Bokaficam kezelése otthon
- Dátum: 2023.09.17., 19:29
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- betegség, bokaízület, bokaszalag, fájdalom, hyaluronsav, kezelés, porc, rándulás, sérülés
A bokasérülések a leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak. A bokaízület és a szalagok a lábfej rendellenes behajlása vagy kicsavarodása miatt sérülhetnek meg. Oka lehet sportsérülés, ütés, de egyensúlyzavar miatti botlás, esés is.
Bokaficam
A bokaficam a bokaízület sérülése: az ízületben az ízesülő végek átmenetileg eltávolodnak egymástól, esetleg az ízület feje eltávolodik az ízületi vápából, emiatt erős fájdalommal, az érintett terület feldagadásával és nyomásérzékenységével jár. Megfelelő kezelés híján a bokaficam következménye lehet a bokaszalag megnyúlása vagy szakadása is. Bokaficam esetén nem szabad terhelni a bokát, különben szalagszakadás következhet be.
Mit tehet a gyógyulás érdekében? Pihentesse a bokáját, helyezzen szorítókötést a sérült területre és lefekvéskor tegyen párnát a lába alá.
Legkorábban a sérülés után 48 órával állhat lábra. Miután a duzzanat lelohadt, patikákban is kapható bokasín használata mellett fokozatosan növelhető a terhelés, de semmiképp sem szabad túlerőltetni a bokaízületet. Végezzen óvatosan olyan gyakorlatokat, amelyek erősítik a boka környéki izmokat. A teljes gyógyulásig, szükség és igény szerint később is stabilizálhatja a bokaízületét bokarögzítő szalagokkal. A fájdalom különféle gélekkel, kenőcsökkel és ízületi fájdalmat csillapító tapaszokkal enyhíthető.
A bokaszalag megnyúlása (rándulás)
A sérülés helyén duzzanat lép fel, terhelésre erős fájdalmat érez a sérült. A bokaszalag megnyúlása esetén is fontos a pihentetés, minimum 48 órán át egyáltalán nem szabad terhelni a bokát. Alkalmazható szorító kötés és hideg borogatás, ami csillapítja a fájdalmat, lefekvéskor helyezzen párnát a lába alá! A szalagszakadás elkerülése érdekében a lábadozás alatt viseljen sínt vagy bokarögzítő szalagot, utóbbit a gyógyulás után is hordhat.
A bokaszalag-szakadás
A bokaszalag-szakadás nagyon fájdalmas sérülés, ha felmerül a bokaszalag-szakadás gyanúja, a betegnek nem szabad lábra állnia, és sürgős orvosi ellátásra van szüksége. Az erős fájdalom mellett jellemző a víz felgyülemlése miatti bokaduzzanat.
Ma már többnyire elkerülhető a műtéti beavatkozás, mely csak végső, illetve nagyon súlyos esetben jön szóba. Ehelyett általában gipszsínt vagy bokarögzítő sínt alkalmaznak. A gipsz, illetve a sín levétele után gyógytorna segíti a gyógyulást. A sérülés újbóli bekövetkezésének elkerülése érdekében érdemes bokarögzítő szalagokat viselni.
Bokaízületi porckopás (artrózis)
Számos oka lehet, de többnyire tartós túlterhelés, nem kezelt mikrotraumás sérülések vagy lábfejlődési rendellenesség következménye. Az időről-időre kiújuló fájdalom enyhíthető gyógyszertárakban kapható helyileg alkalmazható kenőcsökkel, gélekkel, a bokaízület stabilitását bokarögzítő szalagok szolgálják.
A hyaluronsav fokozza az ízületek anyagcseréjét, tápanyag-ellátottságát, hyaluronsavat tartalmazó készítmények kaphatók a gyógyszertárakban.
Nyaki gerinc eredetű szédülés, szédülékenység

A szédülésnek – szédülékenységnek számos oka lehet, s a páciensek sokszor hónapokig, évekig járják a diagnosztikus köröket a különböző szakterület képviselői között, amíg az igazi okra fény derül. Jól ismertek a szédüléssel járó gyakoribb kórképek, melyek a belsőfülben található egyensúlyszabályozó végkészülékek megbetegedéseiből, (perifériás eredet) és az agyban - agytörzsben levő egyensúly szabályozásért felelős területek daganatos, infarktusos, vérzéses (TIA), gyulladásos kóros állapotából eredeztethetőek (centrális eredet).
Mit tehetünk hátfájás ellen?

Hátfájás ellen sok mindent tehetünk, elsőként akár meg is lehet(ne) előzni, de ha már kialakult a baj, akkor is hatásosan lehet kezelni, akár otthoni, házi módszerekkel is.
Keresztszalag szakadás: így kezelhető műtét nélkül

Számos aktív sportolónak okoz kétségbeejtő helyzetet a keresztszalag szakadása, hiszen a műtét az egyik legnépszerűbb kezelési formává nőtte ki magát. Azonban a szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy sok esetben elkerülhető az operáció, és a keresztszalag szakadás kezelhető más módon is.
A nyár végi depresszió leküzdése

A nyár végi depresszió egy új keletű, viszont igenis létező probléma. Nyaranta a diákok a nyári szünetüket töltik, sokan nyaralni mennek. Majd ősszel beüt a realista valóság, miszerint kezdődik az iskola, vagy éppen a munka. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy miért alakul ki a nyár végi depresszió, hogyan lehet túllépni rajta, és mit tehetünk ellene.
Száraz száj: mit tehetünk ellene otthon?

A száraz száj, vagyis a xerostomia gyakori betegség, melyet általában a nyál összetételének megváltozása vagy a nyáltermelődés zavara okoz. A száraz száj sok kellemetlen tünettel járhat együtt - mit tehetünk ezek ellen otthon?