Menü

6 jel, hogy egy szociopatával van dolgod

A pszichopaták általában manipulatívabbak és próbálják minimalizálni a kockázatokat a bűncselekmények elkövetése közben. A szociopaták ezzel szemben jellemzően kiszámíthatatlanabbak és dühöngőbbek – ennek következtében veszélyesebbek is.

Amikor a jó és a rossz elhatárolásáról van szó, a szociopaták számára egyszerűen az lesz a helyes, ami a saját érdekeiket szolgálja. Ha valami számukra jó, akkor úgy gondolják, hogy a cselekedeteik teljesen jogosak. Ez azt jelenti, hogy a szociopaták zéró bűntudatot éreznek, függetlenül attól, hogy ki sérül meg, vagy milyen károkat okoznak.

A személyiségük elbűvölő és magával ragadó, hogy így tudjanak manipulálni

Vannak szociopaták, akikből hiányzik az impulzuskontroll, ezért számos függőséget okozó és önpusztító viselkedésformától valamint szokástól szenvedhetnek. De azok a legkártékonyabbak, akik képesek késleltetni a kielégülést és a hosszú távú céljaikra fókuszálni. Ők ugyanis aprólékosak és kifinomultak tudnak lenni. Kivételesen jó első benyomást tudnak kelteni: melegszívűnek, empatikusnak, sőt önzetlennek tűnnek.

Nem mindig tűnnek őszintének

A szociopatáknak nincs valódi énérzetük, ezért különösen oda kell figyelniük arra, hogy fenntartsák azt a benyomást, amit keltenek és kivetítenek a világra. Már eleve egy maszkot viselnek, és a becstelenség csak egy újabb réteg lesz ezen.

Ez azt jelenti, hogy amikor egy szociopata hazudik, inkább tűnik egy őszinte ember karikatúrájának, mint egy valóban őszinte embernek. Szeretik ismételgetni úja és újra a mondanivalójukat, és túlzó kifejezéseket használni, hogy így próbálják meg eladni a saját igazságukat. Például: „100%-ban nem vagyok bűnös” vagy „esküszöm, hogy soha nem tettem ilyet”.

Tudják, hogyan hozzanak ki a sodrodból

A szociopaták tudják, hogyan kell úgy viselkedni egy kapcsolatban, hogy megszerezzék az irányítást. Ha azt érzik, hogy a másik a hatásuk alá került, igyekeznek aláásni a célpontjuk érzelmi stabilitását. Szeretnek például kiszámíthatatlanok lenni – egyszer odaadóan, aztán jéghidegen viselkednek.

Hamis alázatot mutatnak

Egy másik árulkodó jel a hamis sebezhetőség. A szociopaták alázatot színlelhetnek azzal, hogy szelídnek és szerénynek mutatják magukat. Egy hozzá nem értő megfigyelő azt hiheti, hogy az érintett szociopata lelepleződött. Pedig ez csak egy újabb álarc.

A legrosszabb hajlamaik gyorsan felszínre törnek, amikor úgy érzik, hogy elveszítik a célpontjuk feletti kontrollt

Amikor egy szociopata rájön, hogy a másik nem elég engedelmes, támadó üzemmódba kapcsol. Ekkor már az udvariasság látszatát sem próbálja meg fenntartani. Minden vádat rád zúdít, és bárki előtt, aki hajlandó őt meghallgatni, elkezd befeketíteni téged.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.