Menü

Jelek hogy toxikus kapcsolatban élsz

Ha mérgező párkapcsolatban élsz, azzal kell számolnod, hogy előbb-utóbb elveszted valódi éned. De mik egy mérgező párkapcsolat jelei, és hogyan léphetsz tovább egy ilyen párkapcsolatból?

Milyen egy tökéletes párkapcsolat?

Természetesen nincs ilyen. Mindenkiben vannak hibák, és olyan viselkedésformái, amivel kiborítja a másikat.

Ennek ellenére jó párkapcsolatban élni azt jelenti, hogy biztonságban vagy, önmagad lehetsz, boldognak érzed magad, a párod tisztel, törődik veled, és vigyáz rád. Ha azonban mérgező párkapcsolatban élsz, akkor ehelyett sokszor érzed magad kimerültnek, kihasználnak, értéktelennek…

A mérgező párkapcsolat jelei

1. Mindent elfogad tőled, cserébe viszont nem ad semmit

Ilyen esetben hiányzik a kölcsönösség a kapcsolatból. Azt érzed, hogy szívják az energiád, de nem áramlik semmi visszafelé. Nem tudod megmagyarázni, miért, de állandó hiányérzeted van.

2. Állandóan kimerült vagy

Ahelyett, hogy boldognak, életerősnek éreznéd magad a kapcsolatban, fizikálisan, érzelmileg, és mentálisan padlón vagy. Ideje átértékelni a helyzeted.

3. Hiányzik a bizalom a kapcsolatból

A bizalom nélküli párkapcsolat olyan, mint egy autó benzin nélkül. Benne maradhatsz, ameddig akarsz, csak nem jutsz el vele sehova.

4. Ellenséges a légkör

A folyamatos ellenségeskedés biztos jele egy egészségtelen, mérgező párkapcsolatnak. Ha ellenséges légkörben élsz, soha nem érezheted biztonságban magad.

5. Hiányzik az egyensúly a párkapcsolatodban

Az egyoldalú, mérgező párkapcsolatban az egyik félnek soha nem elég semmi, miközben a másik fél úgy érzi, hogy azt várják tőle, hogy folyamatosan adjon, miközben ő sem kap eleget. Ez az egyensúlyhiány rengeteg súrlódáshoz vezet.

6. Folyamatos a bírálat

A bírálat, a kritika nem segítő szándékkal érkezik, hanem úgy érzed, hogy elnyom, amitől csak egyre kisebbnek, és értéktelenebbnek érzed magad.

7. Állandó a bizalmatlanág

Ha kölcsönösen felépített bizalom minden jól működő párkapcsolat alapja. Ha úgy érzed, hogy nem bízol meg a párodban, vagy ő nem bízik benned, az képes bármit lerombolni, ami eddig felépítettetek.

8. Nárcisztikus személyiséggel élsz kapcsolatban

Ha a partnered annyira önző, hogy a kapcsolatban minden csak róla szól, és körülötte forog, akkor nincs egyensúly a kapcsolatban.

9. A párod teljesen negatív

Szinte lehetetlen pozitív dolgot megélni egy olyan ember társaságában, aki tele van pesszimizmussal, negatív energiával, és akármit teszel, vagy mondasz, mindig talál rá módot, hogy lehúzza.

10. A kommunikáció hiánya

A kommunikáció hiánya még nem feltétlenül mérgező párkapcsolatot jelent (a nem mérgező párkapcsolatokban is gyakori jelenség). De ha nem beszélgettek eleget olyasmiről, ami mind a kettőtöket érdekli, csak a logisztikai dolgokat egyeztetitek (ki vesz kenyeret, és ki megy a gyerekért), ott nincs igazi, bensőséges párkapcsolat, és nagyobb a veszélye az eltávolodásnak.

11. A tisztelet hiánya

A kölcsönös tisztelet a legfontosabb követelménye egy jó párkapcsolatnak. Ha a felek csak azt nézik, hol döngölhetik egymást földbe (vagy az egyik fél rendszeresen megteszi a másikkal), mit rontott el a másik, miben hibázott, akkor ez komoly jele annak, hogy esetleg mérgező párkapcsolatban éltek.

12. Kölcsönösen kerülitek egymást

Ha úgy töltöd az időd, hogy szándékosan kerülöd a másik társaságát, az sok mindent elmond a párkapcsolatodról.

13. Kölcsönös támogatás hiánya

Ha nem tudsz segítséget kérni a másiktól, akkor mi értelme vele párkapcsolatban élni?

14. Túlzott kontroll

Ha az egyik fél folyamatosan irányítani akar, vagy folyamatosan azért harcoltok, hogy ki hordja a nadrágot, akkor erre megy el minden energiátok, ahelyett, hogy élveznétek egymás társaságát, és a közös életet.

15. Véget nem érő viták

A mérgező párkapcsolat zavarosabbá, a jó párkapcsolat jobbá teszi az életed.

16. Önfeladás

Ha úgy érzed, hogy sokszor megváltoztatod a véleményed, vagy nem mondod el a sajátod, nem mutatod meg, milyen vagy valójában, hogy ezzel megfelelj az ő elvárásainak, akkor tönkreteszed magad, és végsősoron a kapcsolatod is.

17. Folyamatos kihívások elé állítanak

Minden kapcsolatban vannak kihívások. A jó párkapcsolatokban közösen megbirkóztok a kihívásokkal.

A mérgezőek pedig újabbak elé állítanak. De nem élhet senki örökösen az újabb kihívások kereszttüzében.

18. Sokszor érzed magad értéktelennek

A rossz, mérgező párkapcsolat kihat a belső vilégodra. Egy idő után úgy érzed, hogy ennél a kapcsolatnál, ennél az életné te nem is érdemelsz jobbat. Vagy azt fogod érezni, hogy “csak ennyit érdemelsz meg, mert úgyis rossz vagy”.

19. Valami láthatatlan erő benne tart a kapcsolatban

Bár nem érzed jól magad a kapcsolatban, valami mégis maradásra kényszerít. De azt sem tudod megmagyarázni, hogy mi.

A párod pozitív erőként hat rád az életben, éltet téged, vagy csak úgy érzed, hogy azért vagy vele, mert nem találod / nem érdemled a kiutat? Mérgező párkapcsolatban élni annyit jelent, hogy olyan emberre pazarlod az idődet, energiádat, aki ezt nem érdemli meg.

1. lépés: Ismerd fel, hogy mérgező párkapcsolatban élsz-e

2. lépés: Tudatosítsd magadban, hogy ezt a párkapcsolatot szeretnéd-e úgy folytatni, ahogy most van? Vannak-e olyan dolgok, amikért megéri ebben a kapcsolatban maradnod? (Mert egy ilyen kapcsolatban változásban reménykedni nem érdemes.)

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Tippek társkereső profil létrehozásához

A társkereső profil fontos kiindulópont, ami képet ad arról, hogy milyen kapcsolatot keresünk, kik vagyunk, és milyen pár mellett képzeljük el a jövőnket.

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?