Menü

Mi is az a turbolya?

A turbolya a petrezselyemhez hasonló egynyári növény. Illatos turbolya, olasz saláta, édespetrezselyem néven is ismerhetjük. A francia konyhában igen kedvelt növény, hazánkban azonban nem igazán ismert. Petrezselyemhez hasonló apró leveleiről, édeskés és ánizsos illatáról, másrészt jellegzetes: 20–70 cm hosszú szárairól, ernyős, apró pici fehér virágairól biztosan felismeri az ember. Mivel vadon nő, így garantáltan vegyszermentes, így az egészségünkre is figyelhetünk.

A növény őshonos Nyugat-Ázsiában, Délkelet –Európában, de igénytelensége lévén, mindenféle talajon megél. Termesztett változat elvadulva az egész Kárpát-medencében megtalálható, főleg üde akácosok aljnövényzeteként.

Perzsák mellett az egyiptomiak is szerették, mivel több sír feltárása során is találtak turbolyamagokat. A görögök turbolyával áldották meg a barátaikat, s arcfiatalító tonikot készítettek belőle, amelybe pitypangot, gyermekláncfüvet és vizitormát is kevertek. Úgy gondolták ez a keverék, vitamin és ásványi anyag tartalma miatt megfiatalítja a testet a tél után A rómaiakat az aromája mellett hittek benne, hogy a növény javítja a memóriát. A középkori emberek nem csak ették, hanem a pestis ellen is bevetették. De ebben a korban a kolostori gyógyászat elengedhetetlen gyógynövénye volt. Kelésekre turbolyás kenőcsöt készítettek disznózsírral, illetve bőrgyulladásokra, a legkülönfélébb emésztőrendszeri panaszokra és láz esetén is használták.

Illóolaj tartalma igen magas, emellett tartalmaz A, B és C-vitamint, kalciumot, káliumot, magnéziumot. Magas C-vitamin-, karotin-, vas- és magnéziumtartalmú levelei a vértisztító kúrához alkalmazhatók, serkentik a méregtelenítő szervek működését. Teaként fogyasztva, máj, epe és vese panaszok ellen, valamint emésztési zavarok, étvágytalanság és vérszegénység ellen is használható. A rómaiak elgondolása a gyógynövényről nem is állt messze a valóságtól, ugyanis keringésjavító, serkenti az agyműködését, jó hatással van az emlékezetkiesés ellen.

A turbolya nem bírja a szárítást vagy a főzést. Jellegzetes illata és aromaanyagai elvesznek, ezért általában frissen kerül az ételekbe. A fiatal levelek igen rövid ideig szedhetőek. A kiskertekben azonban sokáig friss növényhez lehet jutni, ha nem egyszerre, vetik el az összes magot, hanem elcsúsztatva. Ha több ideig is szeretnénk eltárolni, vagy tartósítani, akkor friss növény ízét fehér borecetben lehet áztatni, vagy püréjét kevés vízzel összekeverve jégkocka tartóban lefagyasztva lehet tárolni.

Levelek szárnyasan összetettek. A tűző napot nem szereti és közepesen vízigényes. Gyengébb fényviszonyok között is szépen fejlődik. Ligetes erdőkben, irtásréteken helyenként tömegesen fordul elő. Ha tavasszal szeretnénk termeszteni, akkor a téli csapadék elegendő a fejlődéséhez. Száraz időben öntözés nélkül csak szenved, és illóolajtartalma jelentősen lecsökken. Gyors növekedésű növény, leveleit már vetés után 4–5 héttel vághatjuk.

A francia konyha kedvelt fűszere, zöldség- és csontleves, baromfiételek, mártások ízesítője. Kiváló még sült húsok, főleg báránysültek, tojásételek fűszerezésére is. Mindenféle gomba, gombás ételek és gombás mártások elengedhetetlen fűszere. Kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból salátát is készítenek, később a levelek már keserűvé és rágóssá válnak. Norvégiában és Franciaországban egy tál friss darált turbolyalevél is jár a tavaszi étkezésekhez, amelyet gazdagon szórnak a salátákra, levesekbe, pörköltekre.

Íze erősen eltér a petrezselyemétől, mivel gyenge, zamatos levelei édeskések és ánizsillatúak ezért is nevezik édespetrezselyemnek.

Nagyon fontos! Az illat az ernyős virágzatú növényeknél fontos meghatározó tényező, a mérgező növényeknek jellegzetes taszító illatuk van. A növényt nem szabad összetéveszteni a mérgező foltos bürökkel. Küllemileg nagyon hasonló a két faj, de a foltos büröknek kellemetlen egérszaga van. Leggyakrabban a petrezselyemmel tévesztik össze a turbolyát, de annak levele durvább és nem ánizs illatú.

Növények, melyek elűzik a kullancsokat

Egyre több embert fertőz meg a kullancs terjesztette halálos kór hazánkban. Tavaly az év első felében még jóval kevesebb esetet regisztráltak. A Lyme-kórt, amelyet egyes kullancsfajok terjesztenek, egyre több embernél mutatták ki hazánkban.

Fiókát találtam! – Mikor mentsünk, mikor ne?

Áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon, ilyenkor rengeteg bejelentést kapnak a madármentők a segítségre szoruló madarakról. A legtöbbjük nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be, ha pedig már megtettük, a megtalálás helyén mielőbb elengedjük őket!

Mi mindenre jó egy mosogatógéptabletta?

A mosogatógép tablettáit köztudottan arra tervezték, hogy eltávolítsák a makacs foltokat és feloldják a zsírt a mosogatógépben, ám kevesen tudják, hogy nemcsak mosogatáskor érdemes őket használni. Még akkor sem árt beszerezni néhány tablettát, ha nincs is mosogatógépünk.

A Mecsek kincsei

Ha belföldön szeretnél eltölteni valahol egy kellemes hétvégét, akkor a Mecsek egy kiváló hely lehet erre. Rengeteg természeti csoda vár felfedezésre itt, és a sok erdős terület még a nyári melegben is hűvös kirándulóhelyet biztosíthat az idelátogatók számára. Hogyha ez nem lenne elég, az egyik legnagyobb vidéki város, Pécs is számtalan programmal várja a belföldi turistákat.

Hogyan legyen a medence vize kristálytiszta?

Ha úgy döntünk, beruházunk egy medencére, akkor fontos utánanézni annak is, hogyan érhető el a víz tisztán tartása. Hogyan érjük el, hogy a medence vize ne legyen a baktériumok táptalaja?