Színes zajok, amik segítenek aludni vagy koncentrálni
- Dátum: 2023.09.01., 21:18
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- alvás, barna zaj, fehér zaj, fülcsengés, hallászavar, kék zaj, koncentráció, nyugalom, rózsaszín zaj
Sok ember alszik el nehezen vagy éppen koncentrál nehezen a munkájára, ezt pedig elég sokféle dolog okozhatja. Felgyorsult világ, ember, ember hátán, autók, betegségek, fülcsengés, bármi zavaró lehet, de van egy módszer, ami segíthet nekünk ellazulni, összpontosítani, ez pedig a színes zajok használata.
A fehér zaj már közismertebb, nagyjából mindenki hallott már róla. Ez egy monoton háttérzaj, ami elnyomja a többi hangot, ezáltal segít az agynak csak erre koncentrálni. Amikor elalszunk, akkor az agyunk figyel a minket körülvevő zajokra és ha annál hangosabb, élesebb zaj hallatszik, akkor riaszt minket és felébredünk. Ugyanez igaz a munkára való koncentrációnál is.
A fehér zaj hallgatása úgy lesz segítségünkre, hogy ez a fajta állandó monoton hang elnyomja a többit, ami körülöttünk van, erre koncentrál az agyunk, így a többi zajt nem érzékeli, ettől pedig nyugalmat fogunk érezni. Ez a kisbabák altatásánál is már egy nagy könnyebbséget jelenthet, sokan használják streaming oldalak vagy videó megosztó oldalak fehér zaj hanganyagát arra, hogy egy nyugodt környezetet teremtsenek. Sose felejtem el, hogy a legnagyobb gyermekem kiskorában akkor aludt a legjobban, ha ment a mosógép a fürdőben vagy kopogott az eső az ablakon.
A rózsaszín zaj a fehér zajhoz képest az alacsonyabb frekvenciákat hangsúlyozza, ezáltal kevésbé zavaró, mint a többi, inkább a természetben fellelhető zajokhoz hasonlít, mint az eső kopogása, a vízesés, vagy tengermorajlás. Többségében hallászavarok, mint fülzúgás kezelésére, alvászavarok kezelésére, illetve a memória javítására alkalmazzák.
A következő a barna zaj. Becsapós, mert nem egy színről kapta a nevét, hanem neve a Brown-mozgásra utal, ami például a virágpor mozgása a vízben, amit Robert Brown jegyzett fel először az 1800-as évek elején. A zaj lényege, hogy a magas frekvenciájú hangokat lehalkítják, az alacsony frekvenciájú hangokat növelik, ezáltal egy kellemesebb, nem zavaró zajt kapunk. Segíti a koncentrációt, könnyebben tudunk odafigyelni a munkára és éjszaka is pihentetőbben alszunk.
Ejtsünk szót a kék zajról is, ami inkább a magasabb frekvenciájú hangokat hozza, inkább egy sziszegő hatást kelt. Ez a fajta zaj az agy stimulálásában vesz részt, szóval, amikor ellaposodik munka közben a gondolkodásunk, érdemes kipróbálni, hátha ösztönzőleg hat. Egy dologra viszont minden zaj alkalmazásánál oda kell figyelni, mégpedig, hogy sose hallgassuk hangosan, hiszen halláskárosodást okozhat, illetve erősítheti a már meglévő fülzúgást, fülcsengést. Mindig konzultáljunk egy kezelőorvossal ilyen problémák esetén, hogy javasolja-e a zaj hallgatását beilleszteni a napi rutinba.
Remek alkalmazások léteznek már a különböző színű zajok hallgatására, hogy megnyugtassuk elménket, jobban aludjunk, könnyebben koncentráljunk feladatainkra, próbáljuk ki, hogy melyik fajta segítheti mindennapjainkat.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.