Melegítsd magad belülről
- Dátum: 2023.11.09., 11:09
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- bors, chili paprika, fahéj, forraltbor, fűszerek, gyömbér, hidegrázás, meleg, tea
Ősz, tél, hűvösebb idő, elkezdünk fázni, sokszor hiába a meleg a ruha, valahogy belülről jön a hidegrázás. Ahhoz, hogy segíteni tudjunk testünknek a hideg leküzdésében, apró praktikákat is bevethetünk.
Vannak ételek, fűszerek, italok, amelyek fogyasztásával sokat tehetünk azért, hogy komfortosabban érezzük magunkat a hideg beköszöntével. Nem kell nagy dolgokra gondolni, sokszor egy kis meleg tea is nagy segítség, de lehet ezt még hatékonyabban is csinálni, mégpedig úgy, hogy odafigyelünk arra, hogy mit is iszunk.
Bizonyos fűszereknél megfigyelhető, hogy élénkíti a belső hőmechanizmusok működését, ezeket már évszázadok óta használják. Először is gondoljunk a gyömbérre, ami nem csak nagyon markáns ízű, hanem a téli időszak egyik alappillére. Ide vehetjük az ánizst, a szegfűszeget és a fahéjat is. Remélem, hogy mindenkinek beugrott az ízvilág, hiszen ezeket használjuk az adventi időszakban. Nem csak a teát ízesíthetjük vele, hanem a forraltbort is. A forralt bot nem csak a forraltsága miatt jó, hanem a mértékkel fogyasztott alkoholtartalma miatt is érvényesíti melegítő hatását.
Ételeinkbe is csempészhetünk kedvezőleg ható fűszereket. A fent említett fűszereket használhatjuk süteményekbe, például mézeskalácsba, amit könnyű elkészíteni is, sokáig eláll egy dobozban vagy jól záródó zacskóban, és hurcolhatjuk is magunkkal napközben. A csípős és erős fűszerektől szinte azonnal kimelegszik az ember, lehet ez egy jó chilis bab, amiben a chili paprika gondoskodik erről, de egy négyborsos fűszerkeverékkel pácolt, sütőben hamar kisütött hús is. Akik szeretik más országok ételeit, próbálkozzanak a curryvel, a kurkumával, a kardamommal, remek receptekkel van tele a világháló. Amennyiben a magyar konyha ízvilágát részesítjük előnyben, akkor vegyük elő a jó kis fokhagymát, piros paprikát, fekete borsot és bátran keverjük ételeinkbe.
Vannak ételek, amit fázós időszakban érdemes kerülni, mert inkább hűsítő hatásukról híresek. Ide tartoznak a citrusfélék, mint a narancs, citrom, de ide soroljuk az ananászt is. Ezek fogyasztását tegyük át olyan időszakra, amikor az otthon melegébe burkolódzhatunk. A tejtermékek sem éppen fognak minket felmelegíteni, inkább főzzük őket bele ételeinkbe. Fűszereket is említhetünk a sorban, ilyen a citromfű, a koriander, a menta és az édeskömény. Ezeket inkább használjuk fel nyáron limonádéba.
A hidegben a testmozgás az, ami a legtöbbet segíthet abban, hogy ne fázzunk, de bizonyos fűszerek, ízek, segíthetnek az átmelegedésben. Használjuk őket ételeinkben, italainkban és garantáltan kevesebbet fogunk fagyoskodni.
Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése
A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?
A vegán életmód mögöttes nehézsége
A vegán életmódra való váltás nem tartozik a legegyszerűbb folyamatok közé, bármennyire sziklaszilárd eltökéltség áll is az elhatározás mögött. Rögös az út azoknak, akik azelőtt rendszeresen fogyasztottak húst, tejtermékeket és cukrozott élelmiszert. Adódik a kérdés, hogy mi játszódik le a szervezetünkben, ha teljesen kizárjuk az állati eredetű készítmények bevitelét? Hogyan lehet ezt az állapotot tartósan fenntartani?
Az önmagunknak támasztott mércék csapdájában
Kiváló eredménnyel érkezünk haza, de semmi különösebb figyelmet nem kapunk a környezetünktől és önmagunktól sem. Valami rendkívüli teljesítményt kell produkálni ahhoz, hogy felkeltsük más emberek érdeklődését, vagy éppen emberileg csinálunk rosszul valamit. Azt érezzük, hogy tökéletes látszatot tartunk fenn, miközben mégis lehangoltnak, depressziósnak érezzük magunkat, vagyis az önmagunkkal szemben támasztott mércék csapdájában rekedtünk.
Itt az ideje a birsalmának
A birsalmát kedveljük eltéveszthetetlen, zamatos íze miatt, de vajon ki tudja, hogy mennyire jótékony hatással van szervezetünkre?
Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.