Fontos vitamin, hiánya komoly gondot okoz
- Dátum: 2023.10.17., 16:54
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- B-vitamin, bevitel, bőr, bőrgyógyászati problémák, emésztés, felszívódás, felszívódási zavar, haj, hiányállapot, idegrendszer, immunrendszer, köröm, szervezet, természetes források, tünet, tünetek, vízben oldódó vitamin
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, melyek fontos szerepet töltenek be a szervezetünk működésében, hiányuk kellemetlen tüneteket okozhat. A B-vitaminokat együttesen B-komplex néven is ismerjük, ezek mindegyike fontos feladatot lát el az emberi szervezet különböző élettani folyamataiban.
A B-vitaminokat kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással könnyen bevihetjük a szervezetünkbe, így nagyon súlyos hiányállapot ritkán alakul ki.
A B-vitaminok fontos szerepet játszanak az immunrendszer anyagcsere-folyamataiban, hozzájárulnak az idegrendszer épségéhez, bőrünk egészségéhez, e vitamin hiányának tünetei idegrendszeri, bőrgyógyászati, emésztőrendszeri és pszichiátriai tünetek képében okoznak gondot.
Mi okozza a hiányt?
A nem megfelelő bevitel, vagy a nem megfelelő felszívódás.
A B-vitaminok hiányát leggyakrabban egyoldalú táplálkozás vagy túlzott alkoholfogyasztás, illetve gyomor-bélrendszeri betegség miatt kialakuló felszívódási zavar okozza. Az alkoholbetegek azért is különösen veszélyeztetettek, mert az alkohol lebontásához a szervezetnek fokozott mennyiségű B1-vitaminra van szüksége.
Melyek a B-vitamin hiányának jellegzetes tünetei?
Amennyiben hiányállapot lép fel, a következő tüneteket figyelhetjük meg:
étvágytalanság, gyengeség, hányinger, míg súlyosabb hiány esetén már izomgyengeséggel, reflexzavarokkal kell számolni.
A B2-vitamin hiánya repedezett ajkakban, bőrgyulladásban mutatkozik meg, míg a B3-vitamin, vagyis a nikotinsav hiánya mentális problémákkal, hasmenéssel, bőrproblémákkal, idegrendszeri gondokkal járhat.
A pantoténsav, vagyis a B5-vitamin hiánya a lábujjak zsibbadását, bizsergését okozza, vagy hasi görcs formájában jelentkezhet.
A B6-vitamin esetében a szájon át szedhető fogamzásgátlók, egyes antibiotikumok és egyéb gyógyszerek csökkentik a hatást, ez pedig bőrtünetekben, vérszegénységben, görcsökben mutatkozik meg.
A B12-vitamin hiányának jelei lehetne a súlyos vérszegénység, nyálkahártya-gyulladás, illetve gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri zavarok.
Milyen ételekkel vihetjük be a B-vitaminokat, ha nem szeretnénk étrendkiegészítőket szedni?
Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással a legtöbb vitamint be tudjuk vinni a szervezetünkbe, ez a B vitaminokkal sincs másképp.
B vitaminokat húsételekből lehet fedezni, de növényi alapú étrendből is be lehet vinni. A retek nagyon jó B-vitamin-forrás, ahogy a cékla is. B-vitaminban gazdag étel a csirkemáj is, valamint a spenót, a lazac, de fogyaszthatunk B vitamin bevitel céljából többek között joghurtot, édesburgonyát, tejet, avokádót, földimogyorót, mandulát, kukoricát, tojást és babot is.
A B-vitaminok természetes módon számos élelmiszerben megtalálhatóak, ám fontos tudni, hogy főzés, feldolgozás vagy tartósítás során a vitamintartalom egy része elveszhet.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.