Menü

Az olvasás ezért egészséges

Kutatások szerint már napi 30 perc olvasás is jótékonyan hat az egészségre. Ebbe minőségi újságcikkek olvasása éppúgy beleszámíthat, mint a könyveké, a közösségi oldalak posztjainak követése viszont kevésbé hasznos e tekintetben.

Stresszoldó tevékenység

A krónikus stressz egészségkárosító hatása közismert. Számos betegség kialakulásának kockázatát fokozza, ezért minden olyan eszköz, amely kicsit is enyhíti a stresszt, egészségesnek tekinthető. Az olvasás is e körbe tartozik: egy tanulmány szerint a rendszeres olvasás akár 68 százalékkal is csökkentheti egy ember stressz-szintjét, azaz hatékonyabb még a sétánál és a zenehallgatásnál is.

Az agyat rendszeresen stimuláló tevékenységek azért is fontosak, mert segítik az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzését, késleltetését. Egy korábbi kutatás során boncolási eredmények összehasonlítása révén derült ki, hogy azok agyában, akik életükben sokat olvastak, kevesebb szöveti károsodás és olyan lerakódás jött létre, amelyek hajlamosítanak az Alzheimer-kórra és a memóriavesztésre.

Álmatlanság ellen

Inszomniával, álmatlansággal küzdők számára szintén jó ötlet, ha lefekvés előtt fellapoznak egy könyvet. Fontos, hogy ne telefonon vagy valamilyen elektronikus eszközön olvassunk ilyenkor, mert az ezekből az eszközökből áradó kék fény megzavarhatja a cirkadián ritmust.

A rendszeres olvasás akár az életet is meghosszabbíthatja egy brit kutatás szerint, amely arra az eredményre jutott, hogy azok az emberek, akik tagjai valamilyen könyvklubnak, hosszabb ideig élnek. Az olvasás mellett hozzájárul ehhez az is, hogy az ilyenkor folytatott társasági élet szintén óvja a szellemi és érzelmi egészséget. Egy másik kutatás szerint a rendszeres olvasás a depresszió kockázatát is csökkentheti, akár 28 százalékkal is, továbbá enyhítheti a kedélybetegség tüneteit, mivel csökkenti a szorongást és a magányosság érzetét.

Bővíti a szókincsed

Azt hiszem ez nem különösen meglepő, hogy minél többet olvasol, annál bővebb lesz a szókincstárad. Mindegy, hogy szakcikkeket olvasol, vagy szépirodalmat, a való életben és a szakmádban is fogod tudni hasznosítani az olvasottakat. Tájékozottabb leszel és magabiztosabban fejezed majd ki magad.

Fejleszti a memóriád

Ha egy hosszabb sztorit olvasol, több mindent meg kell jegyezned, hogy élvezd és értsd is az olvasottakat. Ráadásul minden plusz információ, amit megjegyzel, növeli az új szinapszisokat (agyi pályákat), és erősíti a régieket, amely által javul a rövid távú memória.

Fejleszti a kreativitást

Ahhoz, hogy jó ötleteink legyenek, problémamegoldásra fókuszálhassunk, alternatív megoldóútvonalak találjunk ki, rugalmasan alkalmazkodjunk a változáshoz, szükségünk van egy csomó új szinapszisra az agyunkban. Olyan információ összekapcsolódásokra, amelyek eddig nem találkoztak. Ahhoz, hogy találkozzanak, minél több inger kell, hogy érjen bennünket, mondjuk ezért is érdemes sokat utazni, sok emberrel megismerkedni, számos szituációt kipróbálni stb.

Az olvasás egy klassz utazás az agynak, egy fantáziahullámvasút, ami által gyarapszanak az ismereteink és nő a szinapszisok száma. Persze ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, nőnie kell a figyelemkapacitásunknak is.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.