Menü

Mi az extrovertált introvertált különbség?

Habár az extrovertált és az introvertált emberek az esetek többségében jól elkülöníthető személyiségtípusok egymástól, minden esetben szem előtt kell tartanunk, hogy nem szabad bekategorizálnunk másokat az első benyomás alapján.

Az emberi személyiség sokszínű és összetett, így minden esetben sok idő, míg kiismerünk valakit és elmondhatjuk róla, hogy ő egy tipikusan extrovertált vagy introvertált személy. Sokszor az is előfordulhat, hogy a nap eseményeinek vagy az aktuális érzelmi állapotának köszönhetően rosszul ítélünk meg valakit. Mindemellett fontos az is, hogy kerüljük az általánosítást: nem minden extrovertált társaságfüggő, illetve közöttük is vannak kellemetlen emberek, akikkel mások nem szeretnek barátkozni.

Összességében az introvertált extrovertált különbség

Az alapvető különbség az introvertált és az extrovertált személyiség között a pszichikai folyamatok, gondolatok, érzelmek kifejezésének irányultságában áll. Az extrovertált ember kitárja gondolatait a világ felé, nyitott, szociális és kezdeményező személyiség, akit vonzanak az új dolgok, döntéseit gyorsan, határozottan hozza meg. Ezzel ellenben az introvertált személyiség inkább egy töprengő, csendesebb típus, aki elemzi környezetét, elmélyed gondolataiban, kevésbé kitárulkozó mások irányában, a nagy, hangos társasággal szemben hajlamosabb a magányt részesíteni előnyben.

Ambivertált személyiség: az introvertált és az extrovertált között

Fontos kiemelnünk, hogy a tipikus introvertált és extrovertált személyiség meghatározását úgy kell elképzelnünk, mint egy skála két végét: a skála egyik szélsősége egy mélabús, közönyös és félénk introvertált embertípus, a skála másik vége pedig ennek a tökéletes ellentétje, egy olyan szociális személy, aki mindenbe beleveti magát és nem sok titkot tart mások előtt.

Ennek a skálának a közepén helyezkednek el az ambivertált, azaz tartózkodó személyiségek, akik introvertált és extrovertált vonásokkal egyformán bírnak, emiatt nehéz, vagy nem lehet őket bekategorizálni. Motivációjuk eredete is nehezen megállapítható: nem kristálytiszta, hogy belső tényezők vagy külső behatások befolyásolják őket döntéshozatalaikban. Az ambivertált emberek ismertetői sokszor hangulatuktól függenek: jól érezhetik magukat egy nagy társaság középpontjaként is, ám lehet, hogy a következő napon valamilyen csendes, magányos tevékenységet részesítenek előnyben, például elmélyednek egy könyvben és kikapcsolják a telefonjukat.

Az extrovertált emberek szociális élete

Az extrovertált jellemzői közé tartozik a pörgés és a nyüzsgés élvezete: nem szeretnek unatkozni, így baráti körükre is a „minél több, annál jobb” elvét alkalmazzák. Az extrovertált emberek szeretnek kezdeményezni és új kapcsolatokat létesíteni másokkal, szokás szerint rengeteg ismerősük, haverjuk vagy közelebbi barátjuk van, akikkel sok időt töltenek el. Jól érzik magukat a tömegben, a nagyobb, csoportos programokon és szeretnek a figyelem középpontjában állni, vezetni a társalgást és kifejezni érzelmeiket, véleményüket.

Mivel könnyen ismerkednek, a szerelmi kapcsolatok létesítése is gyorsabb számukra, így előfordulhat, hogy egy extrovertált, társaságot igénylő ember mindig kapcsolatban van, míg egy introvertált kevésbé ellenzi a hosszabb szingliséget.

Az extrovertált emberek a társaságukban kevésbé hajlamosak visszariadni egy konfliktusos helyzettől, véleményüket nyíltan felvállalják, nézeteltéréseiket kibeszéléssel is megoldhatják, illetve mások visszautasításán is könnyen túllépnek.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?

Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?

A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.