Menü

A taposógép tényleg szép feneket csinál?

Az általános vélemény a taposógépekről az, hogy szép feneket és formás combokat kapunk rendszeres használatukkal. Ebben az írásban arra törekszünk, hogy elmondjuk: honnan ered ez a berendezés, milyen hatásai vannak használatának és milyen edzéstervvel érdemes használni, továbbá, hogy a használt taposógép is képest ugyanazt a hatást elérni.

Taposógép vagy lépcsőzőgép?

Tisztázzuk rögtön az elején, hogy sokan összetévesztik a taposógépet a lépcsőző géppel, pedig intenzitásukban jelentős a különbség. Bár a két berendezés tulajdonságai között sok az átfedés, használatuk során más hatások érik a szervezetet. A használt taposógép a járást imitálja, intenzívebben ugyan mint sétálás közben, de far- és combizomnak kisebb a terhelés, de ez a gép erősíti a vádlit is. A lépcsőzőgép hatása intenzívebb a farizomra és a comb izmaira, a vádli erősítése itt szinte mellékes. A lépcsőzőgépnél magasabbra emeljük a lábat, mintha lépcsőn járnánk.

Mindkét berendezés esetében elmondható, hogy használatuk során a pulzusszám megemelkedik, a csípő alatti izmok terhelése megnő: adottak a hatékony zsírégetés feltételei. Egy félórás edzés során mintegy 300-500 kalóriát égethetsz el, tehát rendszeres használattal valóban formás alsótest alakítható ki.

Az taposógéppel történő edzés során ügyelni kell arra, hogy a testtartás, különösen a hát egyenes legyen. Az edzés így hatékony igazán és így kerülhetjük el a sérüléseket, továbbá a szervezet így érzékeli legjobban a terhelést. A használat során jelentős izzadás, így folyadékvesztés tapasztalható, gondoskodni kell tehát megfelelő folyadék utánpótlásról. A korszerű berendezéseken különböző edzéstervek állíthatók be, ezek rendszeres használatával érhetjük el a megfelelő fiziológiai hatást. Fontos figyelni arra is, hogy az edzés megkezdése lőtt fokozatosan melegítsük be az izmokat, hogy elkerüljük a sportsérüléseket.

Milyen előnyei vannak a taposógépes edzésnek? Sima, egyenletes mozgással hatékony kalóriaégető eszköz, nagy segítség a fogyni vágyóknak. Míg a futógépen az ízületekre intenzív becsapódási erő hat, a taposógép esetében ez nincs, így az ízületek terhelése kedvezőbb. Minden edzettségi szinthez beállítható edzéstervekkel erősíthetők a lábizmok és a fenék, kiváló alakformáló eszköz. Jótékony hatással van a keringésre. Javítja a mozgáskoordinációt. Sérülés, műtét utáni rehabilitációnál is alkalmazható.

Összefoglalva: a taposógépes edzés sokkal több a láb és a fenék formálásánál. Kedvező fiziológiai hatásai révén jó hatással van a keringésre és a zsírégetésre, jó közérzetet biztosít.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.