Itt a boltkórosság ellenszere
- Dátum: 2023.08.19., 20:38
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- betegség, boltkórosság, életmód, energia, függősèg, pénzköltés, vásárlásfüggőség
Ismét nyitva vannak a vendéglátóipari egységek, te pedig egyre többet ülsz be meginni valamit? Esetleg a ruhatáradat kezdted felfrissíteni indokolatlanul? Vagy szimplán a távmunka alatt az online vásárlási láz téged is elkapott? Nem vagy ezzel egyedül, azonban, ha szereted a kihívásokat, vagy szeretnél ismét ura lenni a pénztárcádnak, próbáld ki a vásárlásmentes hónapot!
Attól függetlenül, hogy te hol költesz a legtöbbet, érezheted úgy, hogy kicsúszik a pénz a kezed közül. Ebben az esetben érdemes kipróbálnod a vásárlásmentes hónapot. Ez nem csak abban segít, hogy ismét ura legyél a kiadásaidnak, hanem abban is, hogy megfigyeld költekezési szokásaidat, valamint átszervezhesd azokat.
Természetesen a vásárlásmentes hónap első hangzásra nagy falatnak tűnik, de ezt sem kell azonnal tökéletesen csinálni. Pár hasznos tippel azonban te is bele tudsz vágni!
Ha tudod, hogy egész nap nem leszel otthon, tegyél el nasit és inni valót magadnak, így amikor megéhezel, nem fogsz impulzusból vásárolni, ráadásul akár egészségesebben is ehetsz.
Amennyiben a vásárlással gyűlik meg a bajod, úgy iratkozz le a hírlevelekről, vagy csak állítsd le a követést egy - két közösségi média oldalnál, esetleg tarts magadnál csak annyi készpénzt amennyire tényleg szükséged lehet, ezzel kikerülve a vásárlás lehetőségét.
Próbálj ki több ingyenes, olcsó szabadidős programot, és döntsd el, hogy számodra melyik a legideálisabb. Lehet így felfedezel valamit, amit a vásárlásmentes hónap után is szívesen csinálnál. Ezen kívül több városban vannak ingyenes programok, legyen szó kiállításról vagy koncertről.
Harminc nap nem olyan hosszú idő, éppen ezért fontos, hogy ne csüggedjünk. Ne adjuk fel, és ha nem sikerül elsőre tökéletesen a vásárlásmentes hónapunk, ne bátortalanodjunk el, hiszen a fél sikerrel is tudunk spórolni. Csalódottság helyett legyünk kitartóak, tudatosak és próbálkozzunk bátran újból!
Különösen érdemes belekezdenünk a vásárlásmentes hónapba, ha úgy érezzük, hogy számunkra a vásárlás már több, mint kikapcsolódás, és inkább függőség alakult ki.
Gyakorlatban jobban megérthessük a boltkórosságot, hasonlíthatjuk a vásárlásfüggőséget az internetfüggőséghez. Legfőképp abból a szempontból, hogy utóbbi sem része például diagnosztikai kézikönyveknek, de a kutatók már nagyon közel vannak ahhoz, hogy tudományosan is kellően megalapozva bevezessék az elismert betegségek sorába.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.