Menü

A spirulina hatásai

A spirulina a gyulladást csökkentő hatásairól is ismert. A spirulina jótékonyan hat az emésztésünkre is, a benne található rostok helyreállítják a bélműködést, emellett a bélben található, kedvező hatású baktériumok szaporodását is elősegítik.

Jót tesz a szemnek és csökkenti a gyulladást

A szemünk egészségéhez a legtöbbször az A-vitamint társítjuk, és a hagyományos megközelítés szerint nagy mennyiségű sárgarépa fogyasztásával megóvhatjuk a látásunkat. A spirulinában azonban legalább annyi A-vitamin található, mint a sárgarépába. A spirulinában található zeaxanthin emellett a makuladegenerációtól is védi a szemünket.

A spirulinát a különböző krónikus betegségekben szenvedőknek is érdemes szedni, például azoknak, akik cukorbetegek, csontritkulásuk vagy ízületi gyulladásuk van, esetleg magas a vérnyomásuk. Ezeknél a betegségeknél ugyanis gyakori a szervezet krónikus gyulladása, mely hosszú távon jelentősen károsíthatja a sejtjeinket. A spirulina a gyulladást csökkentő hatásairól is ismert.

A spirulina jótékonyan hat az emésztésünkre is, a benne található rostok helyreállítják a bélműködést, emellett a bélben található, kedvező hatású baktériumok szaporodását is elősegítik. Ezek a baktériumok nemcsak az egészséges emésztéshez járulnak hozzá, de többek között az immunrendszerünk működését, sőt a hangulatunkat is befolyásolják. A rostok emellett segíthetnek bizonyos, elsősorban a bélrendszert érintő daganatos betegségek elleni küzdelemben is.

A klorofill , a növények zöld színét adó anyag segíthet abban, hogy a szervezetünkből eltávolítsuk a méreganyagokat, például a káros hatású nehézfémeket. Egyes szakemberek szerint a radioaktív izotópok ellen is hatékonyan veszi fel a küzdelmet a spirulina.

A NASA szakemberei szerint a spirulina az egyik olyan élelmiszer, melyet az űrhajósoknak is érdemes rendszeresen fogyasztani, mert segít megakadályozni például olyan betegségeket, mint a vashiányos vérszegénység. A vas elengedhetetlen az oxigént szállító vörösvérsejtek előállításához.

A spirulinát magunkhoz vehetjük étrend-kiegészítő kapszula vagy tabletta formájában, de porként keverhetjük joghurtba vagy turmixba is. Mielőtt spirulinát kezdenénk szedni, kérjük ki a kezelőorvosunk véleményét is, különösen akkor, ha folyamatosan kell szednünk valamilyen gyógyszert.

A testsúly szabályozása

Étkezés előtt 2-3 gramm Spirulina elfogyasztása ajánlott fogyókúrás szempontból is, mivel a Spirulina csökkenti az étvágyat, kiváló fehérje forrásként pedig „felpörgeti” az anyagcsere-folyamatokat.

Asztma és Allergia ellen

Mivel a Spirulina segíti a szervezetben a megfelelő immunválasz kialakulását így az allergiás reakciók redukálására is alkalmazható. Az allergiás tünetek és reakciók kialakulását javarészt a megfelelő immunválasz hiánya okozza.

A Spirulina antihisztamin hatását is sikerült már kimutatni laboratóriumi kísérletek során. Mindez azért jelentős, hiszen a hisztamin a szervezetben szintén felelős az allergiás reakciók (tüsszögés, orrfújás stb.) kialakulásáért. A Spirulinában megtalálható mangán például elősegíti a tüneteket kiváltó hisztamin lebomlását.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.