Trombózis – mikor kell mentőt hívni?
- Dátum: 2023.11.11., 07:32
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ciszta, elszíneződés, elzár, felismer, fiatalok, idősek, izomláz, ízületi fájdalom, körfogat, lábdagadás, légszomj, mellkasi fájdalom, mélyvénás, mentő, oxigénhiány, ödéma, pangás, szapora pulzus, trombózis, tüdőembólia, tünet, tünetmentes, véráramlás, vérrög
Mai témánknak egyik legfontosabb oka, hogy olyan betegségről beszélünk, mely akár rejtett is lehet és emiatt nehéz felismerni. A mélyvénás trombózis tünetek nélkül is jelentkezhet.
Mitől alakul ki a trombózis?
A trombózis veszélyes, sokszor halálos szövődményekkel járhat. Ha egy vénában kialakul egy vérrög, az leszakad és a tüdőbe jut, akkor elzárhat egy verőeret, aminek következtében halálos kimenetelű tüdőembólia alakulhat ki, ezért szükséges azokra a tünetekre figyelni, melyek trombózisra utalnak.
Egyik ilyen fontos tünet a lábdagadás.
Az egyik legjellemzőbb panasz mélyvénás trombózis esetén. Ekkor a vérrögök elzárják a véráramlás útját, ami pangást, ödémát okoz, a láb pedig erősen megdagad.
Az érintett láb körfogata megnő a másik végtaghoz képest, a bőr pedig a gyulladás miatt fényessé, meleggé válik. Ez a tünet szemmel látható és férjem példájából kiindulva tudom, hogy néha a térdhajlatban kialakult ún. Baker ciszta is okozhatja ezt, trombózis nélkül. Mindképp kivizsgálást igényel.
Végtagfájdalom
Trombózis során a legtöbben erős fájdalmat éreznek az adott végtagban, természetesen ez lehet izomláztól vagy ízületi fájdalomtól is, ezzel könnyen összetéveszthető, emiatt, ha fájdalmat érez a lábában vagy a karjában, akkor a biztonság kedvéért jobb orvoshoz fordulni.
Egy fontos életet mentő információ lehet, hogy a trombózis során a kellemetlen érzés mozgás hatására fokozódik. Ekkor tilos mozogni, mert leszakadhat a vérrög.
Kékes-lilás elszíneződés
Mélyvénás trombózis során a vérrög elzárja a véráramlás útját, ezért az érintett végtagon ilyesfajta elszíneződés figyelhető meg. Ez nem olyan, mint az ütés vagy sérülés esetén keletkező kékes-lilás foltok, hiszen jóval nagyobb területet érint, ugyanis ebben az esetben ezt az állapotot az oxigénhiány okozza.
Szakemberek szerint a meleg tapintású, nagyobb felületen lévő elszíneződés esetén gyanakodjunk a trombózisra és vegyük a lehető legkomolyabban a tünetet.
Bármilyen mellkasi fájdalom esetén orvoshoz kell fordulni, azonban trombózis és tüdőembólia jele is lehet, ha erős mellkasi fájdalmat érzünk, köhögéssel, súlyosabb esetben vérköpéssel. Ilyenkor minden perc számít, mihamarabb hívjon mentőket!
Légszomj, szapora pulzus.
A tüdőembólia a mellkasi fájdalom mellett légszomjjal és szapora pulzussal is járhat, ugyanis a vérrög akadályozza a véráramlást, így lelassítja az oxigén áramlását. Mindenképp és mielőbb mentőt kell hívni a tünetek észlelésekor!
Sajnos számos esetben a trombózis kialakulása és lefolyása tünetmentes, s nem is tudunk róla. Amennyiben a fent említett tünetek jelentkeznek, az első lépés azonnal mentőt hívni. A probléma nem csak az időseket érinti, tévedés azt hinni, hogy a fiatalabb korosztálynak erre nem kell figyelnie! Számos olyan eset van, amikor a fogamzásgátlót szedő, vagy épp a repülőn utazó tinédzser kerül emiatt kórházba.
Tegyünk a mellrák ellen!
A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!
Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva
Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!
Hasznos megtakarítási tippek
Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.
A leblokkolás lélektana
Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.
Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?
Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!