Menü

Alternatív köretek

Bár semmi baj nincs a krumplival, a tésztával vagy a rizzsel, ha még ennél is egészségesebb köretre vágyunk vagy egyszerűen szeretnénk egy kis változatosságot vinni a konyhai rutinba, akkor jó helyen járunk. Rengeteg alternatív köret közül választhatunk, amik helyt állnak akár a hagyományos receptekben is.

A tészták vitathatók egészségügyi szempontból, azonban nem kell lemondanunk kedvenc olaszos ételeinkről, sem pedig a gyors ebéd lehetőségéről sem. A konjac tészta vagy másnéven shirataki tészta egy Japánból származó tésztaféle, mely a konjac gyökeréből készül, pontosabban az abból kinyert glükomannánból. Egyrészt kalóriatartalma szinte zéró, valamint rosttartalma igen magas, másrészt egyfajta probiotikumként működik a bélrendszer számára, ezért tökéletes választás a tésztával készült ételek alternatív köreteként. Akár bolognai spagettit, akár csirkeragut szeretnénk készíteni, biztosan találunk hozzá megfelelő konjac tésztát, ugyanis több fajta formában és kiszerelésben is lehet kapni.

A karfiolrizs vagy karfiolkuszkusz, ahogy a neve is mutatja a rizs egyik alternatívája lehet. Kalóriatartalma alacsony, rengeteg rostot tartalmaz, illetve tele van C- és B6-vitaminnal. Akár mi magunk is elkészíthetjük otthon. Mindössze annyit kell tennünk, hogy lereszelünk egy karfiolt, vagyis annak rózsáit, majd még finomabb állagúra daráljuk, végül pedig megpároljuk, ízesítjük és már készen is van a tökéletes köret.

A krumplit is könnyedén helyettesíthetjük, mégpedig a zellerrel. De mégis hogyan hasonlít a zeller a krumplihoz? Nagyon egyszerű, mindössze pürésítenünk kell. A zellerpüré nem csak kellemes zamata miatt közkedvelt, hanem alacsony kalóriatartalma és magas rosttartalma miatt is, ami a diétázók körében is növeli a népszerűségét. Kakukkfűvel, sóval és borssal ízesítve különösen finom.

Ha szeretnénk valamilyen különleges ízvilágot, próbáljuk ki köretként a fokhagymás sült répát. Édeskés, könnyű és rendkívül puha, így garantált, hogy a család kisebb tagjai is rajongani fognak érte, valamint magas rosttartalma miatt jót tesz az emésztésnek is. Kalóriatartalma alacsony, így, ha óvatosan bánunk a zsiradékkal az elkészítésénél, tökéletes diétás köret.

Végül pedig egy újabb tészta alternatíva, ez pedig a vöröslencse-tészta. A vöröslencse-tésztának nem csak rosttartalma magas, hanem fehérjét is nagy mennyiségben tartalmaz, illetve rendkívül sokáig laktak, valamint a bélbaktériumoknak is kedvez. Akár hidegen, tésztasalátaként, akár melegen, valamilyen köretként szeretnénk fogyasztani, megállja a helyét, ráadásul mindössze pár perc alatt elkészíthető.

Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?

Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.

Vitaminok fontossága ősszel

Beköszöntött az ősz, sőt már a hűvöseb idő is utolért bennünket! Ilyenkor érdemes odafigyelni arra, hogy ne betegedjünk meg, és karban tartsuk az immunrendszerünket. Ennek az alapja a megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel.

Most akkor mennyi az annyi?

Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.

Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?

A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?

A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.

Miért egészséges több halat fogyasztani?

Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.