Szemszárazság okai és tünetei
- Dátum: 2023.09.07., 23:19
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- allergia, betegség, cigarettafüst, életkor, életminőség, fűtési időszak, gyógyszer, hormonális, képernyő, kiszárad, kontaktlencse, laptop, ok, párásítás, páratartalom, probléma, réteg, szakorvos, szemszárazság, tünet
A könnyeknek három rétegük van. Van az olajos külső réteg, a vizes középső réteg és a nyálkás belső réteg. Ha a könnyek különböző elemeit termelő mirigyek nem működnek megfelelően, nem termelnek elegendő vizet, olajat vagy nyálkát, akkor szemünk kiszáradhat.
A felmérések szerint a szemszárazság tüneteitől a lakosság 20-30 százaléka szenved, de az idősebbek körében ez az arány 50-60 százaléka is lehet, de gyakorlatilag bármi kiválthatja, és bármely életkorban előfordulhat.
Száraz szem különböző okok miatt alakulhat ki, például hormonális problémák, szél, száraz levegő, télen előfordul a fűtési időszak miatt, de lehet oka allergia is vagy a szem egyes betegségei, műtét utáni időszak, illetve bizonyos gyógyszerek, órákig tartó képernyő előtti munka, vagy hosszú távú kontaktlencse-viselés is.
A szemszárazság többszörösen is kényelmetlen, ráadásul a szemek gyorsabban elfáradnak, mint korábban, nehezebb olvasni, dolgozni a homályos látás miatt, de az is előfordul a tünetek között, hogy olyan érzésünk van, mintha homok lenne a szemünkben.
Minden szemprobléma jelentősen rontja az életminőséget, kezeletlenül pedig veszélyessé is válhat, mert a szem szaruhártyáját maradandó károsodás is érheti.
Szemproblémáink lehetnek allergia miatt is, esetleg pajzsmirigybetegségből kifolyólag, vagy vitaminhiánytól, mások úgy vélik a számítógép képernyőiről kibocsátott kék fény okoz sok szemet érintő betegséget.
Mi a megoldás?
Ha száraz a szemünk, szúrást tapasztalhatunk., akkor megpróbálhatjuk csökkenteni a tüneteket otthoni gyógymódokkal, vagy vény nélkül kapható szemcseppekkel, műkönnyekkel, ezek a termékek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek segítenek megkötni a nedvességet, nyugtató összetevőkkel rendelkeznek.
Vegyük figyelembe, hogy számos szemcsepp felbontást követően csak rövid ideig (4-6 hétig) őrzi meg a szavatossági idejét és figyelni kell a megfelelő tárolásra is.
Vannak szemcseppek, melyek felbontás után hűtést is igényelnek.
Milyen otthoni módszerek léteznek?
Otthonunk levegőjének páratartalma meghatározó. Ha száraz a levegő, párásítással tudjuk növelni a levegő nedvességtartalmát, emellett érdemes korlátozni a kontaktlencse használatát és a televízió, vagy laptop elő teltöltöt időt, illetve kerüljük a cigarettafüstöt.
Ha a probléma tartósan fennáll, akkor mindenképp szakorvost kell felkeresni, aki felméri a helyzetet és hosszú távon a legjobb megoldást ajánlja. Ha súlyos fokozata van, és más kezelésekkel nem múlik el, orvosa műtétet javasolhat, azonban a korai felismerés itt is sokat számít a betegség kezelésében.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.