Menü

Okok, amiért böjtölj

A tavasszal jön a húsvét is, amit egy 40 napos böjt előz meg. Ezt nem csak vallási okokból érdemes betartani, hanem mert sokat tehetünk vele az egészségünkért, mivel számos jótékony hatása lehet szervezetünkre.

A böjt rámutat arra, hogy a vallási rendszerek is komoly hangsúlyt fektetnek, hogy időszakosan szabályozzák az étkezési szokásokat. Erre a szokásra lehet vallási okok miatta tekinteni, de lehet spirituális vagy egészségügyi oka is, és a mai modern orvostudomány vizsgálatai rámutatnak arra, hogy az időszakos böjtölés igen is többféle jótékony hatással van testünkre és pszichénkre is.

Azon embereknek, akik fogyni szeretnének, mindenképpen ajánlott kipróbálni többféle koplalás is, de nem szabad egyszerre mindent megvonni a testtől. Az egyik leghatékonyabb módszer az 5:2 rendszer betartása, vagyis egy héten öt napig hagyományos táplálkozást tartanak, a másik kettőn pedig böjtölést. Ehhez szokták venni az idősávos étkezést, vagyis a napon beül egy meghatározott időszakban fogyasztanak ételt, a többiben semmit. Ezt azon sportolók is követik, akik számára fontos sovány izomzat megtartása. Nagy segítség lehet a nassolás és a falási rohamok leküzdésében is, hiszen beiktat a napi ritmusba egy szabályt, így nem kerül elő az impulzív evési roham.

A böjt felgyorsítja és hatékonyabbá teszi az anyagcserét. A szabályozottság nem csak azt alakítja ki, hogy mikor eszünk, hanem ennek a hozadéka, hogy az emésztőrendszerünk pihenőt is kap, így nem alakul ki egy túlterheltség. A böjtölés időszaka után a szervezet inzulin rendszere hatékonyabban működik, tehát segítség lehet bizonyos cukorbetegségek diétáiban is.

Nem csak a bélrendszerünkre, hanem az agyunkra is jótékony hatással van. A koplalás hozadéka a cukormegvonás is, ami pedig elősegíti az agyi növekedési hormon termelődését. Ez azért fontos számunkra, mert ez felelős az agyban lezajló építő folyamatokért. Ha már a fejünknél tartunk, akkor érdemes megemlíteni az arcbőrre való befolyását. Bizonyos ételek fogyasztása komolyan meghatározza arcbőrünk szépségét, viszont, ha ezeket elhagyjuk, akkor a bőr i képes lesz letisztulni, emellett a szervezet nem arra fog koncentrálni, hogy a bélrendszert takarítsa, hanem a bőr is könnyebben elláthatja ezen funkcióit, hatékonyabban méregtelenít.

Az immunrendszert se hagyjuk ki a sorból, hiszen a böjtölés hatására gyorsabban veszik át új, „friss” sejtek az elöregedettek helyé, vagyis folyamatosan képes megújulni.

Végül pedig térjünk ki a pszichénkre is. Azzal, hogy a test nem az emésztésre koncentrál folyamatosan, több energia marad másra, és ez nem csak a külsőleg jelentkezik, hanem a lelkünknek is jót tesz. Egyrészt, akinek a fogyás fontos, boldog lesz, hogy lemegy pár kiló, másrészt könnyedebbnek érezhetjük belső rendszerünket, ami a gondolkodásunkat is pozitívabbá varázsolja.

Összességében a böjt egy remek lehetőség arra, hogy kilépjünk a megszokásinkból, kicsit hagyjuk pihenni és tisztulni a szervezetünket, ezzel pedig nem csak a testi, de a lelki egészégünkért is sokat tehetünk.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.