Mentsünk életet!
- Dátum: 2023.02.01., 04:05
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 104, 112, alapszintű újraélesztés, beavatkozás, életet ment, Heimlich féle műfogás, ismeretek, kisbaba, kompresszió, kórház, levegő befúvás, mellkas, mentésirányítás, oktatóvideók., szakszerű, technika, telefonál, újraéleszt
A minap olvastam egy hírt, mely szerint egy kisbabát élesztett újra a vonalban lévő mentésirányító segítségével az apukája, majd a pár percen belül kiérkezett mentősök szakszerű beavatkozásával stabil állapotban szállíthatták kórházba a kicsit, melyet a napokban már el is hagyhattak. A gyors és szakszerű beavatkozás életet mentett! Nem volt kérdés számomra, hogy felelevenítem az ismereteimet és ha lehetőségem adódik, akkor erről egy cikket is írok. Íme!
Az újraélesztés technikáját mindenkinek érdemes elsajátítani, mert bármelyikünkkel megtörténhet, hogy az utcán hirtelen összeesik valaki, aki segítségre szorul.
Hogyan kell valakit újraéleszteni?
A beteget a hátára fordítjuk, majd az egyik kezünket az állára a másikat a homlokára helyezzük és a fejét hátra hajtjuk, hátra billentjük, ameddig könnyedén megy. Így figyeljük 10 másodpercig, hogy mutat-e életjelet. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor inkább kezdjük meg az újraélesztést mielőbb!
Ha egyedül vagyunk, akkor előbb telefonáljunk és utána kezdjük meg a kompressziókat. A kihangosított telefon segítségével beszélgetés közben is tudjuk nyomni a mellkast és pontosan tudjuk követni a mentésirányító utasításait.
Egy fontos információként leírom, hogy ilyen esetben hívhatjuk közvetlenül a 104-es telefonszámot is, ugyanis a 112-es vonal végén nem egészségügyi végzettségű szakemberek vannak, így nem tudnak azonnal tanácsot adni, ők is tovább kapcsolnak a 104-en lévő egészségügyi szakembereknek. Ezt megspórolhatjuk, ha rögtön a 104-et hívjuk.
Az alapszintű újraélesztés a következő módon történik:
Elsőként vigyük biztonságos helyre a sérültet. (nincs omlásveszély, leszakadt elektromos vezeték, tűzveszély…stb.)
Utána vizsgáljuk meg a beteget, mutat-e életjelenséget.
Ha idegen test van a szájában, azt el kell távolítanunk.
Ha láthatóan fuldoklik, a beteget kissé előre döntve, lapockái közé ütve lehet segíteni, vagy a Heimlich féle műfogással, háta mögé állva, gyomra magasságában kezünk ökölbeszorításával felfelé és befelé irányuló nyomást végezve.
Ha a beteg eszméletlen és nem reagál, azonnal hívjuk a 104-es telefonszámot, hangosítsuk ki a telefont és kezdjük meg az újraélesztést, mellkaskompressziót.
A keringés segítése érdekében 30 mellkaskompressziót kell végeznünk. Ez azt jelenti, hogy összecsukott kezünket a sérült mellkasára téve 3-5 centiméter mélyen nyomjuk, 100/perces ritmusban, egyenletesen.
A lélegeztetés következik kétszeri levegőbefújást jelent a beteg szájába vagy orrába. A befújások alkalmával figyelni kell a beteg mellkasának mozgását. Minden 30. mellkasi nyomás után két befújást kell alkalmazni egészen a mentő megérkezéséig. Nem könnyű feladat, de ki kell tartani és nem szabad abbahagyni. Javaslom a világhálón lévő oktatóvideók tanulmányozását, mely mindössze néhány percet jelent, de elsajátítása életet menthet!
Az újraélesztés elmélete a szakértők szerint valójában egyszerű. Meg kell őrizni a nyugalmunkat és mindig megtenni, ami szükséges.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.