Menü

Bokaficam kezelése otthon

A bokasérülések a leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak. A bokaízület és a szalagok a lábfej rendellenes behajlása vagy kicsavarodása miatt sérülhetnek meg. Oka lehet sportsérülés, ütés, de egyensúlyzavar miatti botlás, esés is.

Bokaficam

A bokaficam a bokaízület sérülése: az ízületben az ízesülő végek átmenetileg eltávolodnak egymástól, esetleg az ízület feje eltávolodik az ízületi vápából, emiatt erős fájdalommal, az érintett terület feldagadásával és nyomásérzékenységével jár. Megfelelő kezelés híján a bokaficam következménye lehet a bokaszalag megnyúlása vagy szakadása is. Bokaficam esetén nem szabad terhelni a bokát, különben szalagszakadás következhet be.

Mit tehet a gyógyulás érdekében? Pihentesse a bokáját, helyezzen szorítókötést a sérült területre és lefekvéskor tegyen párnát a lába alá.

Legkorábban a sérülés után 48 órával állhat lábra. Miután a duzzanat lelohadt, patikákban is kapható bokasín használata mellett fokozatosan növelhető a terhelés, de semmiképp sem szabad túlerőltetni a bokaízületet. Végezzen óvatosan olyan gyakorlatokat, amelyek erősítik a boka környéki izmokat. A teljes gyógyulásig, szükség és igény szerint később is stabilizálhatja a bokaízületét bokarögzítő szalagokkal. A fájdalom különféle gélekkel, kenőcsökkel és ízületi fájdalmat csillapító tapaszokkal enyhíthető.

A bokaszalag megnyúlása (rándulás)

A sérülés helyén duzzanat lép fel, terhelésre erős fájdalmat érez a sérült. A bokaszalag megnyúlása esetén is fontos a pihentetés, minimum 48 órán át egyáltalán nem szabad terhelni a bokát. Alkalmazható szorító kötés és hideg borogatás, ami csillapítja a fájdalmat, lefekvéskor helyezzen párnát a lába alá! A szalagszakadás elkerülése érdekében a lábadozás alatt viseljen sínt vagy bokarögzítő szalagot, utóbbit a gyógyulás után is hordhat.

A bokaszalag-szakadás

A bokaszalag-szakadás nagyon fájdalmas sérülés, ha felmerül a bokaszalag-szakadás gyanúja, a betegnek nem szabad lábra állnia, és sürgős orvosi ellátásra van szüksége. Az erős fájdalom mellett jellemző a víz felgyülemlése miatti bokaduzzanat.

Ma már többnyire elkerülhető a műtéti beavatkozás, mely csak végső, illetve nagyon súlyos esetben jön szóba. Ehelyett általában gipszsínt vagy bokarögzítő sínt alkalmaznak. A gipsz, illetve a sín levétele után gyógytorna segíti a gyógyulást. A sérülés újbóli bekövetkezésének elkerülése érdekében érdemes bokarögzítő szalagokat viselni.

Bokaízületi porckopás (artrózis)

Számos oka lehet, de többnyire tartós túlterhelés, nem kezelt mikrotraumás sérülések vagy lábfejlődési rendellenesség következménye. Az időről-időre kiújuló fájdalom enyhíthető gyógyszertárakban kapható helyileg alkalmazható kenőcsökkel, gélekkel, a bokaízület stabilitását bokarögzítő szalagok szolgálják.

A hyaluronsav fokozza az ízületek anyagcseréjét, tápanyag-ellátottságát, hyaluronsavat tartalmazó készítmények kaphatók a gyógyszertárakban.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.