A méhpempő jótékony hatásai
- Dátum: 2023.02.12., 17:53
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- arc, diabétesz, étkezés, étrend, fáradékonyság, hormon, immunrendszer, méhpempő
A méhpempő egy természetes táplálékkiegészítő, amelyet a fiatal dolgozó méhek garatmirigy-váladékából nyernek ki. Ez a fehéres, kocsonyás anyag a fiatal méhek és a méhkirálynő táplálására szolgál a természetben, azonban a népgyógyászatban már régóta ismert az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatása is.
A méhpempő rendkívül tápláló, emellett antibakteriális, antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Gyakran alkalmazzák étrendkiegészítőként különböző fizikai és krónikus betegségek kezelésére.
1. Immunrendszererősítés
A méhpempő természetes immunerősítő készítmény. Összetevői belsőleg segítik a szervezet védekezőképességét, így hatékonyabban elkerülhetjük a betegségeket és az egészségügyi problémákat. Antibakteriális, gombaölő és vírusölő tulajdonságainak köszönhetően a méhpempő fokozhatja a szervezet természetes immunválaszát idegen baktériumokkal és vírusokkal szemben. Emellett a káros szabad gyökök megkötését is támogatja, így a betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti, sőt, öregedésgátló hatása is van.
2. Diabétesz
A méhpempő nem összetévesztendő a mézzel – alkotóelemeiben teljes mértékben különbözik a méztől, így azt cukorbetegek is fogyaszthatják. Szerencsére nem tartalmaz olyan mennyiségű glükózt vagy fruktózt, amely károsan befolyásolná a vércukorszintet.
A méhpempő elősegíti az anyagcsere folyamatokat, jó hatással van a hasnyálmirigyre, szabályozhatja a vércukorszintet, így cukorbetegeknek és inzulinrezisztenciában szenvedőknek is előnyös lehet fogyasztása.
3. Hormonális egyensúly
A méhpempő szedése nagy mértékben hozzájárulhat a hormonális egyensúly visszaállításához és a petefészek egészségéhez. Nők esetében PMS tünetek enyhítésében is segítségünkre lehet, emellett a menstruációs ciklust is szabályozhatja rendszertelen ciklus esetén.
A termékenységre is jótékony hatással lehet a tiszta méhpempő. Szedésével növelhetjük a teherbeesés esélyét, hiszen a peteérés elősegítésében játszik fontos szerepet. Ebben az esetben érdemes a babaprojekt előtt néhány hónappal elkezdeni szedését.
A méhpempő a férfiak esetében is kedvezően hat a potenciára, hiszen a növelheti a tesztoszteron termelődését, javítja a nemi vágyat és természetesen fokozza a spermák mobilitását.
4. Változókor, menopauza
A méhpempő kezelheti a klimax tüneteit is. A menopauzánál a hormonok keringésének csökkenése áll fenn, amely fizikai és mentális egészségünkre is hatással lehet. Ekkor olyan nem kívánatos tünetek is jelentkezhetnek, mint a fájdalom, memóriazavar, depresszió vagy szorongás.
Egy posztmenopauzás nőket vizsgáló tanulmányban felismerték, hogy naponta 800 mg méhpempő fogyasztása akár 12 nap után hatékonyan csökkentheti a hátfájást és a szorongást.
5. Memóriajavítás
A méhpempő fokozhatja az agyműködést. Acetilkolin tartalma javítja a memóriát és növeli a koncentrációképességet, így karban tudjuk tartani az emlékezőképpeségünk. Fogyasztásával táplálhatjuk agysejtjeinket, így stresszhormon-szintünk alacsonyabb, központi idegrendszerünk pedig erősebb lesz. Főként a méhpempő antioxidáns tartalmának köszönhető az agyra és az idegszövetre kifejtett csodálatos védőhatás.
6. A fáradékonyság leküzdése
A méhpempő fogyasztásakor gyakran az elsőként tapasztalható jótékony hatás az energiaszint növekedése. A pempőben található előhormonok és nyomelemek nagymértékben növelik a szervezet energiatermelését, így sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat akár néhány nap után is.
A megfelelő pihenéshez is tökéletes táplálékkiegészítő, hiszen segíti a melatonintermelést, így könnyebben alszunk el, emellett pihentetőbb lesz alvási ciklusunk is.
Amennyiben megfelelő minőségben és elegendőt alszunk, máris kiegyensúlyozottabbak lehetnek mindennapjaink. Energikusabb reggelek, több erő dolgozni, sőt, a sportoláshoz sem leszünk túl kimerülve, mielőtt belekezdenénk!
7. Bőrünk egészsége
A méhpempő segítheti a sebgyógyulást és a bőr gyorsabb regenerálódását, akár szájon át, akár külsőleg alkalmazzuk. Antibakteriális hatásának köszönhetően tisztán és fertőzésmentesen tudja tartani a sebeket, emellett segít a gyulladásos bőrbetegségek leküzdésében. A pempő felturbózza a bőr kollagéntermelését, mely a bőr helyreállításához szükséges szerkezeti fehérje – így a sebek gyorsabban gyógyulnak, emellett bőrünk fiatalos marad.
Alkalmazása hatásos lehet akné és problémás arcbőr esetén is, hiszen a felgyorsult heg- és sebgyógyulás segítségünkre lehet a tiszta összkép eléréséhez.
Étrend-kiegészítőként fogyasztva a méhpempő természetes állapotban (gélszerű anyagként), por vagy kapszula formájában kapható. Bár a méhpempő még mindig egy széles körökben kutatott anyag, a jelenlegi kutatások napi 300-6000 mg között javasolják a beviteli mennyiséget.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?