Ezt tegyük, ha megégettük a szánkat
- Dátum: 2023.04.30., 08:55
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- égés, egészség, fájdalom, higiénia, sérülés, száj, szájpadlás, szájvíz
Forró levest vagy italt fogyasztva könnyen megégethetjük a nyelvünket vagy a szájpadlásunk egy részét. Mivel gyorsíthatjuk a folyamatot?
A hideg téli hónapokban egyre jobban kívánjuk a forró leveseket és teákat. Bár ezek a folyadékok kellemesen átmelegítenek, ha nem vigyázunk, könnyen megégethetjük a szánkat vagy a nyelvünket .A forró folyadék miatt a sérült szövet felhólyagosodik, és több napig fájdalmas, érzékeny lesz. Ha nem súlyosbítjuk, a sérülések két-három nap alatt meggyógyulhatnak, viszont érdemes megfogadni néhány jó tanácsot a panaszok gyorsabb enyhüléséért!
A szájpadlást ért égési sérülések leggyakrabban nem is forró folyadékok, inkább ételek fogyasztásakor keletkeznek. A frissen kisült pizza tetején lévő olvadt sajt sok ilyen balesetet okoz - ezek rendszerint első fokú égési sérüléseket eredményeznek, a bőr legfelső rétegét érintik. A nyelvet ért sérülések gyorsabban gyógyulnak, mint a szájpadláson keletkezett sebek, mivel a nyelvünk vérellátása a legjobb a testünkben. Viszont sokkal érzékenyebb is ez a szakasz, a bőr és a csontok között ugyanis nem található a test védelmét szolgáló zsírréteg. Ha kíméljük az adott területet, a szövet 2-3 nap alatt meggyógyul,
Fogyasszunk "puha" ételeket
A sebet nemcsak a magas hőmérséklettől javasolt megkímélni, de a fizikai sérülésektől is. A keményebb, több rágást igénylő ételek - dió , mogyoró - felsérthetik és ingerelhetik az égett területet, így érdemes inkább puha élelmiszereket fogyasztani ilyenkor. Jól eshet például a joghurt vagy a halhús.
Árthat a túl sok fűszer
A túl fűszeres életek is továbbirritálhatják a megégett bőrfelületet, és lassítják a gyógyulás menetét. Érdemes ebben a 2-3 napban kerülni a chipset és a túl sós vagy borsos fogásokat.
Kerüljük a savas italokat is!
Jobb, ha minimalizáljuk a savas italok fogyasztását is ilyenkor - ilyen a kávé, a bor , a szóda, illetve a különböző szénsavas üdítők. A fogorvos szerint a kávéba tett tej sem tudja semlegesíteni annak irritáló hatását, ezért ebben az 1-2 napban érdemes teljesen felhagyni fogyasztásával.
Tartsuk tisztán a szánkat!
A szánkban lévő baktériumok elszaporodása megfertőzheti a sebet, és elnyújthatja a gyógyulási folyamatot. Ügyeljünk az alapos szájhigiéniára, mossuk fogunkat rendszeresebben, és érdemes szájvizet is gyakrabban használni.
Súlyosabb égési sérülés esetén érdemes a patikákban is hozzáférhető valamilyen készítményt, például lidokaintartalmú fertőtlenítő szájvizet is használni.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.