Menü

A fekete bodza

A fekete bodza sok kertben megtalálható, sőt, elszórtan az utak mellett is gyakran láthatjuk, mivel egy rendkívül igénytelen növény, amelyet, ha nem gondozunk túl sűrűn, akkor is remekül érzi magát. Persze mutatós, kellemes illatú növény, mely nyár elején virágzik, nem csak díszként állja meg a helyét. Termését és virágát is felhasználhatjuk, ráadásul egészségünk is meghálálja, ha így teszünk.

Virágából teát és szörpöt, terméséből teát, szörpöt és lekvárt is készíthetünk. A terméséből készült lekvár egyébként az 1900-as évek elején érvényben lévő Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepelt, főként hashajtó tulajdonsága miatt. Ezen kívül a belőle készült tea főként meghűléses betegségeknél került elő a házi orvosságok közül.

Mielőtt kitérünk arra, hogyan készíthető a bodza részeiből gyógyhatású készítmény, nézzük meg, milyen egészségügyi hatásai ismertek ennek az egyszerű, ám annál nagyszerűbb növénynek. Gyulladáscsökkentő, valamint immunrendszert erősítő hatását igazolták kísérletesen, azonban a hagyományos, nép gyógyászatban számos más, igaz nem bizonyított tulajdonsága miatt is alkalmazzák. Tartalmaz antioxidánsokat is, melyek kétségkívül hozzájárulnak a gyulladásos folyamatok csökkentéséhez, valamint szervezeten kívüli vizsgálatokban vízhajtó tulajdonságot is felfedeztek benne.

Virágából készülhet tea, melynek izzasztó, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő, antibakteriális és vízhajtó tulajdonsága is van. Leggyakrabban meghűléses tünetek enyhítésére alkalmazzák. A tea elkészítéséhez nagyjából 2,5 gramm aprított bodza virágra van szükség, melyet 1,5 dl vízzel leforrázunk és 15 percen át kevergetünk. Ha kihűlt, leszűrve fogyasztható, de legfeljebb naponta háromszor fogyasszuk, valamint várandós édesanyák és gyermekek esetében kerüljük. A teának gyenge köptető hatása is van.

A bodza terméséből lekvár, szörp és tea is készülhet, ám a leggyakoribb felhasználási mód a lekvár. A bodza termése bogyótermés, jellegzetes savanykás és édes ízű. Tartalmaz antocianidint, mely egy erős antioxidáns, emellett rengeteg vitamint és ásványi anyagot is, ráadásul magas a glükóz-, fruktóz- és pektintartalma is. Hasonló tulajdonságok jellemzők a termésre is, így megfázásra, illetve hashajtóként gyakran alkalmazzák, bár gyógyászati céllal érdemes teát készíteni belőle, mivel a meleg ital nyugtatóan hat a gyulladt torokra is.

Magunk is gyűjthetünk a növény virágából és terméséből, azonban nem árt odafigyelni arra, honnan szerezzük be ezeket. Kerüljük az utak mellett és forgalmas környéken termő bodzabokrokat, ugyanis a kipufogógázból rárakódhatnak káros anyagok. Az is fontos, hogy a növény levelei, ágvége és ágai nem fogyaszthatók, tehát ezeket mindenképpen vágjuk le teljesen, mielőtt felhasználnánk bármilyen részét. Ha lekvárhoz szeretnénk termést gyűjteni, várjuk meg az ősz beköszöntét, mivel csak a teljesen érett bogyók fogyaszthatók, az éretlen termés hasmenést és hányást is okozhat, különösen kisgyermekek esetében.

Esszenciális vitaminok

Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.

Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor

Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.

Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után

Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!

Egészséges ételek, amelyekből sokat ehetsz karácsonykor is

Ha a karácsonyi lakomára gondolsz, akkor valószínűleg nem az „egészséges” szó jut először az eszedbe, hanem inkább a töltött káposzta, a majonézes tésztasaláta, krumpli és a rengeteg sütemény. De van néhány olyan ünnepi fogás, ami nem csak mennyei, de egészséges is. Ráadásul, ha ezek a finomságok szerepelnek a karácsonyi menüsorban, akkor az ünnepek alatt felkúszó plusz kilóktól is kevésbé kell leadnod.