Menü

A helyes fogmosás alapjai

Fogaink egy életen át tartó mindennapos gondozást igényelnek, ami magában foglalja a megfelelő szájápolási termékek beszerzését, illetve a rendszeres fogorvosi viziteket is. Mire ügyelj fogmosásnál? Milyen eszközökre van szükség a szájhigiénia fenntartásáért?

Egy jó szájápolási rutin feladata, hogy megakadályozza a lepedék és a fogkő felhalmozódását a fogakon, valamint segítsen megelőzni a fogínybetegségeket és fogínygyulladást. Az alapos fogápolás biztosítja, hogy fogaid hosszabb ideig egészségesek maradjanak, ám a feladat nem a fogmosásnál ér véget.

Az olyan fogászati problémák, mint a fogszuvasodás és az ínybetegségek nemcsak fogvesztéshez vezetnek, hanem olyan súlyos, krónikus betegségekhez is hozzájárulhatnak, mint a szívbetegség, a stroke, az ízületi gyulladás és a cukorbetegség.

A hagyományos fogkefék, az elektromos fogkefék, a fogselyem, a megfelelő fogkrémek, a szájvizek, a nyelvtisztítók, a rendszeres fogorvosi szűrővizsgálatok és az egészséges táplálkozás mellett fontos szerepet játszanak a fogak egészségének megőrzésében. A fogakon kívül az optimális szájápolás a teljes szájüreg gondozását magába foglalja, beleértve az ínyt és a fogak közötti területeket is.

A rendszeres fogmosás fontos, de a helyes technika alkalmazása is elengedhetetlen. Fogkefédet úgy válaszd ki, hogy a mérete megfelelő legyen, lehetővé téve, hogy a fogak minden felületéhez hozzáférj.

Tartsd a fogkefét 45 fokos szögben az ínyhez képest.

A fogak külső, belső és rágófelületeit is mosd meg alaposan. Gyengéd, rövid mozdulatokkal előre-hátra, körkörösen mozgasd a fogkefét fogmosás közben.

Mivel a nyelv is a lepedéket okozó baktériumok tárháza lehet, tisztítsd meg azt is gondosan.

A szájvizes öblögetés a reggeli és az esti fogmosás után hozzájárul a fogak és az íny egészségéhez. Remek higiéniai kiegészítőként csökkenti a lepedéket, és felveszi a harcot a szájban található baktériumokkal, így felfrissíti a leheletet és véd a rossz lehelet ellen is. A fogselyem rendszeres használata pedig eltávolítja azokat az ételmaradványokat és a foglepedéket, amelyeket a tükörben nem látunk, és a fogkefénk már nem ér el.

Hogyan találd meg a legjobb fogkefét?

Az igényeidnek legmegfelelőbb fogkefét az alábbi kritériumok alapján választhatod ki:

Teljesítmény: A terméktesztek során azt vizsgálják, hogy mennyi lepedéket távolít el az adott termék a fogmosás során.

Keménység: A közepes keménységű fogkefék használata ajánlott, kivéve, ha érzékenyek a fogaid, illetve az ínyed, mert ilyenkor inkább a puha fogkeféket válaszd.

Méret: Ha kisebb az állkapcsod, érdemes a fogkefe fejét is ennek megfelelően kiválasztani.

A napi szájápolást már a legelső fogak kibújásánál érdemes elkezdeni. A gyermekeknek kifejlesztett termékek között már babakortól kezdve megtalálhatjuk az ideális eszközöket a kicsik számára. A babafogkrém a hagyományos fogkrémeknél kíméletesebb, és fluoridot is tartalmaz, ami hozzájárul a fogak egészségéhez.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.