Menü

Egy idejében és szakszerűen elvégzett beavatkozás életet menthet

Mindig szeptember második szombatján ünnepeljük az elsősegélynyújtás világnapját. Ilyenkor arra hívják fel a figyelmet, hogy mennyire fontosak az elsősegélynyújtás általános alapismeretei. Aki ezekkel tisztában van, életet menthet!

Szeptember második szombatja az Elsősegélynyújtás Világnapja. A világnap tizenhat európai ország kezdeményezésére jött létre. Az Országos Mentőszolgálat mindig felhívja a figyelmet az életmentő beavatkozások fontosságára, hiszen több ezer olyan esettel találkoznak, ahol a beteg élete az elsősegélynyújtók bátorságán és talpraesettségén múlik.

Gondoljunk csak egy erős vérzésre, esésre, balesetre, félrenyelésre, vagy akár egy újraélesztésre, ahol egy nyomókötés, egy Heimlich fogás, vagy az újraélesztő mellkasi nyomások alkalmazása életet ment.

Az ÉletMentő applikáció régóta a telefonomon van, sohasem lehet tudni mikor van szükség egy gyors segélyhívásra. Az ingyenes Életmentő applikáció nem csak a villámgyors segélyhívásban segít, hanem hasznos elsősegély ismereteket is tartalmaz, ezért a letöltését a szakemberek mindenki számára ajánlják.

Az elsősegélynyújtás fontos lépéseinek elsajátítása tulajdonképpen meglehetősen egyszerű, akár egy kisdiák is képes lehet egy baleset, rosszullét felismerésére, egy megfelelő információkat tartalmazó segélyhívásra. Számtalanszor hallani olyat, hogy mindössze néhány éves kisgyermek azzal, hogy tudta a megfelelő teendőket, megmentette édesanyja, édesapja, nagymamája életét.

Sajnos sokan a döbbenet és az ijedtség miatt nem tudják mi a teendőjük, pedig amíg a mentőkre várnak, minden egyszerű és begyakorolt mozdulat életmentő lehet (ne)-

Legyünk tisztában az alapokkal, legyünk talpraesettek és bátrak, kezdjük meg a segítségnyújtást!

Az Országos Mentőszolgálat oldalán is tájékozódhatunk azokról az oktatásokról, tanfolyamokról, amelyeken az alapismeretek megszerezhetők, bővíthetők és számtalan oktatófilm, segédanyag van fent a világhálón, melyeket elsajátíthatunk.

Az ember sokszor bonyolult és nehezen érthető teendőkre számít, pedig a valóság az, hogy egyszerű és jól alkalmazható mozdulatokról van szó, amelyet – mint említettem is – sok esetben egy kisiskolás is megért és ügyesen alkalmaz.

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?