Menü

Bokaficam kezelése otthon

A bokasérülések a leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak. A bokaízület és a szalagok a lábfej rendellenes behajlása vagy kicsavarodása miatt sérülhetnek meg. Oka lehet sportsérülés, ütés, de egyensúlyzavar miatti botlás, esés is.

Bokaficam

A bokaficam a bokaízület sérülése: az ízületben az ízesülő végek átmenetileg eltávolodnak egymástól, esetleg az ízület feje eltávolodik az ízületi vápából, emiatt erős fájdalommal, az érintett terület feldagadásával és nyomásérzékenységével jár. Megfelelő kezelés híján a bokaficam következménye lehet a bokaszalag megnyúlása vagy szakadása is. Bokaficam esetén nem szabad terhelni a bokát, különben szalagszakadás következhet be.

Mit tehet a gyógyulás érdekében? Pihentesse a bokáját, helyezzen szorítókötést a sérült területre és lefekvéskor tegyen párnát a lába alá.

Legkorábban a sérülés után 48 órával állhat lábra. Miután a duzzanat lelohadt, patikákban is kapható bokasín használata mellett fokozatosan növelhető a terhelés, de semmiképp sem szabad túlerőltetni a bokaízületet. Végezzen óvatosan olyan gyakorlatokat, amelyek erősítik a boka környéki izmokat. A teljes gyógyulásig, szükség és igény szerint később is stabilizálhatja a bokaízületét bokarögzítő szalagokkal. A fájdalom különféle gélekkel, kenőcsökkel és ízületi fájdalmat csillapító tapaszokkal enyhíthető.

A bokaszalag megnyúlása (rándulás)

A sérülés helyén duzzanat lép fel, terhelésre erős fájdalmat érez a sérült. A bokaszalag megnyúlása esetén is fontos a pihentetés, minimum 48 órán át egyáltalán nem szabad terhelni a bokát. Alkalmazható szorító kötés és hideg borogatás, ami csillapítja a fájdalmat, lefekvéskor helyezzen párnát a lába alá! A szalagszakadás elkerülése érdekében a lábadozás alatt viseljen sínt vagy bokarögzítő szalagot, utóbbit a gyógyulás után is hordhat.

A bokaszalag-szakadás

A bokaszalag-szakadás nagyon fájdalmas sérülés, ha felmerül a bokaszalag-szakadás gyanúja, a betegnek nem szabad lábra állnia, és sürgős orvosi ellátásra van szüksége. Az erős fájdalom mellett jellemző a víz felgyülemlése miatti bokaduzzanat.

Ma már többnyire elkerülhető a műtéti beavatkozás, mely csak végső, illetve nagyon súlyos esetben jön szóba. Ehelyett általában gipszsínt vagy bokarögzítő sínt alkalmaznak. A gipsz, illetve a sín levétele után gyógytorna segíti a gyógyulást. A sérülés újbóli bekövetkezésének elkerülése érdekében érdemes bokarögzítő szalagokat viselni.

Bokaízületi porckopás (artrózis)

Számos oka lehet, de többnyire tartós túlterhelés, nem kezelt mikrotraumás sérülések vagy lábfejlődési rendellenesség következménye. Az időről-időre kiújuló fájdalom enyhíthető gyógyszertárakban kapható helyileg alkalmazható kenőcsökkel, gélekkel, a bokaízület stabilitását bokarögzítő szalagok szolgálják.

A hyaluronsav fokozza az ízületek anyagcseréjét, tápanyag-ellátottságát, hyaluronsavat tartalmazó készítmények kaphatók a gyógyszertárakban.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.