Menü

Kortalan és nemtelen probléma a vállfájdalom

A vállfájdalom egy nagyon gyakori jelenség és nem válogat, kortól és nemtől független. Természetesen számos oka lehet annak, ha valaki vállfájdalommal küzd. Egészen az egyszerű megerőltetéstől, fizikai igénybevételtől, az ízületi problémákon át a fertőzésekig, szinte számtalan dolog állhat a háttérben. Bár vannak esetek, amikor a vállfájdalmat csak az oldja meg, ha gyökerestől célozzuk meg a problémát, például, ha egy fertőzés következtében jött létre ízületi probléma, akkor a tüneti kezelés csak egy időre nyújt enyhülést. Azonban, ha túlterheltük magunkat, esetleg sérülés következtében alakult ki a fájdalom vagy idegi eredetű, ami jellemzően igaz az esetek nagyrészére, akkor nagy segítségünkre lehetnek a gyógytorna.

A krónikus vállfájdalom esetében is a legfontosabb a megelőzés. Egyrészt, hogy ha olyan tevékenységet végzünk, ami nagy mértékben veszi igénybe a vállízületet, akkor mindenképpen erősítsük rendszeresen az ott található izmokat, valamint odafigyeléssel végezzünk minden mozdulatot. Azonban, ha már megtörtént a baj és kialakult a vállfájdalom, érdemes mindenek előtt szakemberhez fordulni, hogy biztosak legyünk abban, mi a legjobb kezelési mód. Ha például egy hirtelen sérülés történt, akkor az ok nyilvánvaló, azonban ilyen esetben is sokat segít, ha minél hamarabb orvoshoz fordulunk, hiszen előfordulhat, hogy fel kell kötni a sérült kart vagy gyulladáscsökkentő gyógyszerre lesz szükség.

A krónikus, tehát hosszan tartó vállfájdalom épp azért nehezebben kezelhető, mivel egy régóta fennálló problémáról van szó, amihez nem elég a kar pihentetése, sőt, sok esetben a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek is csak néhány órára enyhítenek a fájdalmakon.

A mozgásszervi problémákkal foglalkozó kutatók szerint a krónikus vállfájdalom esetében a gyógytorna jelentheti a leghatékonyabb kezelést. Természetesen számos megoldás létezik, például szteroid injekciók, ultrahangos kezelés vagy akupunktúra, de a gyógytorna úgy tűnik, minden esetben segíti a gyógyulást, akár kiegészítő kezelésként is hasznos lehet. Nem szabad azonban önállóan ítélnünk, minden esetben kérjük ki szakorvos véleményét, mivel többet árthatunk egy nem megfelelően végzett gyógytornával vagy azzal, ha idő előtt kezdjük el terhelni a sérült területeket.

Ha a szakorvos gyógytornát rendel el, minden esetben egy felméréssel kezdődik a kezelés. Ez azért szükséges, hogy a gyógytornász az adott személy állapotához és problémájának jellegéhez leginkább megfelelő gyakorlatokat és mozgássort állíthasson össze. A gyógytorna mindig egy hosszadalmas folyamat, így nem érdemes eredményt várnunk egy alkalom után, azonban, ha kitartóan és rendszeresen részt veszünk a kezeléseken, akkor akár már 1-2 hónap után nagymértékű javulást tapaszthatunk.

Egy norvég kutatás szerint azok közül, akik az általános kezelések mellett gyógytornára is jártak, 2-szer több beteg tapasztalta a fájdalom enyhülését, mint azok, akik lökéshullám-kezeléseken vettek részt, de gyógytornán nem. Bár ez a tanulmány csak egy terápiával hasonlítja össze a gyógytornát, a vizsgálati alanyok mindegyike kapott gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító kezelést is közben, így pusztán azok alkalmazásánál is jelentős mértékű javulást hozhat a gyógytorna, mint kiegészítő kezelés.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.