Menü

Igénybe vett hangszálak: mi segíthet?

A nátha, a torokfájás akkor okoz rekedtséget, ha a gyulladás átterjed a gégére és így a hangszalagokra is. Hogyan segítsük a gyógyulást?

A " megfázás " voltaképpen vírusfertőzés: általában náthával kezdődik. Sokszor a torok is ég, kiszárad, fájdalmas a nyelés. A rekedtség pedig egy bakteriális szövődmény, a hangszálakat is érintő, gégefő-tájéki gyulladás okozza.

Ilyenkor a nyálkahártya vérbő, duzzadt, a hangszalagok rezgése pedig az ödéma miatt megváltozik. (A rekedtség közvetlen oka, hogy megduzzadnak a hangszalagok.) Jellemzően a reggeli órákban vagyunk a legrekedtebbek, és a nap folyamán egyre kevésbé. Ha "gombócot", nyákot érzünk a torokban, gyakorta krákogunk. Súlyosbodhat a rekedtség, ha erőltetjük a hangszálakat, ha sokat beszélünk hangosan. A hangszálak fokozott igénybevétele már önmagában, gyulladás nélkül is rekedtséget válthat ki, például ha túl kell kiabálnunk valamilyen zajt huzamosabb ideig.

A rekedtség okai

Lehet a vírusfertőzésen kívül a hang megváltozásának más oka is: daganatok, hangszalag csomók, polipok vagy ciszták. Idegrendszeri betegségek ( Parkinson-kór , stroke), műtéti beavatkozások, allergia, endokrinológiai (pajzsmirigy) problémák és veleszületett rendellenességek is okozhatnak rekedtséget, de nagyon gyakran a reflux a ludas, mert ez esetben a gyomor savas tartalma a nyelőcsőbe kerül, és a hangszalagokat irritálja.

A hangszalagok gyulladása lehet krónikus is. Ez leginkább a dohányosokat érinti. Mivel a dohányzás hajlamosít a gégerákra, ha egy dohányos rekedt, fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség. A poros, szennyezett levegőben élőket vagy irritáló anyagokkal dolgozókat is gyakran sújtja a krónikus hangszalag-gyulladás.

A rekedtség kezelése a kiváltó októl függ. Ha fertőzés okozza, akkor általában spontán (súlyosabb gyulladás esetén antibiotikum adása mellett) gyógyul. Mi magunk is sokat tehetünk a rekedtség megelőzése illetve kezelése érdekében. Mindenekelőtt kerülni kell a dohányzást - a passzív formáját is - különösen felső légúti panaszok esetén. A vízhajtó hatású szerek is rontanak a helyzeten, ilyen például az alkohol és a kávé. Fontos a sok folyadék, a könnyű, nem túlságosan fűszeres ételek fogyasztása.

Ha fáj a torkunk , különösképp vigyázzunk a hangszálainkra, ne kiabáljunk, ne énekeljünk, és suttogni sem javasolt. Ez utóbbi ugyanis - bár ezt kevesen tudják - a normál hangerőnél jobban terheli a hangszalagokat!

Ha egészen elmegy a hang, akkor egyáltalán ne beszéljünk pár napig, így pihentessük a hangszálakat. A torokköszörülés, krákogás kerülendő, mert irritálják a hangszalagokat, ilyenkor ugyanis keményen egymásnak csapódnak, sérülnek. Torokköszörülés helyett inkább igyunk néhány kortyot. A hangszalagoknak azzal segíthetünk a legtöbbet, ha nedvesen tartjuk a nyálkahártyát. Jó a víz, a hígított gyümölcslé vagy a cukormentes, esetleg mézes tea, gyógytea. A langyos tejet sokszor ajánlják, de a lepedék, amelyet a tej képez, irritálhatja a hangszalagokat.

Rekedtség ellen a gargarizálás nem használ, hiszen a folyadékkal csak a szájüreget és a légút felsőbb szakaszát érjük el, a hangszalagokat nem. Az inhalálás sokkal hasznosabb, a pára a hörgőkig lejut. Inhalálhatunk sós vízzel vagy kamillateával.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?