Menü

Az alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás

Ma már tény, hogy a rendszeres és túlzó alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás szorosan összefügg egymással. Évente több millió ember hal meg világszerte alkohol okozta magas vérnyomásban.

Amikor alkoholt fogyasztunk, akkor a vérnyomásunk folyamatosan emelkedik, elér egy szintet és ebben a magas tartományban marad. Akkor kezd újra normálissá válni, amikor a máj elkezdi lebontani a szervezetben az alkoholt. A hosszú távú és rendszeres alkoholfogyasztás krónikus magas vérnyomást okoz, ami viszont nagyon veszélyes az egészségre nézve, hiszen szív- és érrendszeri problémákat, szívinfarktust és stroke-ot is okozhat.

Az alkohol több módon is befolyásolja a vérnyomást. A rendszeres, túlzó mértékű alkoholfogyasztás érszűkületet is okozhat, ami arra ösztönzi a szívet, hogy sokkal erőteljesebben dolgozzon, még jobban pumpálja a vért az erekbe, hogy az összes sejthez eljuthasson – ez viszont a vérnyomás emelkedését eredményezi.

Az alkohol a központi idegrendszerre is befolyással van. Hatására adrenalin szabadul fel a szervezetben, ami pedig szapora pulzust okoz és még a szisztolés vérnyomást is megemeli.

Az alkohol nagyon sok kalóriát tartalmaz. Ez előbb-utóbb megnöveli a zsírsejtek számát, ami elhízáshoz vezethet és ettől is megemelkedhet a vérnyomás. De a triglicerid szintjét is megnöveli a vérben, ez pedig károsítja az artériák falait, amelyek végül megkeményedhetnek, rugalmatlanná válhatnak. A vér így sokkal nehezebben képes az ereken áramolni, ami szintén vérnyomás emelkedést okoz. Nem beszélve arról, hogy az artériák megkeményedése vérrögképződéshez is vezethet.

A magas vérnyomás megelőzésében kulcsszerepet tölt be, ha csak mértékkel fogyasztunk alkoholt, ha egészségesen táplálkozunk és ha aktív életet élünk. A dohányzás abbahagyása is segíthet a magas vérnyomás csökkentésében és normalizálásában – a tapasztalatok szerint ugyanis aki túlzó mértékkel fogyaszt alkoholt, nagy valószínűséggel dohányzik is, persze ez nem törvényszerű.

A magas vérnyomást mindenképpen kezelni kell. Ha valaki olyan tünetet tapasztal, mint fejfájás, fáradtság, légzési problémák vagy szívvel kapcsolatos gondok – szapora szívverés, magas pulzusszám – és ezek a tünetek rendszeresen megjelennek, akkor mindképpen szakorvosi vizsgálat szükséges, hogy a kezelés mihamarabb elkezdődhessen.

A vérnyomásmérés elengedhetetlen a diagnosztizáláshoz. A hipertónia megállapítását követően az orvos feladata, hogy meghatározza típusát (elsődleges hipertónia, másodlagos hipertónia) és a lehetséges okokat. Másodlagos hipertónia esetén elsősorban a háttérben álló betegség kezelésére van szükség.

Egyetlen vérnyomásmérés önmagában még nem elegendő a hipertónia megállapításához. A háziorvos több mérést is elvégez egy kijelölt időtartamon (pl. három különálló mérés egy hét alatt, nyugodt körülmények között) belül ahhoz, hogy pontos diagnózist állíthasson fel.

A vizsgálat részeként további kérdéseket tesz fel a páciens kórtörténetével és családi anamnézisével kapcsolatban.

Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.

Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!

A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.