A fülzúgás okai és kezelési módja
- Dátum: 2023.10.12., 02:49
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- belsőfül, dobhártya, fájdalom, fül, fülviasz, gyulladás, kezelés, természetes, vérnyomás
A fülzúgás (tinnitus) teljesen tönkreteheti a mindennapokat, hiszen nagymértékben csökkenti a koncentrációs képességet, ami a munkában és a magánéletben nyújtott teljesítményünket is porig rombolhatja. A fülzúgás tehát nem játék, ugyanis magas vérnyomás vagy súlyosabb betegség is lehet a probléma forrása. Milyen betegségek okozhatnak elviselhetetlen fülzúgást, és hogyan kezelhető a tinnitus? Mutatjuk!
A tinnitus jelentése fülzúgás. Fontos leszögezni, hogy a fülzúgás nem önálló betegség, hanem valamilyen háttérben meghúzódó betegség jellegzetes tünete. Ugyan az orvostudomány még nem tud magyarázatot adni rá, hogy miért és hogyan alakul ki fantomzaj a fülben és az agyban, de a modern vizsgálatoknak és kezelési módoknak köszönhetően a fülzúgás már hatékonyan kezelhető.
A fülzúgás tünetei
Habár a fülzúgás önmagában egy tünet, de számos típusa létezik, és több kísérő tünettel is együtt járhat. Sőt, a fülzúgás sem mindig ugyanolyan formában tapasztalható, mivel vannak, akik inkább éles hangot tapasztalnak, és vannak. akik tompa lüktetésről számolnak be.
NÉZZÜK A KONKRÉT TÜNETEKET:
Fülcsengés, fülsípolás
Féloldali fülzúgás
Pulzáló, lüktető hang a fülben
Fejzúgás
Halláscsökkenés
Szédülés
Láz
Ha ezen két tünet közül csak az egyiket is tapasztaljuk, egy percig se halogassuk az orvos felkeresését, hiszen szédülés fennállásakor magas vérnyomás, láz esetén pedig középfülgyulladás lehet a fülzúgást kiváltó ok.
A FÜLZÚGÁS LEGGYAKORIBB OKAI
“Miért sípol a fülem?” – erre a kérdésre csakis alapos vizsgálatok után lehet pontos választ adni, hiszen számos betegség okozhat fülzúgást vagy sípolást. Mutatjuk, melyek ezek:
Izom eredetű fülzúgás
A rágóízületi izmok feszessége, elégtelen működése könnyen okozhat fülzúgást vagy fülcsengést. Azonban egyes páciensek zúgás vagy csengés helyett olyan morajlásról számolnak be, mintha bogarak zümmögnének vagy lepkék csapkodnák szárnyaikat a füleikben.
Ér eredetű fülzúgás
Az erek tágulása szintén fülzúgást okozhat, ekkor a betegek a kellemetlen fantomzajt a szívdobbanások ütemével együtt hallják. Gyakran a középfülgyulladás során a középfül nyálkahártyájában tágul ki az ér, aminek következtében a fokozott véráramlás okoz zúgást.
Dobhártya károsodás
Akár hangos munkakörnyezetben dolgozunk, vagy éppen előszeretettel hallgatjuk a legnagyobb hangerőn kedvenc zenéinket, a dobhártyánk a terhelés hatására jelentősen károsodhat. Ennek egyik tünete lehet a fülzúgás, azonban a halláscsökkenés és a fül váladékozása sem ritka a panaszok között. A dobhártyán pedig egy kisebb repedés is bőven elegendő lehet ahhoz, hogy magas frekvenciájú fülzúgás tegye tönkre a mindennapokat.
Fülviasz felhalmozódása
Alapvetően a fülviasz védelmező szerepet lát el, hiszen óvja a hallójáratot a kosz bejutásától és a baktériumok elszaporodásától. Azonban ha túl sok fülzsír halmozódik fel a hallójáratban, az egyrészt irritálja a dobhártyát, másrészt pedig a hallást is rontja, és fülzúgás alakulhat ki. Természetesen a túl kevés fülviasz sem megfelelő, mivel hiányában a kosz és a baktériumok ellenállás nélkül jutnak be a hallójáratba.
Magas vérnyomás
A tartósan fennálló magas vérnyomás az érfalak meszesedését és rugalmasságuk csökkenését is maga után vonhatja. Ha a belső fül vérkeringésével gondok vannak, a fülzúgás az egyik legkorábban jelentkező panasz lehet, ami csak akkor enyhül, ha a hipertóniát kezelik, azaz a vérnyomás visszaáll a normálisra.
Középső- vagy belsőfül probléma
A középső- vagy belsőfül-gyulladását baktériumok vagy vírusok okozhatják. Gyulladás esetén a fül kipirosodhat és meg is duzzadhat, ezért ha a fülzúgás mellett az előbbi tüneteket tapasztaljuk, jó eséllyel gyanakodhatunk gyulladásra.
Fülcsepp használatával általában néhány nap alatt megszűnik a probléma, de ha egy hét után sem enyhülnek a tünetek, nem szabad várni az orvos felkeresésével.
“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”
Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.
Allergia ősszel
Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!
Amit a nyiroködémáról tudni kell
A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.