Menü

Mi az a digitális detox?

A modern világ velejárója a megnövekedett képernyőidő, a több digitális jelenlét, valamint a közösségi média forradalma. Az elektronikus készülékek használata sokszor elkerülhetetlen, például a munka világában is nap mint nap szükséges a számítógépek többórányi igénybevétele. Ám mindez időnként súlyos hatást gyakorol a jólétünkre nézve, és rengeteg negatív következményt idéz elő.

Mi is pontosan a “digitális detox”?

Röviden digitális detoxnak nevezzük azt, amikor egy időre felhagyunk legtöbbször a telefonunk használatával. Ehhez pedig hozzájárul a számítógépünk, tévénk, laptopunk, és más digitális eszközünk használatának felfüggesztése is. A folyamat pedig lehet néhány napos, de akár hosszabb időszakra is felhagyhatunk vele. Valamint a különböző eszközökön belül is dönthetünk úgy, hogy csak bizonyos funkciókat kerülünk el, mint például az állandó értesítések megnézése, vagy éppen a hírek böngészése.

Hogyan hat ránk a túlzott okoseszköz használat?

Az időérzék elvesztése, a valósággal való egyre erősebb kapcsolatvesztés, és a túl sokáig “ragadunk” le a számítógép előtt érzés nagyon tipikus jelei annak, hogy túlzásba vittük a kütyüzést, és a digitális függőség bennünket is utolért. Ráadásul mindezt követi a FOMO érzése, és a folyamatos depresszió is, ami a túlzott híráradat miatt alakul ki legtöbbször. A tartós elektronikus készülékek használatának hatására:

háttérbe szorulhatnak a társas kapcsolataink
az alvásunk minősége romolhat
a folyamatos ingerek rontják a koncentrációs képességet, elvonják a figyelmünket
a túlzásba vitt használat visszavetheti a hatékonyságunkat
növelheti a magány és a depresszió kialakulásának kockázatát.

Hogyan kezdjünk neki?

Ha nem tudjuk teljes egészében kikapcsolni digitális eszközeinket, akkor is vannak dolgok, amiket a használat csökkentése érdekében tehetünk. Ilyen például, hogy limitálhatjuk a naponta képernyő előtt töltött időt, kikapcsolhatjuk az üzenetjelző hangokat. Sokszor már az is segítség, ha a digitális detox részeként bizonyos dolgokat elhagyunk, mint például a folyamatos chatelés, vagy éppen az értesítések kikapcsolása is segíthet. Ha a videójátékok okozzák a problémát, akkor elsősorban azokat érdemes mérsékelni. Ennek megfelelően nem kell mindent megvonni magunktól, már az is fél siker ha csak bizonyos eszközök használatát csökkentjük, tehát fél siker ha leülünk a számítógép elé, viszont a telefonunkat nem nyomkodjuk. A digitális detox lényegében egy folyamatos kilépés a túlzott digitalizációból, amelynek rengeteg pozitív hatása is van.

A detox előnyei

Már néhány napnyi digitális detox hatására is javul az alvásunk minősége, kipihentebbek leszünk, és a mindennapi híráradattal járó stresszt is csökkenthetjük. Hosszabb távon pedig többet tudunk beszélgetni a családunkkal, barátainkkal, több időnk lesz az otthoni dolgokra. Ezentúl javíthatja a fizikai állapotunkat is, valamint a koncentrációra is jó hatással van, az olyan egészségügyi kockázatokat, mint a szem romlása, derékfájdalom a sok üléstől szintén érdemes ide sorolni. A fáradalmakat pedig lehet jutalmazni is, ha valamit szeretünk, akkor jó lehetőség, hogy ezeket egy önmegtartóztatás után megadjuk magunknak. Emellett ha tudunk ebben a folyamatban társat/társakat szerezni, az még inkább támogatólag hathat ránk, és sokszor együtt könnyebben tudjuk elhatározni magunkat bizonyos dolgokban.

Összességében havonta érdemes beiktatni pár teljesen digitális-mentes napot. Persze egy kúrának sem szabad úgy neki kezdeni, hogy előző nap még mindent megtettünk ami ellene volt, és ez igaz a digitális detoxra is. A legjobb, ha fokozatosan szoktatjuk rá magunkat a kütyümentes napokra. Egyik nap csak a közösségi site-któl búcsúzzunk el, majd az e-maileket és mobilokat is iktassuk ki. A legjobb néha az egész folyamatot hétvégére időzíteni, mivel így a munkahelyi dolgokból is kevésbé maradunk ki, valamint egy-egy drasztikusabb napot előzetesen érdemes átgondolni, hogy mit hogyan akarunk kiiktatni az életünkből.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!