Menü

5 dolog, amit már nem veszek meg a boltban

Az elmúlt időszak a szelektálás és a tárgybirtoklás értelmének jegyében telt. Van-e értelme, hogy ennyi mindennel vesszük körül magunkat? Sokszor úgy érzem, a rengeteg eszköz inkább csak hátráltat, semmint segítené a mindennapjainkat. Elgondolkodtam. Kicsit utánajárva a témának, jómagam – igaz, más megfontolásból – de már egy ideje a minimalizmus felé vezető útra léptem.

Enyhén szólva is megszállottá váltam az utóbbi napokban. Minden szabadidőmben a minimalizmusról olvasok vagy nézek videókat. Folyton értelmet keresek annak, miért szeretnék még egy polcot, még egy szekrényt, még egy komódot. Miért nem tudok kivenni egy könyvet a könyvtárból, miért van bennem az az érzés, hogy mindenképpen birtokolnom kell egy példányt, amit nagy valószínűséggel mindössze egyszer fogok olvasni, utána felteszem a polcra, és csak a takarításokat nehezítik majd meg az évek alatt felduzzadt könyvespolcok.

Lassan rájöttem, a rengeteg tárgy, dolog, kacat, eszköz igényli a még több és nagyobb bútordarabot a házba. Ez azonban megnehezíti a takarítást, a rendrakást, annak megtartását, tehát minden esetben még több terhet ró a hétköznapokra. De hiszen én egy olyan helyen szeretnék élni, ahol jól érzem magamat, és el tudom engedni magam! Ezt meggátolja azonban többek között az, ha az estéket folyamatos rendrakással kell töltenem.

Most összegyűjtöttem 5 dolgot, amit már nem veszek meg a boltban, ezzel időt, pénzt, energiát spórolok meg, és még a környezetre is jó hatással vagyok (igaz, a gazdasági növekedésre nem).

Bizsu

Ékszerből kevés is elég, és a legjobb darabok nagy valószínűséggel már a fiókunkban lapulnak. Nem szükséges engedni a kísértésnek, ugyanúgy öltöztet 2-3 jól összeválogatott darab is, amit nagyon szeretünk. Így az ékszertároló doboz árát is megspórolhatjuk.

Pólók felirattal

Tudom, az ünnepek táján a csapból is ez folyik, de nem jó ötlet feliratos pólót venni ajándékba! Inkább hagyjuk a szeretteinkre, mit szeretnének viselni, vagy ha mindenképpen ruhaneművel kívánjuk megajándékozni, a meglepetés helyett beszéljük meg vele, mire van szüksége. A legjobb anya, barátnő stb. felirat helyett inkább öleljük meg az adott személyt, és töltsünk több minőségi időt együtt!

Konyhai eszközök

Habár még nincs 10 éve, hogy saját háztartást vezetek, már annyi konyhai eszköz gyűlt össze, hogy a tartalékaim utánpótlása is a szekrényekben lapul (ezeknek nagy részét nem én vettem!). Ennek következtében viszont – mivel a nagyobb konyhabútor nem opció – gyakran felidegesítettem magam azon, mennyit kell pakolni, mire valamelyik kívánt eszközhöz hozzájutok. A tegnapi villámrendszerezés során 3 nagy kartondoboznyi konyhai eszközt sikerült kiselejteznem, amikhez az elmúlt egy évben egyáltalán nem vagy maximum egyszer-kétszer nyúltam hozzá azzal a gondolattal, hogy ha már van, használjam is (igaz, eddig is jól megvoltam nélküle). Úgyhogy a szelektálás egyik remek kezdőpontja lehet a konyha, garantáltan látványos eredménnyel végződik.

Hajápoló termékek

Nem az igénytelenség jele, ha nem veszünk meg mindenféle hajápoló terméket. Az én palettám mindösszesen egy szilárd samponból, egy hajápoló olajból (de ez lehet valamilyen hidegen sajtolt olaj is) és a rendszeres fodrászhoz járásból áll. Ez azt jelenti, hogy háromhavonta vágatok a végéből egy keveset. Így gyorsan nő, és mindig ápolt is. Nem elengedhetetlenül szükséges a rengeteg hajlakk, hajgöndörítő hab, fényvédő spray és még ki tudja, milyen termékek léteznek a piacon. Ezek is rengeteg vegyszert tartalmaznak, pedig abszolút elkerülhető lenne, hogy még a hajunkra is idegen anyagokat kenjünk.

Lepedő és ágynemű

A legtöbb lepedő és ágynemű 100% pamut, és kiváló minőségű anyagokból készülnek, ezáltal évtizedekig is kiszolgálhatják az igényeinket. Tudom, hogy rengeteg gyönyörű ágyneművel lehet találkozni a piacon, és én is imádom őket, mégis örömet okoz, hogy képes vagyok megállni, hogy időről időre vegyek egy újabbat. Elég, ha megtapintom őket, esetleg lefotózom, és már megyek is tovább. Nálunk minden ágyhoz tartozik 2 darab lepedő: egy, ami éppen fel van húzva és egy váltás. Így a vendégeknek is jut mindig.

Hihetetlen mennyiségű szükségtelen holmit vagyunk képesek pillanatok alatt felhalmozni, ezért érdemes meghúzni a saját határvonalainkat, és időről időre átnézni a portékánkat, mi az, amire valóban szükségünk van, és mi az, ami soha nem kerül elő. Tudom jól, hogy sokszor az érzelmi faktor is bonyolítja az elválást, de nyugodtan nyissunk egy dobozt, amibe az ilyen dolgokat pakoljuk. Valamint nem muszáj azonnal mindent eladni, elajándékozni sem. Hagyjuk őket a pincében, garázsban, padláson, és néhány hónap múlva nézzünk rájuk megint. Nagy valószínűséggel kevés olyan holmi lesz, amit vissza szeretnénk majd építeni az életünkbe, viszont ekkor már könnyebb lesz az elválás, mert látni fogjuk, valóban nem igényeljük az adott dolgok jelenlétét.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!