Az isiász – ülőideg gyulladás kínzó fájdalmat okoz
- Dátum: 2023.05.20., 22:18
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- betegség, fájdalom, gerinc, ideggyógyászat, isiász, mozgászavar, sérv, ülés
Az isiász, azaz az ülőideg gyulladás vagy ülőidegzsába erős deréktáji fájdalom, mely a farizmokba vagy a lábakba sugárzik. Gyakran „becsapós”, mert a derék egyáltalán nem fáj, csak a fenék mélyére és a lábra sugárzó fájdalom a panasz. A probléma gyökere azonban az ágyéki gerincnél van! Maga a fájdalom és a kiváltó ok is nagyon hasonlít a lumbágóhoz. Össze is keverhető vele.
Az isiász, a lumbágó és a gerincsérv tulajdonképpen azonos állapot. Ezek ma már „népbetegségek”, azaz nagyon sokakat érintenek. A legfőbb oka a túl sok ülés és a mozgásszegény életmód. A gerinctartó izmok meggyengülnek és nem tartják megfelelően a gerincet, így nagyobb nyomás nehezedik a porckorongokra. Ha ehhez még túlsúly vagy nehéz tárgy megemelése is társul, akkor könnyen megvan a baj. Az isiász, a lumbágó, a gerincsérv többnyire hirtelen, egyetlen mozdulatra alakul ki – hogy aztán hosszasan kínozza az „áldozatát”.
A Gerinctartó izmok és hátfájdalom
A hátfájdalom napjaink egyik leggyakoribb civilizációs betegsége. Egész nap a számítógép előtt gubbasztasz, majd a dugóban zötykölődsz a kocsiban-buszon és alig várod, hogy a karosszékbe huppanva nézd kedvenc sorozatod… Fizikai aktivitásod a nullához közelít… csodálkozol is, vajon mitől kezd fájni a hátad. Minél többet pihensz, annál inkább fáj… Az egész a gerinctartó izmok meggyengülése miatt van. De minél jobban fáj, annál kevesebbet mozogsz. Így nem is lehet megszabadulni a kellemetlen fájdalomtól.
A fájdalom korlátozódhat a deréktájra, de többnyire nem itt fáj, hanem lefelé sugárzik a fenék mélyére, a comb belső-hátsó felébe, a lábszárak hátsó és külső éle irányába. Enyhe esetben csak a fájdalom van, de mellette érzészavar és akár bénulás is előfordul.
A fájdalom helye becsaphat téged, sőt akár a tapasztalatlan orvost is! Mivel a lábadban érzed a fájdalmat, nem is jut eszedbe, hogy a derekad, gerinced az igazi ok. Bár a lábad fáj erősen, de ennek oka feljebb, az ágyéki gerincnél van!
Tehát nem is a lábat kell kezelni, hanem elsősorban az ágyéki gerincet! A kezelés célja az ülőideg „kiszabadítása” a „becsípődésből”, a porckorong lenyomása alól.
Tanácsok a megelőzéshez
Az isiász rendszeres testmozgással, hátizom-erősítő tornával megelőzhető.
Válassz olyan sportokat, amelyek erősítik a gerinctartó izmaidat és ezzel tehermentesítik a porckorongokat. Ideális mozgás az úszás, (szoba)kerékpározás, jóga, bármely hátizomerősítő torna.
A panaszokat gyakran a rossz munkahelyi ülés váltja ki. A széknek támasztania kell a deréktájad! A monitorodat emeld szemmagasságba. Ne ücsörögj egész nap, gyakran állj fel és végezz néhány deréklazító mozdulatot.
Tornázz rendszeresen, már napi 15-20 perc is csodákra képes.
Ha nehéz tárgyat kell megemelned, egyenes gerinccel, guggolásból indulva végezd.
Egyenletesen terheld a két testfeled. Ha mindig ugyanazon az oldalon cipeled a táskád, az aszimmetrikus terheléssel egyenetlenné válik az izomzatod is, mely kihat a gerincedre is.
Használj megfelelő fekvőbetétet az ágyadban. Ne legyen sem túl kemény, sem túl „süppedős”.
Az isiász otthoni kezelése
Ha korábban még nem volt isiászod, minél előbb keresd fel a háziorvosod. El kell küldjön ideggyógyászatra (neurológia) vagy gerincgyógyász központba. Ki kell deríteni a porckorong eltérés mértékét. Ha a porc ép, akkor konzervatív kezelést fognak javasolni. Ha azonban a porc kiszakadt, akkor az idegrendszeri tüneteid eleve súlyosak lehetnek, pl.: a fájdalom mellett érzészavar, izomgyengeség, mozgászavar, vizelet és széklettartási probléma is lehet. A kiszakadt sérvet csak műtéttel lehet megoldani.
Az isiászra jellemző, hogy időről időre ismétlődik, amit az okoz, hogy a panaszok ellenére sem erősíted meg a hátizmaid, nem változtatsz sem a munkádon, sem az életmódodon. Az ilyen ismétlődő panaszok esetén nem szükséges mindig újabb kivizsgálás (csak akkor, ha idegrendszeri tünetek lépnek fel).
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.
Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.
Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?
Fogászati kisokos

Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat.