Mit tehetünk, hogy csökkentsük a trigliceridszintet?
- Dátum: 2023.04.21., 07:01
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com, pixabay.com
- anyagcsere, energia, labor, szervezet, tápanyag, tápanyg, táplálkozás, triglicerin, zsír
A trigliceridek (neutrális zsírok) a táplálkozás során felvett zsírok legfőbb alkotóelemei, illetve a szervezet zsírraktárai is főként ezekből épülnek fel. Legfőbb szerepük, hogy szervezetünket energiával lássák el.
Táplálkozást követően a szervezetbe jutott zsírok egy része az energiaszükségletet biztosítja, egy másik része azonban - a táplálék összetételétől függően - feleslegben van, nem kerül felhasználásra. A fel nem használt zsírok a zsírszövetben raktározódnak, a test legfontosabb energiaforrását biztosítják, továbbá védik a testet a kihűléstől, szigetelő funkciót töltenek be, védelmet biztosítanak a csontoknak és a belső szerveknek.
A trigliceridek közé soroljuk a disznózsírt, a vajat, az olajat stb., melyekre más és más zsírsavösszetétel jellemző. Érdemes tudni, hogy a trigliceridek nemcsak zsírban gazdag élelmiszerek fogyasztásával juthatnak a szervezetünkbe. Túlzott szénhidrátfogyasztás esetén a szervezetünk triglicerideket állít elő, vagyis szintetizál.
Ha tartósan magas a vérzsírszint, nő az érelmeszesedés kialakulásának veszélye, továbbá fokozódik a szívkoszorúér-, illetve agyi érelzáródás kockázata. Közvetetten azonban a túlsúly okozta gondokkal is számolni kell. Egyes tanulmányok szerint bizonyos rosszindulatú daganatok kialakulásának is fokozódik a kockázata, pl.: vastagbélrák, petefészekrák, mellrák.
Mikor mérhetnek a normálisnál alacsonyabb trigliceridszintet?
Súlyosan alultáplált betegeknél.
Különböző eredetű, az emésztőrendszert érintő betegségekben, amikor zavart szenved a zsírok felszívódása.
Májelégtelenség esetén.
Mit tehetünk, hogy csökkentsük a trigliceridszintet?
Megfelelő táplálkozás. Csökkenteni kell a táplálékkal fogyasztott zsírok és szénhidrátok mennyiségét, de nem szabad túlzásokba esni, ugyanis a túlzott fehérjefogyasztás is egészségtelen. Tartózkodni kell a cukrok, valamint a hozzáadott cukrok bevitelétől (érdemes ellenőrizni az élelmiszerek címkéjét). Az alkoholos italok fogyasztása kerülendő.
A zsírok bevitelének optimalizálása. Az egészséges zsírokra szüksége van a szervezetnek, a transzzsírokat viszont kerülni kell. Vörös és feldolgozott húsok helyett fogyasszunk halat. Az omega-3 zsírsavak segítségünkre vannak a trigliceridszint csökkentésében, valamint fontos szerepet töltenek be az antioxidánsok is.
Rendszeres testmozgás. Próbáljon megszabadulni súlyfeleslegétől. Hetente 5 alkalommal legalább 30 perces edzés ajánlott, ami akkor tekinthető eredményesnek, ha emelkedik a pulzusszám.
Léteznek öröklött zsíranyagcsere-zavarok is, amikor a magas koleszterin-, illetve trigliceridszintet genetikai okok eredményezik. Ilyenkor gyógyszer nélkül nem lehet normalizálni az állapotot.
Ha már kialakult eltérésről van szó, akkor a kezelés elején szintén szükség van gyógyszerre a szövődmények elkerülése érdekében, de mindemellett ajánlott a rendszeres testmozgás és a táplálkozás megreformálása.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?