Menü

A három leggyakoribb autoimmun betegség nőknél

Az autoimmun betegség lényege, hogy a szervezet természetes védelmi rendszere nem képes megkülönböztetni a saját egészséges sejtjeit az idegen organizmusoktól vagy beteg sejtektől, azokat ellenségként kezeli, ezért tévesen támadást indít önmaga ellen.

SLE (szisztémás lupus erythematosus)

A változatos tünetekkel, például fáradékonysággal, fogyással, gyakori fejfájással, különböző bőrproblémákkal, hajhullással és végtagduzzadással járó SLE számos szervet érinthet – ezen belül is leggyakrabban a bőrt, a veséket, a vérképző szerveket, a tüdőt és a szívet. Az esetek zömében a 18-45 év közötti nőket betegíti meg. Jellemzője, hogy lefolyása hullámzó, jobb és rosszabb időszakok váltják egymást. Tünetei leggyakrabban az arcon jelentkező, jellegzetes pillangó alakú bőrpír, fogyás, nem deformáló ízületi gyulladás, hőemelkedés vagy láz, magas vérsüllyedés, csökkent fehérvérsejt szám.

Reumatoid arthritis (krónikus sokízületi gyulladás)

Az immunreakció ebben az esetben az ízületek porcfelszínét érinti elsősorban, bár kihat a szervezet egészére. A betegség leggyakrabban a kéz és láb kisízületeit, a csuklókat, a bokákat és térdeket érinti. Általában lassan, fokozatosan és szimmetrikusan alakul ki, fájdalmat, mozgáskorlátozottságot, deformálódást, és funkciókárosodást okoz. A krónikus sokízületi gyulladás kialakulásában veleszületett genetikai hajlam mellett környezeti hatások is szerepet játszhatnak. Autoimmun pajzsmirigy betegségek A pajzsmirigy autoimmun eredetű gyulladása önmagában tünetmentes, és csak abban az esetben okoz tüneteket, ha zavar támad a mirigy hormontermelő működésében. Ilyenkor a betegek számára elkerülhetetlen az élethosszig tartó pajzsmirigyhormon szedése. Ebbe a betegségcsoportba tartozik a Hashimoto thyreoiditis, valamint a Basedow-kór is.

Előbbi olyan krónikus gyulladás, amelyben a pajzsmirigy sejtjei károsodnak, és pajzsmirigy-alulműködés kialakul ki. A beteg székrekedéssel, túlsúllyal, száraz bőrrel, hajhullással, vérszegénységgel, depressziós tünetekkel küzd. A Basedow-kór alapja a pajzsmirigy sejteken található, TSH-recepctorok elleni antitest termelődése, mely pajzsmirigy-túlműködést eredményez. A tünetek jellegzetesek: a szemek kidüllednek, a betegek általában soványak, de emellett menstruáció zavarokkal, ingerlékenységgel, fokozott izzadással, és alvászavarokkal is számolniuk kell.

Kevesen gondolnak rá, de a vérszegénység is lehet autoimmun eredetű. Autoimmun hemolitikus anémia (AIHA)(a vörösvérsejtek immunológiai okú szétesése, elpusztulása) lehet önálló kórkép, de jelentkezhet egyéb autoimmun betegségek mellett is.

Ismétlődő vetélések esetén indokolt az immunológiai kivizsgálás. Ilyen esetben felmerül az autoimmun eredetű vetélés lehetősége. Ennek ritka változata, amikor nem betegség, hanem a partner sejtjeinek téves, ellenségként történő azonosítása vezet magzatvesztéshez. (alloimmun okú vetélés) Ha a kivizsgálás során sikerül azonosítani azt a pontot, ahol az immunrendszer működése zavart szenved, akkor az lehetőséget ad a terhesség megőrzésére.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.