Menü

Pörgesd fel az energiaszintedet pár apró trükkel!

Kimerülten minden cselekedet óriási erőfeszítést igényel, ezért folyton azon vagyunk, hogy újabb és újabb praktikákat kipróbálva mozgósítsuk az energiatartalékainkat. Az alábbi tippek is ezt a célt szolgálják.

K, mint koffein

Lusta reggeleken az ember legszívesebben intravénásan adagolná magának a koffeint, de a Harvard Medical School kutatása kiderítette, hogy a koffein gyakori, de kis dózisú alkalmazása hatékonyabb, mintha egyszerre fogyasztanánk belőle nagy adagot. A módszer kipróbálását rátok bízzuk, mi maradunk az az első verziónál.

Ételben az energia

Az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek – például a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, a diófélék vagy a joghurtok – segítenek a vércukorszintet stabilan tartani, aminek hála a fáradtságérzet csökkenthető.

Sétálunk, sétálunk

10 perc szapora séta pont elég ahhoz, hogy az anyagcsere és a vérkeringés felélénküljön és ezzel az energiaszintünk is növekedjen. Mi ezért sétálunk fel reggelente a „hegyre” az irodához, buszozás helyett.

Éltető víz

A kimerültség a dehidratáció tünete is lehet, már csak ezért is érdemes naponta 2-3 liter vizet elfogyasztani.

Egy csésze ginzeng és az erő bennem megint zeng

A szibériai ginzeng serkenti az idegrendszer működését, ráadásul stresszoldó hatása is van. Egy csésze ginzeng tea elkortyolgatása felérhet néhány óra alvással. Eddig csak a zöld tea ilyen jótékony hatását ismertünk, de ki kell próbálni a ginzenget is.

Éhezés kizárva

Az éhségérzet növekedésével arányosan csökken az energiaszint, ezért nem szabad megvárni, míg az elviselhetetlenné válik. A négyóránkénti evés, falatozás segíthet elkerülni ezt a problémát.

Rendszer a pihenésben

Ha minden nap ugyanakkor fekszetek és keltek – még hétvégén is –, a szervezet ritmusa is sokkal kiegyensúlyozottabbá válik, amivel kiküszöbölhetitek a fáradtság érzését. Pár hét alatt kialakítható ez a rendszer és tényleg működik.

Légzőgyakorlatok

Helyezzétek a kezeteket a térdetekre vagy a gyomrotokra, vegyetek egy nagy levegőt és lélegezzetek hasból. Képzeljétek el, hogy ezzel együtt fehér fény áramlik a testetekbe és kelti életre az egész valótokat. A vállatokat és a nyakatokat közben húzzátok ki, mintha az ég felé nyújtózkodnátok. Végül fújjátok ki a levegőt olyan erővel, mintha csak a világ súlyát engednétek ki magatokból. Ismételjétek meg ötször a gyakorlatot.

Még egy konkrét gyakorlatot ajánlunk, amit a jógik is alkalmaznak az éberség fokozására. Feküdjetek hanyatt, a lábatok alá tegyetek annyi párnát, hogy magasabbra emelkedjen, mint a fejetek. Még jobb, ha a törzsetek is megdőlve áll, mert így a vér még gyorsabban eljut az agyba. Feküdjetek így 5-10 percig vagy ameddig jól esik, közben próbáljatok relaxálni. A véráram felpezsdülésével az energiaszint is megnő, új erőre kaphattok.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.