Menü

Tiltólistás nasik

Szeretünk nasizni. A legtöbben bizonyára igen. Főleg este. A baj nem azzal van, hogy rágcsálni való után kutatunk, hanem azzal, hogy általában a legrosszabb nasik után nyúlunk ilyenkor. Melyek a tiltólistás nasik és mit válasszunk helyette?

Ne de várjunk! Nem is igazán jó ez a cím és kifejezés, hogy tiltólistás nasik. Miért tilos? Mennyi a tilos és mikor? Kinek tilos? Ki mondja meg, hogy tilos? Miért jelentem ki, hogy tilos, ki vagyok én, hogy ételről így beszéljek…

Hívjuk inkább kerülendő élelmiszereknek, melyeket ritkán, kis mennyiségben és megfelelő testmozgás mellett a kellő óvatossággal kóstolhatunk. Így már mindjárt jobb.

Nehéz összeállítani, hogy mik is azok a harapnivalók, amiket bátran fogyaszthatunk, ha nasizni támad kedvünk? Nem, nem nehéz. Nézzük!

A legfontosabb talán, hogy olyan dolgokat válasszunk, amelyek eltelítenek minket, bármikor nyugodtan, fogyaszthatjuk és nem károsak az egészségre, azok helyett, amelyek ártalmasak.

Amit semmiképp sem ajánlunk azok a túlságosan feldolgozott ételek, mint a chips, bolti cukros kekszek, hiszek ezek a nassolni valók magasak telített zsírsavakban és rengeteg kalóriát tartalmaznak, miközben kevés rostot és nulla tápanyagot. Üres kalóriáknak is hívhatjuk őket.

A cukorkák, péksütemények és csokoládék, illetve a cukros üdítőitalok nagyon lassítják az anyagcserét, ingadoztatják a vércukorszintet, éhséget, falásrohamokat okoznak és betegségek kialakulásához vezetnek.

Ha éppen nassolni támad kedvünk, remek alternatíva lehet olajos magvakat válaszatni, ugyan ezek is zsírban gazdag ételek magas kalóriatartalommal, azonban ezek jó zsírok, egészséges tápanyagforrások.

Aki szereti, rágcsálhat különböző zöldségekből készült, ropogós finomságokat valamilyen joghurtos mártogatóssal, ha pedig Az édes ízre vágyunk, rengeteg gyümölcs közül választhatunk, aki nagyon ínyenc cukormentes csokit is olvaszthat hozzá és mártogathatja.

A friss gyümölcsök is tartalmaznak cukrot, de ez nem hozzáadott cukor, hanem természetes módon előforduló gyümölcscukor mellette magas rosttartalommal, melyek kedvezően hatnak az anyagcserére. Számomra például egy hideg dinnye sem mindössze „cukor és víz”, számomra egészséges alternatíva.

Természetesen visszatérve a címre, nem nevezek tilosnak semmilyen ételt, a kerülendőkből is szabad olykor fogyasztani – hacsak valamilyen betegségünk miatt ez nem kizárt – csak, mint említettem: ritkán, inkább a délelőtti órákban, rendszeres testmozgás és kiegyensúlyozott, egészséges életmód mellett. Mindig rajtunk múlik a döntés és mindig van választási lehetőségünk.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.