Menü

Progeszteron – a női hormon, amire szükségünk van

Nagyon sokféle hormonnal működik a szervezetünk, elengedhetetlenek a helyes életfunkciók fenntartásához, az endokrin rendszer működteti a testünket, például a növekedést, de a progeszteronra, ami egy nemi hormon, a nőknek szükségük van a ciklusuk működéséhez.

Az belső elválasztású mirigyek, vagyis az endokrin mirigyek azért vannak a szervezetünkben, hogy szabályozzák életműködésünket azáltal, hogy hormonjainkat a véráramba juttassák. A progeszteron, más néven sárgatest hormon a petefészekben termelődik. A tüszőrepedés, azaz ovuláció után a tüsző hámja és a belső tok átalakul és sárgatest alakul ki. Ez teszi lehetővé, hogy a méhben olyan körülmények alakuljanak ki, amik elősegítik a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A beágyazódáshoz szükség van egy kellően vastag méhnyálkahártyához, ami tápanyagban gazdag.

Ez azért fontos, hogy a méhlepény kialakulhasson és az embrió fejlődésnek induljon. Ezen folyamatok alatt a progeszteron szintje változik. A tüszőrepedés előtt alacsony és a ciklus előrehaladtával növekszik. Amennyiben létrejön a terhesség, akkor a sárgatest hormonnak továbbra is fontos szerepe van. Abban lesz segítségünkre, hogy védje a méh nyálkahártyáját és megakadályozza, hogy korán kialakuljanak összehúzódások, amik ahhoz vezethetnek, hogy a szervezet kilökje az embriót. A másik esetben nem teljesül be a terhesség, ilyenkor ez kiürül a szervezetből.

A terhesség kialakulásának egyik legfőbb eleme ez a hormon, az orvostudomány ennek hiányát véli a legnagyobb kockázatnak a meddőség kialakulásában. Okozhatja stressz, különböző betegségek, alváshiány, egészségtelen étkezés, mozgásszegény életmód és ezek mind együtt is.

A progeszteron szintjét vérből mérik. Amikor a szint túl magasnak mutatkozik, akkor jelezhet terhességet, de utalhat petefészek- vagy mellékvese daganatra is. Az alacsony szint a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémára mutathat rá, de a méhen kívüli terhesség, illetve vetélés jele is lehet. A hormon hiányának jelei a következők lehetnek. Érezhetünk sokszor migrént, fáradtságot, dekoncentráltságot, töredezhet a körmünk, csökkenhet a libidó, a bőrünk száraz és pattanásos lehet, leadhatatlan kilókkal gyarapszunk, alvászavar alakulhat ki amellett, hogy állandó hangulatingadozással küzdünk. Amikor ez felmerül, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Vérvizsgálatot fognak elrendelni, amiből kimutatható a hormon szintje. Amennyiben beigazolódik, gyógyszeres kezelést alkalmaznak, és D-vitamin pótlásra lesz szükség.

Fontos odafigyelni a testünk adta jelekre, mivel hormonjaink igen sokféle élettani folyamatot irányítanak, és ha ezek nem termelődnek megfelelően, akkor felborul harmónia. A progeszteronhiány időben felismerve jól kezelhető, nem kell elfogadni a kellemetlenségekkel járó állapotot.

Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?

Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Lábápolási kisokos

Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.

Arcápolási rutin a hideg hónapokra

Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!

Így tisztítsd a májad természetes úton

Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.