A pikkelysömör tünetei és lefolyása
- Dátum: 2023.04.26., 21:10
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- góc, gyógyíthatatlan, gyulladás, hámlás, keratinocyta, kezelés, kiszáradás, nem fertőző, ok, pikkely, pikkelysömör, pörk, psoriasis, száraz, szarusodás, szarutermelő sejt, tünet
A pikkelysömör, vagy idegen nevén psoriasis tulajdonképpen a bőr szarutermelő sejtjeinek a túlburjánzása. A keratinocyták fokozott működése által a bőr lassan elszarusodik, így egy folyamatos száraz hámlást idézve elő. Rendkívül kellemetlen tud lenni, mivel bizonyos esetekben viszketéssel is járhat a bőrelváltozás.
A betegség nagyon jellegzetes helyeken jelenik meg a testen, illetve könnyű felismerni, így csak nagyon ritka esetben van szükség szövettani vizsgálatra, leggyakrabban egyszerű szemrevételezéssel felállítható a diagnózis. A tipikusan érintett testtájak a végtagok külső felszíne, a könyök, a térd, a fejbőr, a combhajlat, a nyak, a fül, a farpofák és a lábujjak. Túlsúllyal küzdő páciensek esetén a pikkelysömör előfordulhat a has alatti redőknél, a mellek környékén, esetleg a külső nemi szervek tájékán. Súlyosabb esetben érintettek lehetnek a tenyerek és az arc is, esetleg a végtagok belső felszíne.
A szarutermelő sejtek, vagyis a keratinocyták túlzott működése révén a bőrön fehéres pikkelyek, úgynevezett pörkök keletkeznek. Ezek szárazok, így nem okoznak idővel fekélyeket és nem is fertőznek vagy fertőződhetnek el.
A fentebb említett gyakori formáján kívül ismert olyan esete is a psoriasisnak, ahol a test egész felszínen jelennek meg a pörkök, akár 1-2 cm-es gócokból kiindulva. Ez a gyermekkori formája a pikkelysömörnek, ilyenkor viszketés is előfordul, valamint az elváltozás által érintett bőrfelület gyógyulás után gyakran pigmenthiányos lehet, vagyis világosabb, mint a bőr többi része. Előfordul az is, hogy a körmök is érintettek, ilyen esetben a körömgombához hasonló jelenséget láthatunk. A köröm megvastagodik és eldeformálódik.
A tünetekre jellemzően hatással van a hőmérséklet, télen például a tünetek rosszabbodásáról számolnak be a betegek, valamint a nők esetében a menstruációs ciklus is befolyásolja az aktuális állapotot, illetve általánosan a stressz is kedvez a tünetek felerősödésének.
A pikkelysömör bár nem gyógyítható, rendkívül jól kezelhető, szinte teljesen tünetmentes állapot is elérhető. A kezelés meghatározása azonban nem egyszerű feladat, mivel nagyon fontos, hogy milyen formája van jelen a betegségnek, illetve milyen behatások fokozzák a tüneteket – érzékeny-e az illető bőre a hőmérsékletre, fényre, bizonyos ételek felerősítik-e a szarusodást. Sokat segíthet az egészséges életmód és a bőr fokozott védelme a kiszáradás ellen, valamint a stressz csökkentése is elengedhetetlen.
Ma már rengeteg készítményt lehet kapni a pikkelysömör kezelésére, azonban mindenképpen érdemes bőrgyógyászunkkal is konzultálni, hogy segítségével gyorsan megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb opciót. Fontos tudnunk, hogy a betegség jellemzően időről időre kiújul, azonban a célunk az, hogy a tünetmentes időszakok minél hosszabbak legyenek, a tüneteket pedig a lehető legenyhébbre csökkentsük.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.