Menü

Mi az a hisztaminintolerancia?

Mi a hisztaminintolerancia? Mi az a hisztamin? Lényegében egy biológiai anyag, amely egy aminosav lebomlása során keletkezik. többek között allergiás reakciók, intolereancia kiváltásában van szerepe, de más feladata is van. Az intolerancia nem keverendő az allergiával.

Milyen tünetei vannak a hisztamin túlérzékenységnek?

Legfőképp bélrendszeri és bőrgyógyászati tünetek formájában jelenik meg ez az érzékenység.

Tünetek között szerepel a hányás, haspuffadás, szem körüli ödéma, fejfájás, viszkető bőr, orrfolyás és tüsszögés, hasi fájdalmak és görcsök, asztma jellegű problémák, anafilaxiás reakció. Fiataloknál és középkorúaknál gyakrabban fordul elő és inkább nőket érint.

A hisztaminintolerancia tünetei bizonyos ételek felfogyasztása után jelennek meg, egyeseknél allergiás jellegű tüneteket válthat ki. Általában a leggyakoribbak a bőrpanaszok arcon, nyakon, de bélpanaszokat is okozhat és légúti problémákat is, mint például orrfolyás és tüsszögés.

Súlyos esetben komoly szívritmuszavar, vérnyomásesés, hasmenés kíséretében anafilaxiás reakció is jelentkezhet, de a tünetek mindenkinél mások.

A panaszokat elsődlegesen a túlzott hisztaminbevitel és a hisztamint bontó enzim hiánya, csökkent mennyisége okozza, s hogy miért alakul ki, annak több oka is feltételezhető, többek közt IBS, gluténérzékenység is állhat a háttérben.

Arra még folynak a vizsgálatok, hogy a hisztaminintolerancia genetikai eredetű-e, azaz örökletes.

Kezelése során kerülni kell a hisztamint tartalmazó ételeket, italokat, illetve azokat a gyógyszereket is, amelyek gátolják a hisztamint bontó enzim működését. A gyógyszerek között ilyenek egyes fájdalomcsillapítók és helyi érzéstelenítők, de vannak ilyen antibiotikumok is. Az ételek közül a tengeri herkentyűket, halakat és a rákokat kell kerülni, a savanyú káposztát és a kovászos uborkát is ajánlott kiiktatni az étrendből, de ide tartoznak a penészes sajtok, illetve a nagyobb mennyiségű tojásfehérje is. Sok hisztamint tartalmaznak a füstölt áruk, zöldségek közül pedig a spenót, a paradicsom, a padlizsán, a bab, a szója és az olyan olajos magvak, mint a földimogyoró, a dió és a kesudió. Le kell mondani a kakaós dolgokról, sajnos a csokoládéról is ezesetben és az ecet sem kedvez a betegségnek,

A hisztamin hőre nem bomlik, így sajnos hőkezeléssel ezen nem lehet változtatni.

Italok közül kerülendő minden alkohol, a fekete és a zöld tea.

A betegséget a fent említett ételek és italok, gyógyszerek kiiktatásával előzhetjük meg, mivel ezzel elkerülhetőek a bélgyulladások, bélkárosodások, amelyek szerepet játszanak a hisztaminintolerancia kialakulásában.

A betegségben szenvedőknek nagyon rossz az életminőségük, ezért nekik a diétára nagyon oda kell figyelni.

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?