Igénybe vett hangszálak: mi segíthet?
- Dátum: 2023.04.17., 07:17
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- betegség, fájdalom, hangszálak, hörgő, megfázás, rekedtség, torok
A nátha, a torokfájás akkor okoz rekedtséget, ha a gyulladás átterjed a gégére és így a hangszalagokra is. Hogyan segítsük a gyógyulást?
A " megfázás " voltaképpen vírusfertőzés: általában náthával kezdődik. Sokszor a torok is ég, kiszárad, fájdalmas a nyelés. A rekedtség pedig egy bakteriális szövődmény, a hangszálakat is érintő, gégefő-tájéki gyulladás okozza.
Ilyenkor a nyálkahártya vérbő, duzzadt, a hangszalagok rezgése pedig az ödéma miatt megváltozik. (A rekedtség közvetlen oka, hogy megduzzadnak a hangszalagok.) Jellemzően a reggeli órákban vagyunk a legrekedtebbek, és a nap folyamán egyre kevésbé. Ha "gombócot", nyákot érzünk a torokban, gyakorta krákogunk. Súlyosbodhat a rekedtség, ha erőltetjük a hangszálakat, ha sokat beszélünk hangosan. A hangszálak fokozott igénybevétele már önmagában, gyulladás nélkül is rekedtséget válthat ki, például ha túl kell kiabálnunk valamilyen zajt huzamosabb ideig.
A rekedtség okai
Lehet a vírusfertőzésen kívül a hang megváltozásának más oka is: daganatok, hangszalag csomók, polipok vagy ciszták. Idegrendszeri betegségek ( Parkinson-kór , stroke), műtéti beavatkozások, allergia, endokrinológiai (pajzsmirigy) problémák és veleszületett rendellenességek is okozhatnak rekedtséget, de nagyon gyakran a reflux a ludas, mert ez esetben a gyomor savas tartalma a nyelőcsőbe kerül, és a hangszalagokat irritálja.
A hangszalagok gyulladása lehet krónikus is. Ez leginkább a dohányosokat érinti. Mivel a dohányzás hajlamosít a gégerákra, ha egy dohányos rekedt, fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség. A poros, szennyezett levegőben élőket vagy irritáló anyagokkal dolgozókat is gyakran sújtja a krónikus hangszalag-gyulladás.
A rekedtség kezelése a kiváltó októl függ. Ha fertőzés okozza, akkor általában spontán (súlyosabb gyulladás esetén antibiotikum adása mellett) gyógyul. Mi magunk is sokat tehetünk a rekedtség megelőzése illetve kezelése érdekében. Mindenekelőtt kerülni kell a dohányzást - a passzív formáját is - különösen felső légúti panaszok esetén. A vízhajtó hatású szerek is rontanak a helyzeten, ilyen például az alkohol és a kávé. Fontos a sok folyadék, a könnyű, nem túlságosan fűszeres ételek fogyasztása.
Ha fáj a torkunk , különösképp vigyázzunk a hangszálainkra, ne kiabáljunk, ne énekeljünk, és suttogni sem javasolt. Ez utóbbi ugyanis - bár ezt kevesen tudják - a normál hangerőnél jobban terheli a hangszalagokat!
Ha egészen elmegy a hang, akkor egyáltalán ne beszéljünk pár napig, így pihentessük a hangszálakat. A torokköszörülés, krákogás kerülendő, mert irritálják a hangszalagokat, ilyenkor ugyanis keményen egymásnak csapódnak, sérülnek. Torokköszörülés helyett inkább igyunk néhány kortyot. A hangszalagoknak azzal segíthetünk a legtöbbet, ha nedvesen tartjuk a nyálkahártyát. Jó a víz, a hígított gyümölcslé vagy a cukormentes, esetleg mézes tea, gyógytea. A langyos tejet sokszor ajánlják, de a lepedék, amelyet a tej képez, irritálhatja a hangszalagokat.
Rekedtség ellen a gargarizálás nem használ, hiszen a folyadékkal csak a szájüreget és a légút felsőbb szakaszát érjük el, a hangszalagokat nem. Az inhalálás sokkal hasznosabb, a pára a hörgőkig lejut. Inhalálhatunk sós vízzel vagy kamillateával.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.