Nyugtató légzéstechnikák
- Dátum: 2023.09.28., 03:10
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- belégzés, légzéstechnika, nyugalom, oxigén, stressz, szívverés
Stresszes mindennapok, hosszú nappalok, kevés pihenés, szükségünk van a lassításra. Nem csak alvással, pótcselekvésekkel, hanem légző gyakorlatokkal is segíthetünk magunkon, mert nyugalom mindenkinek kell.
Léteznek különböző technikák, hogy a testünknek néha biztosítsuk a megnyugvást, nem csak este, amikor aludni indulunk, hanem napközben is. Sokan a pótcselekvéseket és káros szenvedélyeket választják, pedig légzésünk koordinálásával gyorsan és szinte bárhol lassíthatunk egy kicsit. Amellett, hogy bárhol és bármikor alkalmazhatjuk, könnyen és gyorsan elsajátíthatjuk a különböző módszereket. A helyes légzés nagyon fontos, mivel oxigént küld az agyhoz, lassítja a szívverést és ezáltal csökkenti a vérnyomást is.
A megszokott légzésünk általában felületes, csak a mellkast érinti, pedig, ha a hasunkba szívjuk a levegőt, vagyis a rekeszizomlégzést alkalmazzuk, könnyen ellazulhatunk. Kissé kényelmetlen lehet, de hasznos. Tegyük kezünket a hasunkra és orrunkon keresztül szívjuk be a levegőt úgy, hogy érintésünkkel érezzük, hogy egészen hasunkig hatol a levegő. Kicsit tartsuk vissza, majd szépen lassan fújjuk ki. Ez akkor is sokat tud segíteni, ha valakinek beszorul a levegő, ezzel megszüntethető a szúr érzés is.
Stresszes helyzetben hajlamosak vagyunk csak a szánkon át kapkodni a levegőt, ilyenkor a taktikai légzés segít a megnyugvásban. Négy másodpercig tartson a belégzés, kicsit benntartjuk a levegőt, majd négy másodpercig tartson a kilégzés. Kis szünet és ismételjük meg 4-5 alkalommal.
Szintén a nehezebb helyzeteknél segíthet a doboz légzés módszere, aminek alapelve, hogy elképzelünk egy dobozt, amit képzeletben forgatva, sarkain haladva végezzük a levegővétel fázisait. Négy másodpercig belégzés, négy másodperc benntartjuk, négy másodperc kilégzés, végül négy másodperc szünet.
A legnehezebb pillanatokban a begubózó légzést érdemes használni. Belégzéskor nyitott szemmel, orrunkon szívjuk be a levegőt, kifelé pedig csukott szemmel fújjuk, majd a végén képzeljük el, hogy minden kilégzés után eggyel több puha takaróba bugyoláljuk testünket. Lényege, hogy védőburkot húzunk a képzeletünkkel magunk köré, ez pedig biztonságérzetet és nyugalmat biztosít elménknek.
Végül említsünk meg egy élénkítő technikát, amikor kell egy kis plusz, hogy végig tudjunk csinálni egy hosszú napot. Orrunkon keresztül a lehető leggyorsabban szívjuk be a levegőt, miközben behúzzuk a hasunkat, majd ezzel a behúzott hassal 10-15 alkalommal végezzünk gyors ki-be légzést. Ezután mélylélegzéses szünetet tartva szükség esetén ismételjük meg a gyakorlatot.
A helyes légzés, a különböző légzéstechnikák alkalmazása a mindennapokban nem csak a stresszt segíti leküzdeni, hanem szellemileg is helyes útra terel, mellyel könnyebben kezelhetőek a kellemetlen helyzetek.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.