Menü

Hogyan készüljünk fel hosszabb autós utazásra?

Utazni mindenki utazik, és a legtöbb embert a munka, a pihenés, és a kikapcsolódás vezérli egy-egy másik országba. Bizonyos helyzetekben hiába a nagy távolság, ha például rengeteg holmival megyünk, vagy nagyon drága a repülőjegy, akkor a repülőgép helyett autóba ülünk. Az alábbi cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan készülhetünk fel egy hosszabb autós, vagy esetleg vonattal történő utazásra.

Európaiként egyszerű a közlekedés

Amikor hosszabb távot kimondottan autóval, vonattal akarunk megtenni repülő helyett, akkor általában az olcsóbb utazás, a rengeteg csomag, vagy pedig a repüléstől való félelem a kiváltó ok. A csomagokra lehet egy jó példa, mikor valaki mondjuk huzamosabb ideig akar egy másik országban tartózkodni, emiatt ugye rengeteg dolgot kell magával vinnie. Európai lakosként abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az autóval való közlekedés egyre gyorsabbá vált. Lényegében véve egész Európán autópályákon haladhatunk át úgy, hogy az adott országból semmit sem kell látnunk.

Magyarországról nagyjából egy napnyi autóúttal eljuthatunk Franciaország, Belgium szélére, tehát 1500-2000 kilométert tehetünk meg úgy, hogy átrobogunk Ausztrián, Németországon, viszont közben semmit sem érzékelünk magából az országból, csak a szalagkorlátot, meg a közlekedési feliratokat, táblákat. Emellé pedig hozzájárul, hogy ugye sehol sincs határellenőrzés, tehát emiatt sem kell megállni.

Autós tippek

Mindig nézzük át, hogy mikor utazunk, és hová. Autóval való közlekedésnél ma már mindenképp érdemes navigációt használni, tájékozódni előzetesen az utazási információkról. Habár több, mint 1000 kilométeres út esetén már nem lehet azt mondani, hogy minden torlódást elkerülünk majd, mivel ekkora úton biztosan lehet útmunkálat, baleset, beállt forgalom. Valamint több Nyugat-Európai városban vannak megkötések a járművekre is, ilyenek például, hogy: csak 6 éves korig lehet regisztráció nélkül behajtani egy adott város területére, vagy éppen a dízeles autókat próbálják visszaszorítani bizonyos tiltásokkal. Ezekről utazás előtt mindig tájékozódjunk, különösen abban az országban, városban ahová érkezünk, de magukat a tranzit országokat is érdemes megnézni, mert ott is lehetnek kellemetlen meglepetések. Emellett sok országban kötelező a téli gumi használata november és április között.

Sokszor hallott információ, hogy utazás előtt mindig ellenőrizzük a keréknyomást, motorolajat, hűtővizet, szélvédőmosó folyadékot, és ha tudunk, akkor mindenből vigyünk tartalékot, hiszen később is jó lesz. Nem kell említeni, hogy autóval való utazásnál olyan járművel kell menni, ami elvisz a “célig”, az nagyon fájó tud lenni több szempontból is, ha útközben megáll alattunk az autó, és mondjuk ott ragadunk egy külföldi országban az autópályán, a csomagtartóban rengeteg értékkel. Persze nem lehet minden embernek új, és tökéletes autója, viszont ha előzetesen tudjuk, hogy problémák vannak az autónkkal, akkor ne kockáztassunk meg vele egy több száz, akár ezer kilométeres utazást. Ez az a fajta stressz, amit érdemes elkerülni, hiszen az ilyen történetek nagyon nagy csalódásként érhetnek véget.

A légkondicionálót sem szabad túl hidegre, sem túl melegre állítani. Hosszú utakon, amikor egy sofőr már alapból fáradt, kimerült, akkor a meleg csak még álmosítóbb hatással van rá. A hosszabb utakat másfél-két óránként szakítsuk meg egy kis pihenőre: ez nem csak a vezetőket „rázza fel”, de ha gyerekkel utazunk, akkor nekik is jót tesz. Ha pedig több sofőr van, akkor érdemes 1,5-2 óránként cserélni, ez sokkal célszerűbb, mint az a módszer, mikor valaki levezet egyben 7-8 órát, majd átadja a másik embernek. Kisebb távokkal kevésbé fáradunk, és tovább is bírja az utat mindkét sofőr.

Ételek és gyógyszer

Mindig legyen megfelelő mennyiségű víz, és ha tudjuk, hogy sokat vezetünk egyszerre, akkor érdemes valamilyen üdítőt is vinni, a szervezetünk megbocsátja az ilyenkor elfogyasztott koffeint. Valamint előzetesen szinte minden ember csomagol valamennyi kaját is egy hosszabb útra, viszont az autópályák mentén is gyakran lehet találni éttermeket, kajáldákat ahol tudunk kajálni. Egész úton azért nem érdemes éhezni, szóval egy közel egy napos út esetén már mindenképp érdemes valahol megállni enni pár falatot.

Gyógyszerek tekintetében legyen nálunk mindenből: hasmenés, láz, fejfájás, torokfájás elleni gyógyszer, és sebtapasz sem árt. Nem gond, ha valami otthon marad, mert sok minden megkapható más országokban is, ha tényleg szükség van rá. Viszont, ha huzamosabb ideig maradunk külföldön, akkor otthonról alapból fontos különböző gyógyszereket kivinni. Szinte biztos, hogy egy több, mint 1000 kilométeres utazás mindenkit szétzilál, sokszor megfájdul a fejünk az időjárási változások miatt, valamint az út során megtett szintkülönbség is “hasogató élmény” tud lenni. Tehát egy hosszabb utazás mindig megterhelő, viszont előzetesen felkészülhetünk a különböző eseményekre.

De mi van a vonattal?

Kíváncsiságból megnéztem a MÁV oldalán, hogy milyen “messzi” országokba tudunk eljutni Magyarországról vonattal úgy, hogy csak itthon veszünk jegyet. Például a korábban említett Brüsszelt, Belgium fővárosát nézve, autóval az út gyakorlatban szűk egy nap. Viszont vonattal 14 óra alatt el tudunk jutni Brüsszelbe 2 átszállással, és a vonatnak van egy hatalmas előnye: az ára. Ugyanis a vonatjegy 20.000 forint körül van, ami nagyon olcsó mind a repülőjegyhez, mind az elégetett benzinhez hasonlítva.

A vonaton pedig nagyobb a mozgástér mint egy autóban, és látható, hogy az európai vasút bizony gyorsabb, mint az autó – azért itt mindenképp el lehet sütni a MÁV-val kapcsolatos sztereotipikus vicceket, miszerint a vonat még sohasem érkezett időben, a szerelvények koszosak, és még rengeteg hasonló dolgot lehetne megemlíteni –. Persze a vonaton nem vagyunk egyedül, a csomagokat húzni kell magunk után, viszont a vasút hosszabb utazásra jó választás lehet. Gondoljunk bele, hogy nem kell vezetni, gyorsabb, mint az autó, az út közben is dolgozhatunk, pihenhetünk, és környezetkímélőbb is.

Emellett ha a hazai oldalon nem találunk jegyet egy adott helyre, akkor ha elég kitartóak vagyunk vehetünk jegyet az adott ország vasúti társaságának oldalán keresztül is. Így pedig össze lehet rakni egy vonattal történő utat is, a döntés leginkább azon múlik, hogy az adott ember/emberek melyiket preferálják. Összességében, mind az autó, mind pedig a vonat jó opció lehet utazásra szinte egész Európában.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.