Az isiász – ülőideg gyulladás kínzó fájdalmat okoz
- Dátum: 2023.05.20., 22:18
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- betegség, fájdalom, gerinc, ideggyógyászat, isiász, mozgászavar, sérv, ülés
Az isiász, azaz az ülőideg gyulladás vagy ülőidegzsába erős deréktáji fájdalom, mely a farizmokba vagy a lábakba sugárzik. Gyakran „becsapós”, mert a derék egyáltalán nem fáj, csak a fenék mélyére és a lábra sugárzó fájdalom a panasz. A probléma gyökere azonban az ágyéki gerincnél van! Maga a fájdalom és a kiváltó ok is nagyon hasonlít a lumbágóhoz. Össze is keverhető vele.
Az isiász, a lumbágó és a gerincsérv tulajdonképpen azonos állapot. Ezek ma már „népbetegségek”, azaz nagyon sokakat érintenek. A legfőbb oka a túl sok ülés és a mozgásszegény életmód. A gerinctartó izmok meggyengülnek és nem tartják megfelelően a gerincet, így nagyobb nyomás nehezedik a porckorongokra. Ha ehhez még túlsúly vagy nehéz tárgy megemelése is társul, akkor könnyen megvan a baj. Az isiász, a lumbágó, a gerincsérv többnyire hirtelen, egyetlen mozdulatra alakul ki – hogy aztán hosszasan kínozza az „áldozatát”.
A Gerinctartó izmok és hátfájdalom
A hátfájdalom napjaink egyik leggyakoribb civilizációs betegsége. Egész nap a számítógép előtt gubbasztasz, majd a dugóban zötykölődsz a kocsiban-buszon és alig várod, hogy a karosszékbe huppanva nézd kedvenc sorozatod… Fizikai aktivitásod a nullához közelít… csodálkozol is, vajon mitől kezd fájni a hátad. Minél többet pihensz, annál inkább fáj… Az egész a gerinctartó izmok meggyengülése miatt van. De minél jobban fáj, annál kevesebbet mozogsz. Így nem is lehet megszabadulni a kellemetlen fájdalomtól.
A fájdalom korlátozódhat a deréktájra, de többnyire nem itt fáj, hanem lefelé sugárzik a fenék mélyére, a comb belső-hátsó felébe, a lábszárak hátsó és külső éle irányába. Enyhe esetben csak a fájdalom van, de mellette érzészavar és akár bénulás is előfordul.
A fájdalom helye becsaphat téged, sőt akár a tapasztalatlan orvost is! Mivel a lábadban érzed a fájdalmat, nem is jut eszedbe, hogy a derekad, gerinced az igazi ok. Bár a lábad fáj erősen, de ennek oka feljebb, az ágyéki gerincnél van!
Tehát nem is a lábat kell kezelni, hanem elsősorban az ágyéki gerincet! A kezelés célja az ülőideg „kiszabadítása” a „becsípődésből”, a porckorong lenyomása alól.
Tanácsok a megelőzéshez
Az isiász rendszeres testmozgással, hátizom-erősítő tornával megelőzhető.
Válassz olyan sportokat, amelyek erősítik a gerinctartó izmaidat és ezzel tehermentesítik a porckorongokat. Ideális mozgás az úszás, (szoba)kerékpározás, jóga, bármely hátizomerősítő torna.
A panaszokat gyakran a rossz munkahelyi ülés váltja ki. A széknek támasztania kell a deréktájad! A monitorodat emeld szemmagasságba. Ne ücsörögj egész nap, gyakran állj fel és végezz néhány deréklazító mozdulatot.
Tornázz rendszeresen, már napi 15-20 perc is csodákra képes.
Ha nehéz tárgyat kell megemelned, egyenes gerinccel, guggolásból indulva végezd.
Egyenletesen terheld a két testfeled. Ha mindig ugyanazon az oldalon cipeled a táskád, az aszimmetrikus terheléssel egyenetlenné válik az izomzatod is, mely kihat a gerincedre is.
Használj megfelelő fekvőbetétet az ágyadban. Ne legyen sem túl kemény, sem túl „süppedős”.
Az isiász otthoni kezelése
Ha korábban még nem volt isiászod, minél előbb keresd fel a háziorvosod. El kell küldjön ideggyógyászatra (neurológia) vagy gerincgyógyász központba. Ki kell deríteni a porckorong eltérés mértékét. Ha a porc ép, akkor konzervatív kezelést fognak javasolni. Ha azonban a porc kiszakadt, akkor az idegrendszeri tüneteid eleve súlyosak lehetnek, pl.: a fájdalom mellett érzészavar, izomgyengeség, mozgászavar, vizelet és széklettartási probléma is lehet. A kiszakadt sérvet csak műtéttel lehet megoldani.
Az isiászra jellemző, hogy időről időre ismétlődik, amit az okoz, hogy a panaszok ellenére sem erősíted meg a hátizmaid, nem változtatsz sem a munkádon, sem az életmódodon. Az ilyen ismétlődő panaszok esetén nem szükséges mindig újabb kivizsgálás (csak akkor, ha idegrendszeri tünetek lépnek fel).
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.