Menü

Kortalan és nemtelen probléma a vállfájdalom

A vállfájdalom egy nagyon gyakori jelenség és nem válogat, kortól és nemtől független. Természetesen számos oka lehet annak, ha valaki vállfájdalommal küzd. Egészen az egyszerű megerőltetéstől, fizikai igénybevételtől, az ízületi problémákon át a fertőzésekig, szinte számtalan dolog állhat a háttérben. Bár vannak esetek, amikor a vállfájdalmat csak az oldja meg, ha gyökerestől célozzuk meg a problémát, például, ha egy fertőzés következtében jött létre ízületi probléma, akkor a tüneti kezelés csak egy időre nyújt enyhülést. Azonban, ha túlterheltük magunkat, esetleg sérülés következtében alakult ki a fájdalom vagy idegi eredetű, ami jellemzően igaz az esetek nagyrészére, akkor nagy segítségünkre lehetnek a gyógytorna.

A krónikus vállfájdalom esetében is a legfontosabb a megelőzés. Egyrészt, hogy ha olyan tevékenységet végzünk, ami nagy mértékben veszi igénybe a vállízületet, akkor mindenképpen erősítsük rendszeresen az ott található izmokat, valamint odafigyeléssel végezzünk minden mozdulatot. Azonban, ha már megtörtént a baj és kialakult a vállfájdalom, érdemes mindenek előtt szakemberhez fordulni, hogy biztosak legyünk abban, mi a legjobb kezelési mód. Ha például egy hirtelen sérülés történt, akkor az ok nyilvánvaló, azonban ilyen esetben is sokat segít, ha minél hamarabb orvoshoz fordulunk, hiszen előfordulhat, hogy fel kell kötni a sérült kart vagy gyulladáscsökkentő gyógyszerre lesz szükség.

A krónikus, tehát hosszan tartó vállfájdalom épp azért nehezebben kezelhető, mivel egy régóta fennálló problémáról van szó, amihez nem elég a kar pihentetése, sőt, sok esetben a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek is csak néhány órára enyhítenek a fájdalmakon.

A mozgásszervi problémákkal foglalkozó kutatók szerint a krónikus vállfájdalom esetében a gyógytorna jelentheti a leghatékonyabb kezelést. Természetesen számos megoldás létezik, például szteroid injekciók, ultrahangos kezelés vagy akupunktúra, de a gyógytorna úgy tűnik, minden esetben segíti a gyógyulást, akár kiegészítő kezelésként is hasznos lehet. Nem szabad azonban önállóan ítélnünk, minden esetben kérjük ki szakorvos véleményét, mivel többet árthatunk egy nem megfelelően végzett gyógytornával vagy azzal, ha idő előtt kezdjük el terhelni a sérült területeket.

Ha a szakorvos gyógytornát rendel el, minden esetben egy felméréssel kezdődik a kezelés. Ez azért szükséges, hogy a gyógytornász az adott személy állapotához és problémájának jellegéhez leginkább megfelelő gyakorlatokat és mozgássort állíthasson össze. A gyógytorna mindig egy hosszadalmas folyamat, így nem érdemes eredményt várnunk egy alkalom után, azonban, ha kitartóan és rendszeresen részt veszünk a kezeléseken, akkor akár már 1-2 hónap után nagymértékű javulást tapaszthatunk.

Egy norvég kutatás szerint azok közül, akik az általános kezelések mellett gyógytornára is jártak, 2-szer több beteg tapasztalta a fájdalom enyhülését, mint azok, akik lökéshullám-kezeléseken vettek részt, de gyógytornán nem. Bár ez a tanulmány csak egy terápiával hasonlítja össze a gyógytornát, a vizsgálati alanyok mindegyike kapott gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító kezelést is közben, így pusztán azok alkalmazásánál is jelentős mértékű javulást hozhat a gyógytorna, mint kiegészítő kezelés.

A fülkürthurut jellemzői

A fülkürthurut, más néven Eustach-kürt gyulladás, gyakran a náthával és megfázással járó betegségek következményeként alakul ki. A fülkürt a középfület összeköti az orrüreggel, és feladata a légnyomás kiegyenlítése a dobhártya két oldalán. Amikor megfázunk, a fülkürt belső nyálkahártyája megduzzadhat, ami szűkülethez vagy akár elzáródáshoz vezethet. Ez fülzúgást, halláscsökkenést és füldugulást okozhat.

Orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – akár egy hét alatt is kialakulhat

Mindenkinek ismerős az állandó orrdugulás, egy esetleges gyakori orrvérzés, az irritált nyálkahártya, mindenki volt már allergiás, náthás vagy influenzás. Az orrcsepp-függőség egy hét alatt is kialakulhat.

Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

Szívritmuszavar elleni gyógymódok

A szívritmuszavar (arrhythmia) fontos és sokakat érintő egészségügyi téma, melynek megértése segíthet a megelőzésben és a kezelésben. Két fő típusa van: tachycardia, amikor a szívfrekvencia meghaladja a 100 ütést percenként, és bradycardia, amikor ez az érték 60 alá esik. Mindkét állapot különböző tüneteket okoz, és fontos, hogy a betegek tisztában legyenek ezekkel, hogy időben orvoshoz forduljanak.