elleni párnák, orrcsipeszek, kapható már horkolásgátló fejpánt, állpánt, stopper, illetve egyéb készülékek, alvássegítők, ezeket érdemes megnézni a patikákban, vagy a különböző ezzel foglalkozó webshopokban.

A horkolás kellemetlen jelenség sokat ront a pihenés minőségén, így kialvatlansággal járhat együtt, mely hosszútávon megterheli a szervezetet, ezért fontos mielőbb kivizsgáltatni.

Pihentető éjszakákat kívánok!

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.