Menü

Ha ezt csinálod, nem zsírból fogysz, hanem izomból

Ugyanis, ha nem okosan csinálod, csupán ez ideig lesz sikerélményed, ráadásul nem is valódi felesleget, hanem izmot veszítesz majd el.

Túl kevés kalóriát juttatsz be

A testednek szüksége van energiára ahhoz, hogy életben tartsa magát és ellássa az alapvető funkciókat, mint például légzés – ez az alapanyagcsere. Egész nap égeted a kalóriákat, ezért legalább annyi kajára van szükséged, hogy ezt fedezd. Ha ezt nem teszed meg, és mondjuk valamilyen őrült 1000 kalóriás étrendet próbálsz tartani, akkor a szervezeted az elraktározott szénhidráthoz, zsírhoz és izomhoz nyúl. És így könnyedén leépítheted az izomzatodat. Az alapanyagcserédre (egy 30 éves, 60 kilós, 170 cm magas nő esetében ez körülbelül 1400kcal) jön rá minden fizikai tevékenység és edzés. Ha fogyni szeretnél, ne menj soha az alapanyagcseréd kalóriaszáma alá, inkább az égetést növeld!

Nem eszel edzés után

Akármilyen edzést is végzel, a szervezetednek szüksége van tápanyagokra a helyreállításhoz, szénhidrátra és fehérjére egyaránt. Ha ehhez nem juttatod hozzá, úgy nem áll helyre az izomszövetek állapota, és könnyedén elveszíted őket.

Nem eszel elég fehérjét

A táplálkozás tekintetében nem csak az fontos, hogy hány kalóriát juttatsz be, hanem természetesen a tápanyagok aránya is. Ne is legyen kérdés: mindhárom tápanyagra, zsírra, fehérjére, szénhidrátra szüksége van a testednek, sportolóként pedig pláne. Arra azonban extrán ügyelj, hogy elegendő proteint fogyassz, hiszen az izmok táplálásához elengedhetetlen. Ez egy jó támpont: fogyassz 1,6g proteint naponta testúly-kilogrammonként: ha mondjuk 70kilót nyomsz, az 112g fehérjét jelent!

Nem erősítesz

Oké, tudjuk, hogy szeretsz futni, de mellette szükség van természetesen erősítő edzésekre is. És nem csak azért, hogy elkerüld a sérüléseket és hatékonyabban fuss, hanem a fogyás miatt is szükséges. Igen, jól hallottad! Minél több a testeden az izom, annál több kalóriát égetsz el egy nap, tehát sokkal jobban pörög az anyagcseréd!

Keveset alszol

Ahhoz, hogy bármilyen szempontból is fejlődjön a szervezeted állapota, szükséged van megfelelő pihenésre, regenerálódásra. Ha nem alszol, az azt jelenti, hogy felborul a hormonrendszered, egy csomót zsírt raktározol majd el, és edzeni sem leszel képes normálisan, azaz az izmaid is elfogynak.

Igyál eleget

Persze ne kávét vagy alkoholt, hanem tiszta vizet. Ha nem fogyasztasz elég folyadékot, akkor dehidratált leszel, az izmaid görcsölni kezdenek és a fogyásod is megállhat. Mindig legyen melletted egy pohár víz, és akkor is igyál, ha nem érzel szomjúságot. A cukros üdítők, a kávé és a szénsavas italok nem helyettesítik a vizet. Ha nagyon unod, csavarj bele egy citromot.

Ahogy az sem mindegy, mennyit, az sem, hogy milyen szénhidrátokat fogyasztasz. A teljes szénhidrátmegvonás is veszélyes, mert hosszú távon nemcsak az egészségedet rombolja, de súlytöbblethez is vezet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.