Menü

Tart még az újévi fogadalmad?

Kinek meddig tart az újévi lelkesedés? Megszegted már a fogadalmad, vagy még figyelsz rá és teszel érte? Január közepén járunk, vajon az edzőtermek meddig üzemelnek még teltházzal? Rágyújtottál ma? Folytatod a diétát? Hogy állsz az újévi elhatározásokkal?

Bízom benne, hogy olvasóink nagy része még kitart és lelkes, ám a januárnak nemsokára vége és ekkorra már fogy a lelkesedés, lazul a „kevesebbet cigizem” fogadalom, a diéta is megcsúszik itt-ott, a mozgásra sincs éppenséggel egy hete idő, a februári kondibérlet pedig talán nem is kell már februárra.

Mi a baj a fogadalmakkal? Miért bukunk el?

Legfőképp az, hogy olyanokról mondunk le, amit szeretünk. A nassolásról, a cigizésről, az édességről, a lustulásról. Az alkoholfogyasztásról, a „kütyüzésről”, vagy éppenséggel a szerencsejátékról. Ezekről azért akarunk lemondani, mert pontosan tudjuk, hogy helytelen szokások, azonban mégis rabjává válunk káros szenvedélyeinknek.

Jobb otthon a kanapén nézni egy filmet, vagy tovább aludni reggel, mint edzeni menni, amikor pedig a napi stresszfaktor magas lesz a munkahelyen, kell az a cigi, csoki, nasi. Ebédre is jobban csúszik a pizza, mint a brokkoli és ha a tegnapi napot is elrontottuk evés terén, jó eséllyel kihagytuk bűntudatból a vacsorát, ami miatt még éhesebbek, ingerültebbek leszünk.

Ismerős?

Mikor ezeknek a szokásoknak megálljt akarunk parancsolni, akkor először hirtelen minden rosszabb lesz, pedig hosszútávon ekkor cselekszünk jót.

Vitathatatlan, hogy a változás nem könnyű, hiszen igen nehéz lemondani arról, amit egyébként szeretünk, megszoktunk. Ezért kihívás az újévi fogadalom, hogy olyan dolgon szeretnénk változtatni, amin „nem is szeretnénk”.

A szakértők szerint azért nehéz az újévi fogadalom, mert míg az elhatározás könnyű, addig megtenni már nehéz, amikor szembesül vele az ember, hogy igenis össze kell szedni magad, el kell menned az edzésre, el kell készítened a leírt diétás ételt és lemondani az egészségtelenről, stresszhelyzetben sem a cigaretta után nyúlni és sok más egyéb. Ezért van szükség folyamatosan a motivációra. Hogy a cél lebegjen a szemünk előtt.

Nem véletlenül fogalmaztad meg, hogy mit kell tenned, ennek oka, hogy látod, mire van szüksége a szervezetednek.

Mi lehet a megoldás, hogy kitarts?

A fokozatosság. Ami hirtelen kezdődik el nagy lépésekkel, az hamar el is fog múlni. Tervezz apró lépésekkel, keress olyan sportot, ami január végén is örömet okoz még, egyél úgy, ami ízletes és egészséges, köss kompromisszumot, s legfőképp legyél türelmes önmagadhoz.

Ha nem drasztikusak a változások, akkor tovább kitartunk és megjön a várva várt sikerélmény, s ez visz minket tovább és mindig előre. A jó, a jobb irányba. Sokkal több kitartást kívánok!

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.