Menü

Nyugtató légzéstechnikák

Stresszes mindennapok, hosszú nappalok, kevés pihenés, szükségünk van a lassításra. Nem csak alvással, pótcselekvésekkel, hanem légző gyakorlatokkal is segíthetünk magunkon, mert nyugalom mindenkinek kell.

Léteznek különböző technikák, hogy a testünknek néha biztosítsuk a megnyugvást, nem csak este, amikor aludni indulunk, hanem napközben is. Sokan a pótcselekvéseket és káros szenvedélyeket választják, pedig légzésünk koordinálásával gyorsan és szinte bárhol lassíthatunk egy kicsit. Amellett, hogy bárhol és bármikor alkalmazhatjuk, könnyen és gyorsan elsajátíthatjuk a különböző módszereket. A helyes légzés nagyon fontos, mivel oxigént küld az agyhoz, lassítja a szívverést és ezáltal csökkenti a vérnyomást is.

A megszokott légzésünk általában felületes, csak a mellkast érinti, pedig, ha a hasunkba szívjuk a levegőt, vagyis a rekeszizomlégzést alkalmazzuk, könnyen ellazulhatunk. Kissé kényelmetlen lehet, de hasznos. Tegyük kezünket a hasunkra és orrunkon keresztül szívjuk be a levegőt úgy, hogy érintésünkkel érezzük, hogy egészen hasunkig hatol a levegő. Kicsit tartsuk vissza, majd szépen lassan fújjuk ki. Ez akkor is sokat tud segíteni, ha valakinek beszorul a levegő, ezzel megszüntethető a szúr érzés is.

Stresszes helyzetben hajlamosak vagyunk csak a szánkon át kapkodni a levegőt, ilyenkor a taktikai légzés segít a megnyugvásban. Négy másodpercig tartson a belégzés, kicsit benntartjuk a levegőt, majd négy másodpercig tartson a kilégzés. Kis szünet és ismételjük meg 4-5 alkalommal.

Szintén a nehezebb helyzeteknél segíthet a doboz légzés módszere, aminek alapelve, hogy elképzelünk egy dobozt, amit képzeletben forgatva, sarkain haladva végezzük a levegővétel fázisait. Négy másodpercig belégzés, négy másodperc benntartjuk, négy másodperc kilégzés, végül négy másodperc szünet.

A legnehezebb pillanatokban a begubózó légzést érdemes használni. Belégzéskor nyitott szemmel, orrunkon szívjuk be a levegőt, kifelé pedig csukott szemmel fújjuk, majd a végén képzeljük el, hogy minden kilégzés után eggyel több puha takaróba bugyoláljuk testünket. Lényege, hogy védőburkot húzunk a képzeletünkkel magunk köré, ez pedig biztonságérzetet és nyugalmat biztosít elménknek.

Végül említsünk meg egy élénkítő technikát, amikor kell egy kis plusz, hogy végig tudjunk csinálni egy hosszú napot. Orrunkon keresztül a lehető leggyorsabban szívjuk be a levegőt, miközben behúzzuk a hasunkat, majd ezzel a behúzott hassal 10-15 alkalommal végezzünk gyors ki-be légzést. Ezután mélylélegzéses szünetet tartva szükség esetén ismételjük meg a gyakorlatot.

A helyes légzés, a különböző légzéstechnikák alkalmazása a mindennapokban nem csak a stresszt segíti leküzdeni, hanem szellemileg is helyes útra terel, mellyel könnyebben kezelhetőek a kellemetlen helyzetek.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.