Menü

Felnőtt színezők – a lélek gyógyítása

Mindenkinek szüksége van arra, hogy magára szánjon egy kis időt, hogy a belső béke, harmónia megmaradjon. Lehet ez jóga, torna, futás, olvasás, de egy nagyin jó alternatíva a színezés is.

Carl Jung pszichológustól ered a felnőtteknek kitalált színezők ötlete, amit önismereti módszerként vetett be pacienseinél, mivel ezzel technikával a tudatalatti én felszínre kerülhet. Kimutatták, hogy a színezésnek több pozitív hatása is van a mentális egészségre. Lényege abban rejlik, hogy ezzel a technikával egy nyugodtabb, kreatívabb irányba sodorható az elme. Sokszor használják szorongással, depresszióval, sőt még dühkezelési gondokkal küzdő betegnek. Ezekben az esetekben iránymutatást kaphatnak az orvosok azáltal is, hogy milyen színekkel dolgozik az adott személy.

Az agy egy része az amigdala, ami azért felelős, hogy feldolgozza az érzelmi reakciókat. A színezéssel töltött idő pedig megnyugtatja a felfokozott érzelmi reakcióktól teli amigdalát, vagyis pihenésre készteti agyunkat. Azzal, hogy arra figyelünk, hogy milyen színeket használjunk, vagy hogy a vonalakat ne lépjük át, egyfajta koncentrációt igényel, ami eltereli a rossz gondolatokat. A másik nagy előnye ennek, hogy boldogságot és sikerélményt ad. Arra is gondoljunk, hogy milyen hatással lehet a problémamegoldó képességünkre is.

Azzal, hogy koncentrálunk a kis részek színesebbé tételére, még arra is figyelünk tudat alatt, hogy melyik szín melyikkel passzol, hogy az kellemes látványt nyújtson. Ez segít a motorikus funkciók fejlesztésében is.

Nem csak agyunkra van jótékony hatással, hanem szívünkre is, mivel az agyunkban képződő negatív gondolatok vagy a minket érő stresszes helyzetek kihatással vannak szív- és érrendszerünkre. Amikor nem vagyunk rendben lelkileg, akkor immunrendszerünk is gyengül, nehezebben állunk ellen a betegségeknek, nehezebben küzdünk meg a stresszel, szorongunk, végül depresszióba eshetünk, amiknek mind kísérő jelensége a szívre rakódó terhelés. Stresszes, szorongó helyzetekben az elme keresi a segítséget, ilyenkor alakulhat ki a nassolás, a dohány- és alkoholfüggőség. A színezés egy olyan tevékenység, ami nem, hogy nem káros, hanem boldogságot visz életünkbe.

A művészetterápia az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy leküzdjük a bennünk bujkáló feszültséget, esetleg legyőzzük a poszttraumás stressz szindróma tüneteit is. Az alkotás segíti az elégedettség érzésének elérését. A színezők arra is hivatottak, hogy a saját kívánságainkat, döntéseinket vessük papírra, így kontrollérzetünk megélése pozitivitást és vidámságot hoz a mindennapokba. A kreativitás előcsalogatása fel fogja dobni a monoton mindennapokban megélt alkotás nélküli állapotot, hiszen nem minden munkaterületen szárnyalhatunk. Könnyebben fogunk tudni odafigyelni tennivalóinkra, produktívak lehetünk a munkánkban is.

A színezésre tekinthetünk egyfajta meditációként, hiszen a kellemetlen gondolatok helyét átveszik a kellemes, pozitív ötletek és tervek, melyek hozzájárulnak a könnyebb, élhetőbb mindennapok átéléséhez.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?