Bébiétel, színdiéta, szélsőséges módszerek! Drasztikus sztárfogyókúrák!
- Dátum: 2023.09.22., 17:06
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- diéta, drasztikus, egészségkárosodás, eredmény, fogsor, fogyókúra, jojóeffektus, kortizol, következmény, raktároz, reklám, saláta, stresszhormon, sztárok, türelmetlen, villa, zsír
Csinos hölgy rettentően vidáman, friss salátával teli tálból eszik, kezében villa, és hibátlan csillogó, vakító fogsor. Ki ne ismerné ezeket a diétás reklámképeket? A baj sohasem a diétával van, hanem sokkal inkább azzal, ha valaki drasztikus módszerekhez folyamodik.
Sokan elkezdenek fogyókúrázni, de gyakran előfordul, hogy diéta közben annak felgyorsítása, vagy a vágyott eredmények gyorsabb elérése érdekében, vagy csupán csak türelmetlenségből, tájékozatlanságból drasztikus folyamatokhoz nyúlnak. Ezzel ugyan beindul a gyorsabb fogyás, ám ahogy véget ér a hosszútávon tarthatatlan módszer – a kilók visszatérnek.
Ezt hívják jojóeffektusnak.
A folyamat felvázolásából kiderül, hogy így ennek semmi értelme nem lesz, hiszen semmi köze az egészséges élethez, a helyes táplálkozáshoz, sőt az észszerűséghez sem.
Sokkal okosabb valami egészségesebb módszerre váltani, s bár lehetséges, hogy így lassabban szabadulunk meg a súlyfeleslegtől, de hosszú távon megéri, mert nem az egészségünket tesszük kockára.
Mi a baj a drasztikus diétával?
Mert a test vészhelyzetként tekint rá és azonnal elkezd raktározni, amint ételt kap, s mi mást fog elraktározni, mint természetesen a zsírt.
Másik probléma ezzel, hogy a drasztikus fogyókúrát stresszként éli meg a szervezet, aminek hatására túl sok kortizol, azaz stresszhormon szabadul fel a szervezetben, ami pedig megemeli az inzulinszintet is, ami hozzájárulhat az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kialakulásához, de még a pajzsmirigybetegségeket is ide sorolnám.
Mindenki ismer drasztikus sztárfogyásokat, van, aki egy-egy szerep kedvéért vállalja ezt a kockázatot és hirtelen, kevés idő alatt, hatalmas fogyásokra képes.
Volt olyan színésznő, aki naponta szigorúan csak 4 főtt tojást evett, más egyoldalúan csak fehérjét fogyasztott, akadt olyan, aki színek szerint evett, de olyan is, aki bébiételeken élt, vagy olyan, aki napi kalóriakeretét 300 kalóriában határozta meg. Kétlem, hogy ezek a módszerek egészségromlás és következmények nélkül valósultak meg, mindenesetre semmiképp sem követendőek!
Nem kérdés, hogy Hollywood legmenőbb hírességei sok mindenre képesek egy-egy szerep kedvéért, ám ezeket a drasztikus fogyókúrákat semmiképp se utánozzuk le, hiszen ésszerű keretek közötti, normál diétával, egészséges és változatos étrenddel, sok folyadékkal és heti néhány edzéssel éppígy elérhetjük a kívánt formát és testsúlyt. Egészségkárosodás nélkül.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.