Menü

Hogyan hatnak szemünkre a digitális eszközeink?

„Gyerekek ne nézzétek már olyan közelről a tévét” – kiabálok rájuk sokszor, mikor látom, hogy milyen közel ülnek le a tévé elé, esetleg a tablet fölé, számítógép mellé. Ezt más szülők is ennyit hangoztatják, vagy csak nálunk probléma? Mennyire károsak szemeinkre az okos eszközeink?

Általánosságban nyilván arra kell törekedni, hogy minél távolabbról nézzük ezeket a képernyőket, ám a szemészek szerint a valódi problémát nem az jelenti, hogy milyen közelről, hanem hogy milyen sokáig nézzük a képernyőt!

Televíziónézéskor sokáig egy pontra fókuszálunk, ez pedig fárasztó a szemnek, többet pisloghatunk, hamarabb kiszáradhat a szem.

Egy svéd kutatás szerint a rövidlátók száma az 1940-es évek óta 400%-kal emelkedett világszerte, ennek pedig fő okát és drasztikus emelkedését az okoseszközök elterjedésének és fokozott használatának tulajdoníthatjuk, ennek pedig hosszú távon káros hatásai lesznek.

A digitális kütyük kék fénye nem tesz jót a szemnek, ugyanis szemfenéki károsodást okozhatnak, ráadásul emellett a sok okoseszköz-használat következményeként alvászavar és szorongás léphet fel.

Miért veszélyes a kék fény?

Az a bizonyos kék fény roncsolhatja a retinát, másrészt pedig az elalváshoz szükséges hormon, a melatonin szintje jelentősen lecsökken a kék fénynek köszönhetően, mely nehezebb elalvást eredményez és nyugtalan éjszakai pihenést.

Mit tehetünk?

A kék fény elleni védelemre a kutatók azt tanácsolják, hogy ha tehetjük viseljünk UV és kék fényszűrős szemüveget, sötétben pedig ne használjunk okostelefont, tabletet és más digitális eszközt, ha pedig mégis szükséges, akkor vegyük le a fényerőt, csökkentsük a kék fény szintjét.

Az okoseszköz esetleges káros hatásainál feltétlenül ki kell emelnem a gyerekeket, akik a legveszélyeztetettebb generáció. Az ő életük szerves része már a monitor, a telefon kijelző, a tablet képernyője, ők az átlagosnál sajnos több órát töltenek el különböző kijelzők előtt már egészen kicsi kortól kezdve.

Rengeteg gyártó már odafigyel a kijelzőkre és szoftveresen beépíti az „olvasómódot”, mely kifejezetten szűri a kék fényt, azonban mértéktelen okoseszköz használat esetében hiába a sok óvintézkedés.

Sajnos nemcsak a szem romlását idézi elő a rengeteg óra kütyüzés, hanem kijelenthetjük, hogy a sport, a mozgás, a szabad levegőn eltöltött idő rovására is megy, így a probléma már összetetté válik.

Nincs egységes ajánlás arra vonatkozóan, hogy a gyerekek mennyit tölthetnek el képernyőt bámulva, s tiltani sem lehet tőlük a közösségi terek használatát, azonban a szülők felelőssége, hogy mit mennyi ideig néznek, milyen számítógépes játékokkal játszanak, mennyit vannak jelen a social médiában. A nagyobbaknál, kamaszoknál nyilván nehéz ezt behatárolni, ám arra nincs magyarázat, hogy egy óvodás mit keres a telefonnal a kezében este 9 órakor, s miért nézi a mesét órákig rajta egy kisebb gyermek. A szülők felelőssége óriási és egyáltalán nem hiszem, hogy én gondolom túl ezt az egyre súlyosbodó problémát.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.