Menü

Ezt tegyük, ha megégettük a szánkat

Forró levest vagy italt fogyasztva könnyen megégethetjük a nyelvünket vagy a szájpadlásunk egy részét. Mivel gyorsíthatjuk a folyamatot?

A hideg téli hónapokban egyre jobban kívánjuk a forró leveseket és teákat. Bár ezek a folyadékok kellemesen átmelegítenek, ha nem vigyázunk, könnyen megégethetjük a szánkat vagy a nyelvünket .A forró folyadék miatt a sérült szövet felhólyagosodik, és több napig fájdalmas, érzékeny lesz. Ha nem súlyosbítjuk, a sérülések két-három nap alatt meggyógyulhatnak, viszont érdemes megfogadni néhány jó tanácsot a panaszok gyorsabb enyhüléséért!

A szájpadlást ért égési sérülések leggyakrabban nem is forró folyadékok, inkább ételek fogyasztásakor keletkeznek. A frissen kisült pizza tetején lévő olvadt sajt sok ilyen balesetet okoz - ezek rendszerint első fokú égési sérüléseket eredményeznek, a bőr legfelső rétegét érintik. A nyelvet ért sérülések gyorsabban gyógyulnak, mint a szájpadláson keletkezett sebek, mivel a nyelvünk vérellátása a legjobb a testünkben. Viszont sokkal érzékenyebb is ez a szakasz, a bőr és a csontok között ugyanis nem található a test védelmét szolgáló zsírréteg. Ha kíméljük az adott területet, a szövet 2-3 nap alatt meggyógyul,

Fogyasszunk "puha" ételeket

A sebet nemcsak a magas hőmérséklettől javasolt megkímélni, de a fizikai sérülésektől is. A keményebb, több rágást igénylő ételek - dió , mogyoró - felsérthetik és ingerelhetik az égett területet, így érdemes inkább puha élelmiszereket fogyasztani ilyenkor. Jól eshet például a joghurt vagy a halhús.

Árthat a túl sok fűszer

A túl fűszeres életek is továbbirritálhatják a megégett bőrfelületet, és lassítják a gyógyulás menetét. Érdemes ebben a 2-3 napban kerülni a chipset és a túl sós vagy borsos fogásokat.

Kerüljük a savas italokat is!

Jobb, ha minimalizáljuk a savas italok fogyasztását is ilyenkor - ilyen a kávé, a bor , a szóda, illetve a különböző szénsavas üdítők. A fogorvos szerint a kávéba tett tej sem tudja semlegesíteni annak irritáló hatását, ezért ebben az 1-2 napban érdemes teljesen felhagyni fogyasztásával.

Tartsuk tisztán a szánkat!

A szánkban lévő baktériumok elszaporodása megfertőzheti a sebet, és elnyújthatja a gyógyulási folyamatot. Ügyeljünk az alapos szájhigiéniára, mossuk fogunkat rendszeresebben, és érdemes szájvizet is gyakrabban használni.

Súlyosabb égési sérülés esetén érdemes a patikákban is hozzáférhető valamilyen készítményt, például lidokaintartalmú fertőtlenítő szájvizet is használni.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.