Menü

Praktikák horkolás ellen

Nem tehetünk róla, hiszen nem vesszük észre, mivel alvás közben történik, mégis kellemetlen, mi az? Nos a horkolás, mely gyakori jelenség, a népesség 10-20 százaléka horkol.

Miért horkolunk? A probléma a légutak összeeséséből adódó hangjelenség, amely egyénenként eltérő. Magát a horkolót nem zavarja a dolog, mivel nem érzékeli, hálótársa azonban annál inkább panaszkodhat. A jelenség nem betegség, de a légzéskimaradás további betegségekhez vezethet, amit alvási apnoének hívunk és már született cikk róla a hajraegeszseg.hu hasábjain. (https://hajraegeszseg.hu/cikk/2021-06-11/mi-az-alvasi-apnoe)

A problémát okozhatja kisgyermekkorban megnagyobbodott orrmandula vagy későbbi életkorban az orrsövényferdülés. Akin súlyfelesleg van, nagyobb eséllyel szenvedhet ebben a betegségben, de a dohányzás is hajlamosító tényező, ahogy az alkoholfogyasztás is rizikófaktor, a tüneteket pedig a reflux is súlyosbíthatja.

A horkolás kezelése a fenti problémák kezelésével orvosolható, műtéti úton is lehetséges megszüntetni a kellemetlenséget, de előbb érdemes kipróbálni az életmódváltást.

Egy fül-orr-gégész szakorvos szerint magunk is tehetünk a horkolás csökkentése érdekében, ha egészséges életmódra váltunk, abbahagyjuk a dohányzást, mérsékeljük az alkoholfogyasztást, melyet semmiképp sem este fogyasszuk el.

A horkolás a gyerekeket is érintheti. Ha nem náthás időszakban történik, akkor jelezhet allergiát, orrmelléküreg-gyulladást, vagy arcüreggyulladást, de lehet az ok megnagyobbodott mandula, illetve orrmandula is, valamint orrpolip, vagy orrsövényferdülés.

Léteznek házi praktikák is horkolás ellen. Ha valakinél egyértelműen pozíció függően jelentkezik horkolás, akkor érdemes lehet speciális pizsamát beszerezni, van, aki pedig teniszlabdákat varr a hátára, elkerülje a háton fekvést.

Az étkezésünkkel is segíthetjük magunk és családunk nyugodt éjszakáját, például érdemes elkerülni a tejtermékek fogyasztását, mely után egyeseknél orrdugulás léphet fel. A zsíros, fűszeres, nehéz ételek nyomják a rekeszizmot, amitől ismét felléphet a probléma.

Léteznek horkolás elleni párnák, orrcsipeszek, kapható már horkolásgátló fejpánt, állpánt, stopper, illetve egyéb készülékek, alvássegítők, ezeket érdemes megnézni a patikákban, vagy a különböző ezzel foglalkozó webshopokban.

A horkolás kellemetlen jelenség sokat ront a pihenés minőségén, így kialvatlansággal járhat együtt, mely hosszútávon megterheli a szervezetet, ezért fontos mielőbb kivizsgáltatni.

Pihentető éjszakákat kívánok!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?