Mi az extrovertált introvertált különbség?
- Dátum: 2023.06.30., 14:33
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- barátkozás, extrovertált, introvertált, lèlek, nyitottság, psziché, személyiség, zártság
Habár az extrovertált és az introvertált emberek az esetek többségében jól elkülöníthető személyiségtípusok egymástól, minden esetben szem előtt kell tartanunk, hogy nem szabad bekategorizálnunk másokat az első benyomás alapján.
Az emberi személyiség sokszínű és összetett, így minden esetben sok idő, míg kiismerünk valakit és elmondhatjuk róla, hogy ő egy tipikusan extrovertált vagy introvertált személy. Sokszor az is előfordulhat, hogy a nap eseményeinek vagy az aktuális érzelmi állapotának köszönhetően rosszul ítélünk meg valakit. Mindemellett fontos az is, hogy kerüljük az általánosítást: nem minden extrovertált társaságfüggő, illetve közöttük is vannak kellemetlen emberek, akikkel mások nem szeretnek barátkozni.
Összességében az introvertált extrovertált különbség
Az alapvető különbség az introvertált és az extrovertált személyiség között a pszichikai folyamatok, gondolatok, érzelmek kifejezésének irányultságában áll. Az extrovertált ember kitárja gondolatait a világ felé, nyitott, szociális és kezdeményező személyiség, akit vonzanak az új dolgok, döntéseit gyorsan, határozottan hozza meg. Ezzel ellenben az introvertált személyiség inkább egy töprengő, csendesebb típus, aki elemzi környezetét, elmélyed gondolataiban, kevésbé kitárulkozó mások irányában, a nagy, hangos társasággal szemben hajlamosabb a magányt részesíteni előnyben.
Ambivertált személyiség: az introvertált és az extrovertált között
Fontos kiemelnünk, hogy a tipikus introvertált és extrovertált személyiség meghatározását úgy kell elképzelnünk, mint egy skála két végét: a skála egyik szélsősége egy mélabús, közönyös és félénk introvertált embertípus, a skála másik vége pedig ennek a tökéletes ellentétje, egy olyan szociális személy, aki mindenbe beleveti magát és nem sok titkot tart mások előtt.
Ennek a skálának a közepén helyezkednek el az ambivertált, azaz tartózkodó személyiségek, akik introvertált és extrovertált vonásokkal egyformán bírnak, emiatt nehéz, vagy nem lehet őket bekategorizálni. Motivációjuk eredete is nehezen megállapítható: nem kristálytiszta, hogy belső tényezők vagy külső behatások befolyásolják őket döntéshozatalaikban. Az ambivertált emberek ismertetői sokszor hangulatuktól függenek: jól érezhetik magukat egy nagy társaság középpontjaként is, ám lehet, hogy a következő napon valamilyen csendes, magányos tevékenységet részesítenek előnyben, például elmélyednek egy könyvben és kikapcsolják a telefonjukat.
Az extrovertált emberek szociális élete
Az extrovertált jellemzői közé tartozik a pörgés és a nyüzsgés élvezete: nem szeretnek unatkozni, így baráti körükre is a „minél több, annál jobb” elvét alkalmazzák. Az extrovertált emberek szeretnek kezdeményezni és új kapcsolatokat létesíteni másokkal, szokás szerint rengeteg ismerősük, haverjuk vagy közelebbi barátjuk van, akikkel sok időt töltenek el. Jól érzik magukat a tömegben, a nagyobb, csoportos programokon és szeretnek a figyelem középpontjában állni, vezetni a társalgást és kifejezni érzelmeiket, véleményüket.
Mivel könnyen ismerkednek, a szerelmi kapcsolatok létesítése is gyorsabb számukra, így előfordulhat, hogy egy extrovertált, társaságot igénylő ember mindig kapcsolatban van, míg egy introvertált kevésbé ellenzi a hosszabb szingliséget.
Az extrovertált emberek a társaságukban kevésbé hajlamosak visszariadni egy konfliktusos helyzettől, véleményüket nyíltan felvállalják, nézeteltéréseiket kibeszéléssel is megoldhatják, illetve mások visszautasításán is könnyen túllépnek.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.